کلیسای سن پیتر | St. Peters Basilica | رم

کلیسای سن پیتر

کلیسای پیتر مقدس یا کلیسای پطرس حواری یا کلیسای سن پیتر در شهر واتیکان در رم از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان است که مربوط به دورهٔ رنسانس پسین می‌شود. این کلیسا که به طور کلی توسط دوناتو برامانت، میکل آنژ، کارلو مادرنو و برنینی طراحی شده معروف‌ترین اثر معماری رنسانس می‌باشد. زیربنای این کلیسا نزدیک به ۲۰۰ هزار متر مربع است و حجاری‌ها و مجسمه‌های سقف آن اثر میکل آنژ می‌باشد. نکته جالب اینکه نقشه هوایی ساختمان‌های کلیسای سن پیتر به شکل یک کلید طراحی شده که نماد کلید بهشت محسوب می‌شود و مجسمه‌های حواریون مسیح نیز به شکل نیم دایره‌ای در اطراف در ورودی این کلیسا نصب شده‌است.

 کلیسای سن پیتر در رم به مدت یک قرن تمام در دست ساخت بوده است. ابتدا در دوره رنسانس با طرح برامانته، سپس با طرح تازه میکل آنژ به صورت پلان متمرکز و ایستا ساخته شد. در سال ۱۶۰۷ پاپ توسعه کلیسا را به کارلو مادرنو واگذار کرد و او ۳ بلوک را به صحن کلیسا افزود. سپس با ساخت یک نمای کشیده با سنتوری بر فراز ورودی که مورد انتقاد فراوان هم قرار گرفت چشم از جهان فرو بست. سرانجام تکمیل کار بر عهده جووانی برنینی گذارده شد و یکی از شاهکارهای معماری شهری باروک پدید آمد. وی با برپایی یک سایه بان بزرگ «خیمه مقدس» در زیر گنبد که دارای ۴ ستون مارپیچ مرمرین بود تندیس ۴ فرشته را بر بر فراز آنها بوجود آورد. باسیلیکای سن پیتر یکی از چهار باسیلیکای رم است که عنوان باسیلیکای اعظم را دارا می‌باشند. بر اساس عقیدهٔ رایج در کاتولیک این کلیسا محل دفن پیتر مقدس، یکی از حواریون حضرت مسیح و اولین پاپ است. شواهد تاریخی و عقیدهٔ رایج حاکی از این هستند که مقبرهٔ پیتر مقدس مستقیماً زیر محراب باسیلیکا قرار دارد. به همین دلیل، تعداد زیادی از پاپ‌ها، از صدر مسیحیت تا کنون، مانند پاپ ژان پل دوم که چند سال پیش فوت کرد، در زیرزمین این کلیسا دفن شده‌اند.

کلیسای سن پیتر، به عنوان مکانی زیارتی برای انجام وظایف عبادی معروف است. به علت موقعیت این کلیسا در واتیکان، پاپ ریاست برخی از کارهای تشریفاتی را بر عهده گرفته که این تشریفات، افراد زیادی را به کلیسا و یا میدان سن پیتر جلب می‌کند. کلیسای سن پیتر، وابستگی تاریخی زیادی را با افراد و وقایع مختلف تجربه کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به شروع دوره پاپ‌ها، ایجاد و اصلاح فرقه پروتستان، و دیدن هنرمندان بسیاری که از جمله مهم‌ترین آن‌ها به میکل‌آنژ می‌توان نام برد، اشاره کرد. از زمان کنستانتین بزرگ، امپراتور روم، کلیسایی در این مکان قرار داشته‌است. هر ساله بین حدودد  ۱۵٬۰۰۰ گردشگر تور اروپا برای شرکت در مراسم‌های مختلف، در میدان سن پیتر و یا داخل باسیلیکا جمع می‌شوند. از نظر معماری، این کلیسا بزرگترین بنای دوران خود محسوب می‌شود.

کلیسای سن پیتر

کلیسای سن پیتر