سرزمین سیاه طبس ثبت ملی شد

سرزمین سیاه طبس که در ۱۷ مرداد برای ثبت ملی پیشنهاد شده بود در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی گفت: پرونده پیشنهاد ثبت سرزمین سیاه طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد تایید و در فهرست آثار طبیعی-ملی ثبت شد.

به گفته کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی، در ۱۲۰ کیلومتری جنوب طبس و در شمالی‌ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبندان منطقه ای به نام سرزمین سیاه طبس قرار گرفته است. دلیل اینکه به این ناحیه سرزمین سیاه می گویند این است که خاک این منطقه از سنگ ها و گدازه های آتشفشانی پوشیده شده است.

سرزمین سیاه طبس ثبت ملی شد

سرزمین سیاه طبس ثبت ملی شد

سنگ های این منطقه از جنس بازالت بوده که ازدسته سنگ‌های آذرین بیرونی به شمار می رود و در اثر فعالیت‌های گسل نایبند و فوران این سنگ ها توسط چند آتشفشان بر روی سطح زمین پخش شده اند و منطقه‌ای زیبا را پدید آورده اند که همانند سطح کره های منظومه شمسی است. این منطقه ۱۶ کیلومتر طول و ۱۵ کیلومتر عرض دارد و از جاذبه های شهرستان طبس است. منطقه سیاه طبس از نظر ظاهری شبیه گندم بریان شهداد در کرمان است.

سرزمین سیاه طبس ثبت ملی شد

ملکوتی بیان کرد:

این منطقه زیبا و کم نظیر اهمیت بسیار ویژه‌ای در میان آثار طبیعی استان دارد و نیز اهمیت آن به لحاظ پتانسیل‌های گردشگری و جذب توریست دلایلی مهم و روشنی جهت معرفی، ثبت و حفاظت از این اثر طبیعی ملی است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: این منطقه اهمیت بسیار ویژه‌ای بین آثار طبیعی خراسان جنوبی دارد.