کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

 کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان، یک کلیسای زیبا و باشکوه است که در کرانه راست رودخانه کورا واقع گردیده و گفته می شود که شاه واختانگ گرگاسالی در نیمه دوم قرن پنجم دستور بنای آن را صادر کرده است و یکی از برترین دیدنی های این کشور و جاذبه های گردشگری تور گرجستان می باشد.

کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

امروزه این کلیس جزو یکی از آثار تاریخی گرجستان ثبت شده است. کلیسای سیونی واقع در مرکز شهر تفلیس، کلیسایی قدیمی و سرشار از هنر است. این مکان دیدنی یکی از قدیمی ترین کلیساهای تفلیس است که در قسمت قدیمی شهر یعنی (old town) قرار دارد و دسترسی و پیدا کردن آن بسیار آسان است.

%۹۰ مردم گرجستان ارتودوکس هستند و به همین دلیل همیشه کلیسا ها پر از زیارت کنندگان است و در هر ساعت روز که بروید این کلیسا شلوغ و پر ازدحام است.

کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

در طی سال ها بارها این کلیسا مورد تخریب و از بین رفتن واقع شده است ولی در سال ۱۱۱۲ دیوید چهارم معروف به دیوید سازنده آن را از نو احیا نمود.

    • ۱.در سال ۱۲۲۶ گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع گردید.

    • ۲.در سال ۱۳۸۶ مجددا توسط تیمور لنگ که به گرجستان هجوم آورده بود مورد تخریب واقع شد.

    • ۳.در اوایل قرن ۱۷ میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانیها واقع شد این کلیسا نیز از گزند ایشان در امان نماند و باز تخریب شد.

    • ۴.در سال ۱۶۶۸ اینبار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود.

    • ۵.در سال ۱۷۹۵ توسط آقا محمد خان قاجار تخریب گردید.

در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان است، نگهداری می شود و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی تفلیس است.

کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان

بیشتر کلیساهای کشور گرجستان از روی نام های سرزمین مقدس نام گذاری شده اند. این کلیسای زیبا هم از روی نام کوه صهیون واقع در اورشلیم نام گذاری شده و به علت تعدد این نام در بین کلیساهای گرجستان این کلیسا به نام “سیونی تفلیس” شناخته می شود.

کلیسا سیونی تا سال ۲۰۰۴ و قبل از تاسیس کلیسای جامع تثلیث تفلیس معروف به سامِبا کلیسای جامع گرجستان و تفلیس بود. با این حال حتی پس از تغییر این عنوان هم کلیسا اهمیت خود را از دست نداد و هنوز محل عباذت بسیاری از اهالی گرجستان و در صدر لیست جاذبه های دیدنی تفلیس قرار دارد که برای هر توریست تور گرجستان جذاب و خاطره انگیز خواهد بود.

نمایی سه بعدی از کلیسای سیونی تفلیس، گرجستان: