سوغات سن پترزبورگ

بهترین زمان سفر به روسیه یا سن پترزبورگ، فصل تابستان است. اگر بار اولی باشد که از تور روسیه استفاده می کنید، حتما دوست خواهید داشت که سوغاتی برای دوستان و آشنایان خود بیاورید. ولی آیا سوغات سن پترزبورگ را می شناسید؟ با آدراپانا همراه باشید تا سوغات سن پترزبورگ را برای شما معرفی کنیم.

سن پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه، در گذشته برای مدتی طولانی، پایتخت این کشور بوده است. آثار تاریخی متعدد و کلیساهای زیبای این شهر، توجه گردشگران سراسر دنیا را به خود جلب کرده است. روسیه علاوه بر آثار تاریخی فوق‌العاده و موزه‌های بزرگ و دیدنی، سوغات زیبا و منحصر به‌ فردی هم دارد.

سوغات و صنایع دستی سنتی روسیه درست مثل کلیساها و جاذبه‌هایش، رنگارنگ و زیبا هستند؛ از عروسک‌های زیبا و رنگی ماتروشکا تا جعبه‌های لاکی با نقش و نگارهای زیبا. پیش از اینکه با سوغات این شهر آشنا شویم، چند نکته در مورد خرید سوغات در سن پترزبورگ مطرح می‌کنیم.

اگر مجموعه‌ی عروسک‌های ماتروشکا را با قیمتی خیلی پایین در بساط دست‌فروش‌ها دیدید، ذوق‌زده نشوید و قبل از خرید حتما کیفیت آن را به دقت بررسی کنید. چه بهتر که محصولات تولید داخلی روسیه را بخرید و از این طریق سهمی در گردشگری مسئولانه داشته باشید.

سوغات سن پترزبورگ

سوغات سن پترزبورگ

چیزهایی مثل خاویار را به هیچ عنوان از فروشنده‌های خیابانی نخرید. ممکن است قیمت مناسبی داشته باشند اما هیچ بعید نیست که به جای خاویار، غذای گربه خریده باشید!

اگر می‌خواهید سوغات با کیفیت و با قیمت‌های معقول خریداری کنید، به فروشگاه‌های حوالی کاخ زمستانی سر بزنید. وقتی در میدان، روبه‌روی کاخ بایستید، پشت سرتان و سمت راست در طول خیابان، مغازه‌های سوغات و صنایع دستی وجود دارد که می‌توانید از آنها با خیال راحت خرید کنید.

*سوغات سن پترزبورگ:

عروسک‌های ماتروشکا

این عروسک‌ها که با نان بابوشکا هم شناخته می‌شوند، معمولا چوبی هستند و از کوچک به بزرگ، داخل یکدیگر قرار می‌گیرند. این عروسک‌ها را با طرح‌ها و رنگ‌های زیبا و سنتی، رنگ‌آمیزی و تزیین می‌کنند. ست‌های عروسک ماتروشکا معمولا از ۵ عروسک تشکیل می‌شود اما گاهی تعداد آنها به ۱۲ عروسک هم می‌رسد.

سوغات سن پترزبورگ

جعبه‌های لاکی روسی

این جعبه‌های زیبا با طرح‌های جذابی رنگ‌امیزی می‌شوند؛ برای رنگ‌آمیزی این جعبه‌ها از طرح‌هایی چون طبیعت روسیه، سنت‌ها و فرهنگ عامه، کاخ‌ها و جاذبه‌های گردشگری و … استفاده می‌کنند.

سوغات سن پترزبورگ

سوغات سن پترزبورگ

نقاشی‌های شمایلی روسی

این نقاشی‌های سنتی مذهبی از زمان‌های دور سوغات محبوبی بوده‌اند. تصاویری از بزرگان مذهبی روسیه که روی چوب کشیده می‌شود و با تذهیب و سایر هنرهای تزیینی، به زیبایی آراسته می‌شود. اگر به دنبال یک هدیه‌ی ارزشمند هستید و قیمت آن برایتان مهم نیست می‌توانید انواع قدیمی این نقاشی‌ها را از فروشگاه‌های عتیقه خریداری کنید.

سوغات سن پترزبورگ

سوغات سن پترزبورگ

تخم مرغ‌های فابرژه (Fabergé egg)

البته تخم مرغ‌های اصل فابرژه که توسط جواهرسازی House of Faberge از سال ۱۸۸۵ تا ۱۹۱۷ ساخته شده‌اند، در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. برای ساخت این تخم‌مرغ‌ها از سنگ‌ها و فلزهای قیمتی و برای تزیین آنها از جواهرات مختلف استفاده می‌کردند. برخی از آنها را طلا و نقره و سایر فلزات گران‌بها ساخته و تزیین کرده‌اند. برای اینکه نمونه‌ی کوچکی از این تخم مرغ‌ها را از سن پترزبورگ به خانه ببرید می‌توانید به فروشگاه‌های سوغات سر بزنید. این تخم‌ مرغ‌ها امروزه هم برای مقاصد توریستی با متریال‌های گوناگون تهیه می‌شوند. قیمت آنها به جنس، ابعاد و تزیینات آنها بستگی دارد. حتی انواع بسیار کوچک این تخم مرغ‌ها هم وجود دارد که از آنها می‌توانید به عنوان آویز گردنبند استفاده کنید.

سوغات سن پترزبورگ

سوغات سن پترزبورگ

جواهرات کهربایی

در تمامی کشورهای اطراف دریای بالتیک، جواهرات کهربایی رواج دارند. کهربای به دست آمده در این نواحی رنگ‌های متفاوتی از زرد و سبز تا قرمز تیره و بنفش دارد. با هر بودجه‌ای می‌توانید یکی از این جواهرات و زیورآلات کهربایی را برای عزیزان خود تهیه کنید.

سوغات سن پترزبورگ

سوغات سن پترزبورگ

چترهایی با مناظر و جاذبه‌های سن پترزبورگ

این چترهای زیبا هم کاربردی هستند و هم می‌توانند یک هدیه‌ی به‌یادماندنی از سفر به سن پترزبورگ باشند.

سوغات سن پترزبورگ

سوغات سن پترزبورگ