فرهنگ مردم روسیه

اولین لازمه ی سفر به کشورهای خارجی، اطلاع داشتن از فرهنگ مردم آن کشور می باشد. اگر علاقه مند به استفاده از تور روسیه هستید، پیش از هر چیز باید با فرهنگ مردم روسیه آشنا شوید.

نشان کشور روسیه عقاب دو سری است که بال های خود را به دو طرف باز کرده است. این نشان از قرن پانزدهم تا انقلاب شوروی به مدت چهارصد سال نشان پادشاهی روسیه بود. پس از فروپاشی، در سال ۱۹۹۳ بوریس یلتسین مجددا به آن رسمیت بخشید. گفته می شود که دو سر عقاب نشان دهنده این است که روسیه از دو قسمت اروپایی و آسیایی تشکیل شده است و هر دو بخش اهمیت یکسانی برای این کشور دارند. این نشان در زمان به قدرت رسیدن خانواده رومانف تغییرات مختصری کرد و سه تاج به آن اضافه شد که نشان دهنده اتحاد سه ملت روس، اکراین و باروس است.

فرهنگ مردم روسیه

فرهنگ مردم روسیه

سطح زندگی مردم روسیه، به میزان زیادی به سطح درآمد آن ها وابسته است. برای فقرای روسی، زندگی یکنواخت است و افراد زیادی ساعات هر روزه ی خود را به فروش متعلقات و دیگر کالاهایشان در خیابان، می گذرانند. سبک زندگی ثروتمندان روسیه تا حد زیادی متناسب با زندگی غربی شده است. نگاه کردن تلویزیون و نوار ویدئویی شکل عوامانه ای از سرگرمی است. تلویزیون روسیه هم اکنون شامل برنامه هایی به سبک اروپایی است، برنامه هایی چون شوها و نمایش های تلویزیونی کم ارزش. مطالعه به گونه ای وسیع، عامه پسندانه است، همان گونه که در طول دوره ی اتحاد جماهیر شوروی بود، اما می توان گفت مطالعه ادبیات به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است. کلاسیک های روسی فرصت خود را با وجود رمان ها، افسانه ها، داستان های علمی تخیلی و رمان های عاشقانه، از دست داده اند.

فرهنگ مردم روسیه

فرهنگ مردم روسیه

ورزش های اروپایی که در طی دوره ی اتحاد جماهیر شوروی رسما سست و بی ارزش بود (ورزش هایی همچون تنیس)، به طور قابل توجهی در میان طبقات مرفه تر رواج دارد. بازی ها و ورزش های سنتی همچون شطرنج و فوتبال هنوز هم در میان توده ی مردم وجود دارند.

فرهنگ مردم روسیه

بخش زیادی از مردمان روسیه آخر هفته ی خود را در خانه های تابستانی شان که در حاشیه ی شهر است، سپری می کنند. حد متوسط این خانه ها، تنها کلبه ای ساده است و روی قطعه ی بسیار کوچکی از زمین بنا شده است. برخی از خانه های گران بها و جدید، چند اتاقه بوده و با استخر و دیگر ریزه کاری های گران قیمت استقرار یافته اند. اغلب صاحبان این خانه ها در کلبه ی تابستانی خود باغچه ی خانگی دارند، این باغچه فضایی است که در آن سبزیجات و میوه ها پرورش می یابند.

فرهنگ مردم روسیه

در بیشتر خانواده های روسی زن و مرد هر دو کار می کنند. بیش از % ۹۰ زنان روس بیرون از خانه کار می کنند و بیش از % ۷۵ پزشکان، زن هستند. در بازار، همه ی فروشندگان زن هستند. زنان تقریبا همه کار انجام می دهند، کارهایی نامتعارف و سخت که برای هیچ زن ایرانی قابل تصور نیست، مانند جارو زدن پیاده روها، کارهای ساختمانی و آسفالت کردن خیابان ها.

کهربا یکی از زیورآلات مورد علاقه زنان روس است. کهربا یک رزین (صمغ) فسیل شده است. با گذشت میلیون ها سال، صمغ درختان کاج تنومند تبدیل به فسیل شدند و آن چه را ما امروزه کهربا می نامیم را به وجود آوردند. درون کهربا می توان انواع مختلفی از موجودات زنده همچون گیاهان و حشرات را دید. از این رو از نظر علمی نیز ارزش دارد، زیرا می توان بر روی موجودات میلیون ها سال پیش مطالعه کرد. مشهورترین محل برای یافتن کهربا سواحل بالتیک است. پس از طوفان وقت مناسبی برای یافتن کهرباست.

در روسیه همه شهرهای کوچک و بزرگ برای خودشان جشن تولد دارند. مردم هر شهر، یک روز را در سال به عنوان روز شهر جشن می گیرند. در این روز چهره شهر عوض می شود. از مراسم روز شهر می توان به اجرای برنامه توسط گروه های موزیک و رقص سنتی و مدرن، کنسرت های خیابانی، مسابقات ورزشی همگانی، نمایشگاه های هنری، بازارهای مکاره و مسابقه نقاشی کودکان بر روی آسفالت اشاره کرد.
مردم روسیه مانند بسیاری از کشورهای جهان و شاید بیشتر از آن ها، علاقه به داشتن حیوانات خانگی دارند. این علاقه تا حدی است که حتی در معرفی اعضا خانواده، اول نام آن ها را می گویند. در هر سوپر مارکت حتما یک غرفه برای غذای حیوانات وجود دارد .دختران جوان معمولا سگ های قوی و درشت هیکل را انتخاب می کنند تا از آن ها محافظت کنند، ولی مادربزرگ ها به همان سگ های کوچولو رضایت می دهند، چون کنترلشان راحت تر است.

فرهنگ مردم روسیه

فرهنگ مردم روسیه