ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

شهر بارسلون، برای فوتبال دوستان و به خصوص باشگاه بارسلونا، معنی دیگری دارد و آن هم به خاطر ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا است که بزرگترین استادیوم اروپا و سیزدهمین استادیوم بزرگ دنیا‌ست.

گشت زدن در بخش‌های مختلف ورزشگاه و رد شدن از راهرو‌هایی که مخصوص ورود بازیکنان به زمین است، برای خیلی‌ها تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی در تور اسپانیا حساب می‌شود. کمپ نوئو ورزشگاه خانگی باشگاه بارسلونا است که بعد از رئال مادرید پرافتخار‌ترین تیم اسپانیا محسوب می‌شود.

شاید به اندازه‌ی تمام کارشناسان اروپا و نه فقط اسپانیا، بارسلونا کارشناسانی در زمین و استادانی برای رسیدن به اهدافش دارد و همانطور که شعار آنها می‌گوید “بیشتر از یک باشگاه” هستند. با داشتن اعضای رسمی بسیار زیاد(بیش از ۱۰۰ هزار نفر) و  نفوذ سیاسی خوب، تمام آخر هفته‌ها افراد بسیاری را از سراسر دنیا به استادیوم نیوکمپ خود می‌کشانند و علاوه بر تماشاچیانی که دور تا دور زمین به تماشای بازی‌های آن می‌نشینند، میلیون‌ها بیننده نیز از طریق گیرنده‌های خود مسابقات آنها را دنبال می‌کنند خصوصا در ال کلاسیکو (مسابقه بین رئال مادرید و بارسلونا).

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

موزه‌ فوتبال باشگاه بارسلونا، از پرطرفدارترین موزه‌های بارسلونا هم نزدیک ورزشگاه قرار دارد. در بخش اول موزه، عکس‌ها، مدارک و نشان‌های پیروزی باشگاه روی یک دیوار شیشه‌ای قرار گرفته‌اند و با لمس صفحه‌های نمایش می‌توانید اطلاعات روی دیوار را ببینید.

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

بخش دوم یک گالری هنر خصوصی است که آثار هنرمندان داخلی مثل دالی، میرو و تاپیس را به نمایش می‌گذارد. بخش سوم کلکسیون فوتبال است که در آن مجموعه‌ای از خاطرات مختلف تاریخ باشگاه و نشان‌های پیروزی تیم را خواهید دید.

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

تور و موزه‌ی اف سی بارسلونا(FCB) که هر ۱۵-۳۰ دقیقه  یکبار شروع می شود( قیمت ۲۳ یورو به همراه راهنمای تور، برای کودکان ۶ تا ۱۳ سال ۱۷ یورو، برای کودکان زیر ۶ سال رایگان) ساعت‌ها و روزهایی که می توانید به بازدید بروید ۸ اکتبر تا ۱ آوریل دوشنبه تا پنچشنبه ۱۰ صبح تا ۶:۳۰ بعدازظهر و یکشنبه ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر؛ از ۲ آوریل تا ۷ اکتبر دوشنبه تا شنبه ۱۰ صبح تا ۸ بعدازظهر و یکشنبه ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر؛ روزهای مسابقات ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر و البته امکان بازدید از زمین وجود ندارد. راهنمای صوتی به انگلیسی هم وجود دارد.

بازدید از موزه‌ی باشگاه بخشی از یک پیج کامل است که بازدید از رختکن میهمان، اتاق کنفرانس، کلیسای کوچک استادیوم و البته خود استادیوم را هم شامل می‌‌شود. اما در موزه‌ی بارسلونا باید بگوییم که علاوه بر کاپ‌ها، افتخارات متعدد باشگاه و آثاری از بازیکنان مشهور آن از گذشته تا به امروز، یک صفحه نمایش لمسی بسیار بزرگ برای تاریخ باشگاه نیز دارد.

دسترسی به ورزشگاه نیوکمپ:

استادیوم نیوکمپ یا کمپ نو در شمال شرقی ایستگاه قطار سنتز(Sants ) و سه ایستگاه مترو اطراف آن وجود دارد. ایستگاه collblanc (خط ۵ آبی)، لس کورتس و ماریا کریستینا ( خط ۳ سبز).

بلیط‌های تماشای بازی از ۱۰ روز قبل از هر مسابقه در باجه فروش بلیط (oficina de Taquillatage) در ورودی۱۴ (Acces ۱۴ ) به فروش می‌رسند(دوشنبه تا پنچشنبه ۹ صبح تا ۱:۳۰ بعدازظهر؛ جمعه ۹ صبح تا ۲:۳۰ بعدازظهر؛ شنبه ۹ صبح تا ۱:۳۰ بعدازظهر؛ روزهای بازی از ۱۱ صبح). به علاوه مردم محلی در همان حوالی ورودی ۱۴ هستند که بلیط‌ های اضافه‌ی خود را بفروشند. بلیط‌ها در سایت باشگاه سایت باشگاه بارسلونا نیز موجود هستند.

قیمت بلیط‌ها با توجه به جایگاه صندلی برای تماشاگران حریف متفاوت است، یک صندلی در بهترین نقطه(۱a/۲a گرادا) که در جایگاه اصلی (یا همان تریبونا) در امتداد خط میانی زمین بازی است قیمتی بین ۱۴۰ تا ۱۷۰ یورو دارد. کمی بالاتر ( جایگاه ۳a ) کمی ارزان‌‌تر است. به همین ترتیب هرچه صندلی‌ها در طبقات بالاتر قرارمی‌گیرند یا از میانه زمین دور می‌شوند، قیمت آنها کمتر می‌شود( بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو). پشت دروازه‌‌ها جایگاه‌‌ها به سه دسته ۷۰ تا ۹۰ یورویی تقسیم می‌‌شوند. ارزان‌ترین جایگاه نیز gol no numerat نام دارد که ۵۹ یورو است.

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

ورزشگاه و موزه‌ ی کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا

کافه‌‌هایی نیز برای قبل از مسابقه در دو طرف خیابان Riera Blanca، در جنوب Travessera de les Corts بین نیوکمپ و مترو Collblanc وجود دارند.  البته در برخی از آنها تلویزیون نیز وجود دارد که اگر موفق به رفتن به استادیوم نشدید، در نزدیکترین محل نسبت به آن مسابقه را تماشا کنید.

از دیگر کافه‌‌های نزدیک به زمین هم می‌توان به تعدادی کافه‌‌ی پیش از بازی در  Travessera de les Corts اشاره کرد که بین هتل NH Rallye و استادیوم کمپ نو قرار دارند مانند BaYo ،Granja El Gol و Casa Pin.

تصویر سه بعدی از داخل ورزشگاه کمپ نوئو(نیو کمپ) در اسپانیا: