کوه تیبل در آفریقای جنوبی

کوه تیبل در آفریقای جنوبی (Table Mountain) یا تافلبرگ (Tafelberg)، کوهی سرتخت است که در جنوب غربی این کشور قرار دارد و مشرف بر کیپ تاون و خلیج تیبل بوده و بیشتر بخش شمالی شبه‌ جزیره مرتفع و صخره‌ای کیپ را در بر می‌گیرد. این کوه با شکل مشخص خود یکی از شناخته‌شده‌ترین مناطق کیپ تاون و یکی از جاذبه‌های توریستی این شهر برای پیاده‌روی، اردو زدن و دیگر فعالیت‌هاست.

کوه تیبل در آفریقای جنوبی

کوه تیبل در آفریقای جنوبی

کوه تیبل که در لغت به‌معنای کوه میز است در کیپ غربی در آفریقای جنوبی واقع شده و ۱.۰۸۷ متر ارتفاع دارد. قله مسطح این کوه که گستره‌ای ۳ کیلومتری را در بر می‌گیرد، اغلب توسط ابر یا مه سفید غلیظی موسوم به «رومیزی» که به هنگام وزش باد از سمت جنوب شرقی ایجاد می‌شود پوشیده شده و سرسبزی پوشش گیاهی فلات این کوه نیز بیشتر ناشی از همین موضوع است.

کوه تیبل در آفریقای جنوبی

کوه تیبل در آفریقای جنوبی

شکل مسطح کوه درنتیجه لایه‌های تقریباً افقی سنگ آهکی که در معرض وزش باد شدید و فرسایش آب قرار داشته‌اند به‌وجود آمده‌است. دو قله فرعی جدا از کوه اصلی قرار دارند که قله لاینز هد یا سر شیر به ارتفاع ۶۶۹ متر در شمال غربی و قله شیطان که پیشتر ویندبرگ نامیده می‌شد به ارتفاع ۱۰۰۰ متر در شمال شرقی کوه تیبل واقع شده‌اند. همچنین مجموعه ای از قله‌ها موسوم به دوازده حواریون یادوازده فرستاده در غرب کوه، در امتداد کرانه‌های اقیانوس اطلس قرار دارند.

انبوهی از گیاهان مختلف شامل ارکیده‌های دیزا، ۲۵۰ گونه گل مروارید و درختان نقره در این کوه می‌رویند. همچنین از جمله جانورانی که در این منطقه کوهستانی می‌زیند می‌توان به بزهای هیمالیایی (Tahr) اشاره نمود که از نسل بزهایی هستند که در گذشته از باغ وحشی محلی گریخته‌اند.

بیش از ۳۵۰ مسیر طبقه‌بندی‌شده برای رسیدن به قلهٔ کوه وجود دارد. همچنین گردشگران می‌توانند از تله‌کابینی که سال ساختش به ۱۹۲۹ برمی‌گردد برای رفتن بر بالای کوه تیبل استفاده نمایند.

کوه تیبل در آفریقای جنوبی

کوه تیبل در آفریقای جنوبی

 تصویر سه بعدی از نمای بالایی کوه تیبل در آفریقای جنوبی: