وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

در مسافرت های خارجی، وسایل حمل و نقل عمومی یکی از مهم ترین نکات برای گردشگران است. وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای، هم دارای نکات زیادی است که در این مطلب به آن می پردازیم، تا اگر قصد سفر با تور چین را دارید، بتوانید برای سهولت رفت و آمد از این وسایل نقلیه بهره مند شوید.

اگر برای مدت زمان طولانی در شانگهای اقامت داشته باشید، کارت حمل و نقل شانگهای لازمتان می شود. می توانید کارت را با پول شارژ کنید و از آن، دراتوبوس، مترو و حتی تا کسی ها استفاده کنید. می توانید این کارت را علاوه بر فروشگاه های Alldays و Ke Di، از هر ایستگاه مترویی در شانگهای تهیه کنید.

این کارت ها در اندازه های عادی، کوچک و بند دار با نسخه های مختلف محدود و در دسترس همگانی وجود دارد (دومین کارت برای آویختن به تلفن های همراه ساخته شده است.) فقط کارت های عادی می توانند در دستگاه ها شارژ شوند. البته فقط در مضرب های پنجاه و صد یوانی این امکان وجود دارد، یعنی دستگاه توان تشخیص بیست یوانی را ندارد.

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

همچنین، این کارت به شما اجازه ی انتقال خطوط در جاده ی ییشان، ایستگاه ترن شانگهای و ایستگاه های ورزشگاه فوتبال هنگ کو را می دهد، به علاوه تخفیف هایی برای اتوبوس و مترو و انتقال اتوبوس درنظرمی گیرد (هر زمان که شما بین دو ایستگاه جا به جا می شوید، حدود یک یوان تخفیف عایدتان می شود.)

دیدن مناظر با اتوبوس

چندین شرکت مختلف وظیفه ی ارائه ی اتوبوس به توریست ها و گشت و گذار در مسیرهای مختلف و پوشش مقاصد توریستی اصلی و عمده مثل باغ وحش شانگهای، برج مروارید شرقی و جاده ی لنگرگاه بائویانگ را بر عهده دارند. بسیاری از این اتوبوس ها از ایستگاه اتوبوس ورزشگاه شرق شانگهای حرکت می کنند.

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

پای پیاده

شانگهای شهر خوبی برای پیاده روی است. به ویژه در بخش های قدیمی تر شهر، مانند باند، اما یادتان باشد نزدیک به مناطقی که ساخت و ساز صورت می گیرد و یا در حال تعمیر است، پیاده رو ها می توانند مسدود یا برای راه رفتن ناخوشایند باشند. در هنگام نیاز، برای عبور از خیابان های شلوغ، به دنبال تونل مترو باشید.

گشت و گذار در تونل

سفر زیرزمینی هیچ یک از مناظر شهر را نشانتان نمی دهد ولی این روش، نه تنها سریع ترین راه عبور از بین باند در پوکسی و برج تلویزیون مروارید پودونگ است، بلکه گران قیمت ترین (راه یکطرفه حدود ۴۵ یوان/ دو طرفه حدود ۶٠ یوان) نیز هست و در واقع از تله های توریستی به شمار می رود؛ ولی ممکن است در شرایطی که برای رفتن از این سرشهر به آن سر شهر عجله دارید، بسیار به درد شما بخورد.

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

اتوبوس

با وجود این که اتوبوس ها در شانگهای حدود ١٠٠٠ مسیر دارند و راحت ترین وسیله ی حمل و نقل هستند، ولی اتوبوس را به کسانی که چینی ماندارین نمی دانند توصیه نمی کنیم. برای مسافران غیرچینی استفاده از این اتوبوس ها مثل یک شکنجه ی خود خواسته می ماند. اما چرا؟

چون نشانه ها و مسیرهای این اتوبوس ها تنها به چینی نوشته شده و راننده و راهنماهای آن ها تنها کمی انگلیسی در خوش بینانه ترین حالت می دانند. البته دستگاه سخنگوی این اتوبوس ها به زبان انگلیسی نام هر ایستگاه را اعلام می کند. سرعت این اتوبوس ها بسیار بالاست و ممکن است در بعضی موارد اتوبوس ها با سرعت از ایستگاه مورد نظرتان رد شوند و شما مجبور بشوید در ایستگاه بعدی که شاید یک کیلومتر دورتر (باز هم در خوش بینانه ترین حالت) باشد، پیاده شوید. در کل سعی کنید که در ترمینال اصلی سوار شوید تا جایی برای نشستن داشته باشید و از سوار شدن در ساعت های شلوغی خودداری کنید چون هوای شانگهای خودش نفس گیر هست. اگر به هر صورت در این ساعت ها سوار شدید، حتماً مراقب جیب برها باشید. البته راحت تر و عاقلانه تر این است که مراقب جیب خود باشید. بهای بلیت اتوبوس هایی که دارای دستگاه تهویه هستند ما بین ٣٠٠ تا ۴۵٠ تومان است و این اتوبوس ها در تابستان مانند نعمت خدادادی هستند. بهای بلیت اتوبوس های قدیمی تر که دستگاه تهویه ندارند هم حدود ١۵٠ تومان است. مینی بوس های خصوصی هم (بهای بلیت حدود ٣٠٠ تومان) پوشش بعضی از مسیرهای اطراف شهر را در بر می گیرند. در کل ساعت کار اتوبوس ها به جز اتوبوس های سِری ٣٠٠ که در تمام طول شب کار می کنند، از ۵ صبح تا ١١ شب است.

اتومبیل

توریست هایی که اقامت کوتاه در شانگهای دارند، اجازه ی کرایه کردن اتومبیل در این شهر را ندارند. این خبر آنقدرها هم که به نظر می رسد غم انگیز نیست، زیرا خیابان های شانگهای برای تازه واردین کشنده و مرگ آور است. در هر صورت برای رانندگی در شانگهای شما نیاز به گواهینامه ی رانندگی چینی و هم چنین اجازه نامه ی اقامت دارید. برای گرفتن گواهینامه ی چینی می توانید به اداره ی حمل ونقل شانگهای مراجعه کنید.

قایق موتوری

امکان کرایه ی قایق موتوری در مسیر پوشی به پودونگ از طریق رودخانه ی هانگپو وجود دارد. این قایق ها هر ١٢ دقیقه یک بار حرکت می کنند و بهای بلیت آ نها حدود ٣٠٠ تومان است.

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

مترو

متروی شانگهای دارای ۵ خط زیرزمینی است. اگر ایستگاه های متروی شانگهای به هم متصل بشوند، می توان گفت سیستم متروی شانگهای طولانی تر ازسیستم متروی لندن، بزرگترین سیستم متروی جهان، است. بهای بلیت حدود ۵٠٠ تا هزار تومان است که این بستگی به طول مسیر شما دارد، در ضمن به خاطر داشته باشید که تا هنگام خروج از مترو، بلیت خود را دور نیندازید.

خط ١: این خط ایستگاه گُنگ فوشین چون را به شمال شهر وصل می کند.

خط ٢: این خط از خیابان سُنگ هُنگ در غرب به منطقه ی ژانگ جاهانگ هی تچ در منطقه ی پودونگ کشیده شده.

خط ٣: به این خط مترو LRT، قطار سبک شهری نیز می گویند (این قطارها معمولاً دارای سه واگن هستند و با نیروی برق بر روی سطح زمین، زیرِ آن و یا هم سطح با زمین حرکت می کنند.) مسیر این خط غرب و شرق شانگهای است.

خط ۴: در امتداد خط ٣ شروع می شود اما بعد از غرب به شمال می رود.

خط ۵: این خط از شین ژوانگ به مین هانگ کشیده شده است.

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

وسایل حمل و نقل عمومی شانگهای

تاکسی

حدود ۴۵٫٠٠٠ دستگاه تاکسی در شانگهای وجود دارد. بیشتر این تاکسی ها ولکس واگن سانتاناس، بعضی ولکس واگن پاساتاس و تعداد کمی هم از تاکسی ها مرسدس بنز هستند. تا کسی های شانگهای انصافاً ارزان و خیلی هم در دسترس اند، شما به راحتی می توانید در اوج شلوغی و ترافیک شهر با یک حرکت دست تا کسی بگیرید. تا کسی های کمی دارای کمربند ایمنی صندلی عقب هستند، بنابراین بهتر است در صندلی جلو بنشینید. اگر با زبان چینی آشنایی ندارید نقشه ای چینی همراه خود داشته باشید و مقصد را از روی نقشه به راننده نشان دهید. البته می شود با رابط محلی خود هم تماس بگیرید و از او بخواهید که به راننده توضیحات لازم را بدهد.