مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در ترکیه

یکی از معروف ترین مکان های تاریخی و مکان های دیدنی کشور ترکیه، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در ترکیه، نامیده می شود. به این دلیل که داخل آن با کاشی های آبی تزیین شده است و شش منار فیروزه ای زیبا در اطراف آن وجود دارد به این مسجد، مسجد آبی گویند. این ساختمان برجسته و ویژه در اوایل ۱۶۰۰ میلادی ساخته شد. اگر چه مکانی برای ستایش و پرستش خدایان می باشد ولی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه در استانبول به شمار می رود.

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در ترکیه

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در ترکیه

گفته می‌شود وقتی سلطان احمد دستور داد شش گلدسته بسیار بلند برای این مسجد طراحی کنند سخت با مخالفت روبه‌رو شد، چون تا آن زمان فقط مسجدالحرام (مکه مکرمه) شش گلدسته داشت. به‌همین خاطر او دستور داد گلدسته دیگری برای مسجدالحرام ساخته شود تا به این ترتیب مسجدالحرام همچنان از دیگر مساجد دنیا متمایز باشد و او هم بتواند به خواسته‌اش جامه عمل بپوشاند.

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در ترکیه

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در ترکیه

مسجد سلطان احمد درنزدیکی کاخ توپکاپی قرارگرفته؛ کاخی که محل اقامت بسیاری از پادشاهان عثمانی بوده و فقط چند دقیقه تاساحل بسفور فاصله دارد.

اگر از دریا به مسجد نگاه کنید، مناره های زیبای مسجد در بخش قدیمی استانبول در حال درخشش هستند. این مسجد با شکوه با ۶ مناره ی زیبای خود از قصد در مقابل کلیسای ایاصوفیا بناشده تا نشان دهد که معماران عثمانی ومسلمان می توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند.

جهت گیری این مسجد به گونه ای است که وقتی مسلمانان نماز به پا میکنند، رو به سمت مکه بوده و محراب در برابرشان قرار داشته باشد.

تصویر سه بعدی داخل مسجد آبی: