طوفان شن و پدیدار شدن شهر باستانی

طوفان شن و پدیدار شدن شهر باستانی یکی از اخبار داغ، در زمینه ی میراث فرهنگی می باشد.

طوفان سنگین شن در شهرستان فهرج کرمان، موجب پدیدار شدن بخش عظیمی از یک شهر باستانی در بخش نگین کویر در حوالی این شهرستان شد. آثاری از سفال، استخوان و دیوارهای خشتی شهر در این محوطه باستانی مشاهده می شود.

طوفان شن و پدیدار شدن شهر باستانی

طوفان شن و پدیدار شدن شهر باستانی

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمود وفایی بعد از ظهر چهارشنبه در گفت و گویی تلفنی به اظهارات برخی از رسانه های مبنی بر بیرون آمدن شهری باستانی از دل زمین بر اثر طوفان شن در شهرستان فهرج اشاره کرد و افزود: تا بررسی دقیق و کارشناسی باستان شناسان نباید اظهار نظری صورت پذیرد.

وی پدیدار شدن یک شهر باستانی و کشف اشیای تاریخی در یک منطقه را منوط به بحث های کارشناسی و باستان شناسی دانست و خاطرنشان کرد:

با توجه به اینکه کرمان، استانی تاریخی و دارای محوطه های باستانی است، ممکن است در جریان سیل و طوفان آثار و اشیاء سفالی تاریخی از منطقه ای به مناطق دیگری منتقل شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآورشد:

نشانه هایی ممکن است در برخی از مناطق استان وجود داشته باشد که نیازمند اعزام اکیپ های باستان شناسی برای بررسی و کاوش در منطقه است که در این راستا اکیپی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و باستان شناسان فردا (پنجشنبه) به منطقه اعزام خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، طوفان شن در شرق استان کرمان (شهرستان های ریگان و فهرج) از روز سه شنبه پانزدهمین روز از فروردین ۹۶ وضعیت نامساعدی را برای منطقه ایجاد کرده و این در حالیست که موجب تعطیلی مدارس این شهرستانها شد.
طوفان سنگین شن در شهرستان فهرج کرمان موجب شد تا برخی از رسانه های محلی با مشاهده آثاری همچون سفال، استخوان و دیوارهای خشتی در یک محوطه، از پدیدار شدن بخش عظیمی از یک شهر باستانی در بخش نگین کویر در حوالی شهرستان فهرج و ریگان خبر دهند، بنابراین یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان از همان ساعات اولیه پاسدار این محوطه تاریخی شد.

این درحالیست که حدود یک ماه گذشته، بر اثر سیلاب، یک گورستان تاریخی که احتمال می رود قدمت تاریخی این محوطه به دوران اشکانی و حتی هخامنشیان بازگردد، در شهرستان ریگان کشف و تعدادی از اشیاء تاریخی این گورستان پدیدار شدند که در این راستا اکیپی از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در منطقه مستقر گردید و موجب شد تا استاندار کرمان شخصا از این محوطه بازدید و طی صورتجلسه ای خواستار بررسی عملیات باستان شناسی این منطقه شود.
طوفان شن در شهرستان فهرج موجب خسارت به زیرساخت های این شهرستان از جمله ۱۷ تیر چراغ برق و دکل صدا و سیما شود، بگونه ای که شبکه های دیجیتال صدا و سیما در این شهرستان قطع گردید.
لازم به ذکر است که طی گفتگو با فرماندار شهرستان فهرج تاکنون از مراکز درمانی گزارشی منوط بر مشکلات تنفسی شهروندان این شهرستان فهرج اعلام نشده است اما به احتمال زیاد تعدادی از مردم این شهر با این مشکل مواجه شده اند.

قلعه سنگ، میل نادری، شاه مردان، قلعه برج معاذ، قلعه جهان‌آباد، قلعه عامریه، قلعه دهنو بهزادی، قلعه حسین‌آبادعلم‌خان و قلعه کریم‌آباد از دیگر آثار این شهرستان است که استمرار یک تمدن تاریخی را تایید می‌کنند.

اسناد و شواهد دیگر، نشان می‌دهد که شهرستان فهرج آثار و ابنیه تاریخی زیادی را در خود جای داده است و قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد. قلعه ساسانی فهرج که اطراف آن را خندق فراگرفته است، نشان بر این قدمت دارد. قلعه سنگ، میل نادری، شاه مردان، قلعه برج معاذ، قلعه جهان‌آباد، قلعه عامریه، قلعه دهنو بهزادی، قلعه حسین‌آبادعلم‌خان و قلعه کریم‌آباد از دیگر آثار این شهرستان است که استمرار یک تمدن تاریخی را تایید می‌کنند.

حال باید دید که باستان‌شناسان چه اسراری از این محوطه تاریخی را بر ملا خواهند کرد. محوطه‌ای که خودش از دل خاک بیرون آمد تا سخن بگوید. همانطور که سال ۸۰ در جیرفت این اتفاق افتاد. سیل بزرگی آمد و پرده از راز محوطه تاریخی بزرگی برداشت که شهر دقیانوس بزرگ از زیر خروارها خاک بیرون آمد. غارتگران بسیاری به آن حمله کردند و عتیقه‌های زیادی تاراج شد اما ما به قدیمی‌ترین لوح تمدن شرق دست یافتیم.

تصاویری از طوفان شن و پدیدار شدن شهر باستانی: