قصر تابستانی پکن در چین

در سفر به چین پیشنهاد می کنیم حتما به بازدید از قصر تابستانی پکن بروید، قصری که زمانی استراحتگاه پادشاهان چینی در فصل تابستان بوده است و حالا در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار دارد. آنچه که این مجموعه تابستانی را در نظر گردشگران داخلی و خارجی محبوب و معروف ساخته است طراحی و وسعت آن هست. قصر تابستانی دارای محوطه ای بزرگ است که در جای جای آن آثار طبیعی زیبا، عمارت های دیدنی و همچنین یکی از شگفت انگیزترین باغ های چینی را خواهید دید. در سرتاسر این مجموعه انتظار دیدن بیش از سه هزار عمارت و سازه در اندازه های مختلف را داشته باشید.

قصر تابستانی ‏پکن چین

قصر تابستانی ‏پکن در چین

قصر تابستانی پکن که در سال ۱۷۵۰ میلادی ساخته شده است، شاهکاری در طراحی باغ‌های چینی است. در این محوطه چشم‌انداز طبیعی ‏تپه‌ها و آب‌ها با سرسراها، معابد، پل‌ها و قصرهای ساخته دست بشر ترکیب شده است و مجموعه‌ای هماهنگ که واجد ارزش‌های زیباشناختی ‏والایی است را به وجود می‌آورد.

قصر تابستانی ‏پکن چین

قصر تابستانی ‏پکن در چین

تپه «عمر طولانی» (با ارتفاعی حدود ۶۰ متر) و دریاچه کونمینگ (که حدود دو سوم مساحت کل مجموعه را تشکیل می‌دهد) مهم‌ترین عناصر ‏طبیعی مجموعه قصر تابستانی پکن هستند. این مجموعه که در کل نزدیک به ۳ کیلومتر مربع مساحت دارد، حدود ۷۰ هزار متر مربع از ‏عمارت‌های گوناگون را در خود جای داده است.

مجموعه قصر تابستانی در حومه ناحیه هایدیان و در ۱۵ کیلومتری مرکز پکن واقع شده است. مجموعه قصر تابستانی پکن مانند بسیاری دیگر از مجموعه باغ‌های ‏سلطنتی چین از سه تپه و پنج باغ (تپه عمر طولانی، تپه چشمه یشم و تپه معطر؛ باغ خیزاب‌های زلال، باغ بهار جاودان، باغ کمال و تابندگی، باغ ‏آرامش و تابندگی و باغ آرامش و لذت) تشکیل شده است. صنعت‌گران و هنرمندانی که در ساخت این مجموعه شرکت داشتند با سرمشق قرار ‏دادن طبیعت، مناظری بدیع و عمارت‌هایی خلق کردند که نمونه‌ای از اوج معماری و هنر چین در آن زمان است. مجموعه قصر تابستانی پکن که ‏حول محور «برج بخورات بودایی» ساخته شده است، بیش از ۳ هزار سازه و عمارت کوچک و بزرگ چون پل‌ها، راهروها، تالارها، برج‌ها و… را در ‏خود جای داده است. این مجموعه را می‌توان به چهار محوطه اصلی که عبارتند از: محوطه تپه پیشین، محوطه تپه پسین و پشت دریاچه، محوطه ‏بارگاه و محوطه جلوی دریاچه تقسیم کرد. ‏

*تپه پیشین: بیشترین عمارت ها و بناهای دیدنی قصر تابستانی در این بخش قرار دارند.
*تپه پسین: این قسمت دارای طبیعت فوق العاده زیبایی است. تا چشم کار می کند سبزی گیاهان و راه های پیچ در پیچ در دل طبیعت است که به چشمتان می آیند.
*قسمت جلوی دریاچه: بزرگترین بخش مجموعه کاخ تابستانی پکن در همین جاست، بخشی که مملو از صحنه های زیبایی از طبیعت است.
*بارگاه: در بارگاه قصر امپراطور و وزرای او به بررسی امور حکومت می پرداختند.

با ورود به این مجموعه انگار به یک شهر جدید قدم گذاشتید، منطقه ای وسیع که برای گشت و گذار که در آن بهتر است یک روز کامل زمان بگذارید. در همه جای کاخ تابستانی مناظر طبیعی می بینید که علاوه بر اینکه تابستان ها موجب رفاه و آرامش خاندان سلطنتی می شدند امروزه نیز برای گردشگران تور چین نیز بسیار مفرح و آرامش بخش هستند.

قصر تابستانی ‏پکن چین

قصر تابستانی ‏پکن در چین

در طراحی این مجموعه از الگوهای طبیعت تاثیر گرفته شده است، باغ های اینجا نمونه ی بارزی از باغ های سبک چینی هستند. محوطه نیز مملو از عمارت های یک طبقه و چند طبقه است که با معماری اصیل چینی ساخته شده اند. بناها و عمارت های باغ نیز راوی خوبی از هنر دستان هنرمندانی است که چنین مجموعه را ساختند، این عمارت ها مملو از مجسمه ها، تزئینات و نمادهای چینی است.

تصویر سه بعدی از قصر تابستانی ‏پکن در چین: