انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

زمانی که از کشور خارج می شوید، تنها چیزهایی که باید در مورد آنها نگران باشید فقط زبان خارجی و واحدهای پول مختلف نیست، بلکه باید به انواع مختلف دو شاخه و ولتاژ برق نیز فکر کنید. درمورد پریز و ولتاژ تنها یک نمونه استاندارد وجود ندارد و هر کشور استاندارد مجزای خود دارد.

اگر به این موارد از قبل نیاندیشید، نه تنها نمی توانید از وسایل برقیتان استفاده کنید، که بدتر از آن ممکن است با زدن آنها به پریز کشور خارجی باعث خرابی وسایلتان شوید.

از آنجایی که شارژ موبایل های هوشمند، خیلی زود تمام می شود و این موبایل ها یک وسیله ی ضروری برای سفر نیز به حساب می آیند، نیاز است که اطلاعاتی از انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی خود را داشته باشید.

اشکال مختلف دوشاخه

واضح ترین موردی که شما با آن روبرو خواهید شد انواع گوناگون پریزهایی است که در جای جای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید دوشاخه مناسب داشته باشید وگرنه حتی نمی توانید وسایل برقیتان را به پریز برق کشوری که به آن سفر کرده اید متصل کنید.

نقشه زیر که از ویکی پدیا گرفته شده است اطلاعاتی مبنی بر چگونگی اشکال دوشاخه ها از کشوری به کشور دیگر به ما می دهد. می بینید که در آمریکای شمالی، قاره اروپا، انگلستان و استرالیا هر کدام از اشکال مختلف پریز استفاده می کنند.

پریز و ولتاژ برق بر اساس کشورها

خوشبختانه، آداپتورهای تبدیل پریز به راحتی قابل تهیه می باشند. با قیمت خیلی مناسب می توانید آداپتورهایی بخرید که امکان استفاده از پریز در کشور مقصد را برایتان ممکن کند.

نکته دیگر که باید به آن دقت کنید ولتاژ است. اگر وسیله برقی شما با ولتاژ برق در آن کشور سازگار نباشد پس از اتصال دوشاخه به تبدیل و زدن آن به پریز دستگاه شما خراب خواهد شد.

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

ولتاژ و فرکانس کشورهای خارجی

بیشتر کشورها علاوه بر شکل مختلف دوشاخه از ولتاژ های مختلفی برای برق استفاده می کنند. اگر دستگاه را به ولتاژی متصل کنید که سازگار نباشد به شدت آسیب می بیند.

باز هم از نقشه ویکی پدیا استفاده می کنیم تا گوناگونی ولتاژ برق در کشورهای مختلف را نشان دهیم. پریز برق در کشورهای آمریکای شمالی ۱۲۰ ولت و فرکانس ۶۰ هرتز را تامین میکنند و در اروپا ۲۳۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز می باشد.

پریز و ولتاژ برق بر اساس کشورها

نوشته پشت دستگاه را مطالعه کنید تا ببینید آیا ولتاژ مورد نیاز شما را تامین می کند؟ برای مثال نوشته پشت شارژر موبایل یا لپ تاپ خود را چک کنید، اگر چیزی شبیه این را دیدید آداپتور شارژر شما در آمریکا و اروپا کار میکند:

۱۰۰-۲۴۰V 50/60Hz

معمولا شارژرهای لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند و تبلت ها با هر دو ولتاژ استاندارد سازگارند. با این وجود شما نباید به این موضوع بسنده کنید، حتما قبل از اتصال به برق نوشته پشت آداپتور را مطالعه کنید. مثلا شارژرهای دستگاه نینتندو ۳DS با هر دو نوع ولتاژ سازگاری ندارند.

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

اگر دیدید مشخصات دستگاه شما با برق کشور مقصد کار می کند تنها چیزی که نیاز دارید یک تبدیل برای دوشاخه است که به هر نوع پریزی وصل شود.

اما اگر با برق آنجا سازگار نیست ، شما به یک “مبدل ولتاژ” نیاز دارید تا به برق آنجا وصل شود و برق را به ولتاژ مورد نیاز دستگاه شما تغییر دهد. می توانید یک محافظ بخرید که انواع امواج پریز را ساپورت میکند و درون خود مبدل ولتاژ دارد و یا فقط از یک مبدل تک پریز ساده استفاده کنید. دقت کنید هر محافظ موج حتما مبدل ولتاژ نیست. در هنگام خرید درست انتخاب کنید.

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

اطلاعات مربوط به کشور مقصد

قبل از سفر در مورد نوع پریز و ولتاژ کشور مقصد سفر خود مطلع شوید. برای اطلاع بیشتر در اینترنت اسم کشور را جستجو کنید و در مورد دوشاخه، پریز و ولتاژ رایج در آنجا مطالعه کنید. در این صورت از قبل می دانید چه مدل آداپتور و مبدل باید تهیه کنید. ویکی پدیا در مقاله ای با عنوان Mains electricity by country لیستی از انواع دوشاخه و ولتاژ مورد استفاده در کشورهای مختلف دارد که میتوانید اطلاعات خوبی در آنجا کسب کنید.

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

انواع پریز و ولتاژ برق در سفرهای خارجی

همچنین وب سایت iec.ch اطلاعات بسیار مفیدی در باره ولتاژها و شکل سوکت و پریز های هر کشور بر اساس دسته بندی های موجود در تصاویر بالا ارائه نموده است که مطمئنا میتوانید اطلاعات مورد نیاز خودتان را از از این وب سایت بدست آورید.

شما همچنین می توانید هنگام ورود از فروشگاه های لوازم برقی آداپتور و مبدل مورد نیازتان را خریداری کنید اما خیلی روی آن حساب نکنید، پیدا کردن همچین فروشگاه های ممکن است مشکل باشد. بهتر است قبل از سفر خریدتان را انجام داده باشید و مجهز سفر کنید.

انواع پریز برق

پیشنهاد ویژه

خرید و به همراه داشتن یک آداپتور یونیورسال سفری بسیاری از اوقات راه گشای شما در سفرهایتان خواهد بود . این آداپتورها که با نام های “Universal Travel Adaptor” یا “Universal Multi-Function Adaptor” شناخته می شوند در اکثر فروشگاه های لوازم الکتریکی موجود می باشند . البته بهتر است یک بار برای همیشه بهترین و با کیفیت ترین آن را تهیه و خریداری نمایید و دغدغه ولتاژ، پریز و سوکت را برای همیشه به پایان رسانید.