مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان، پایتخت این کشور و شهر محبوب ارمنیان جهان است، که در جوار رود هرازدان و دامنه ی کوه آرارات واقع شده است. ایروان صدها سال قبل بارها در نبرد ایران و عثمانی، به تاراج رفت و دوباره به ایران بازگشت، تا این که در ١٨٢٨، به دنبال جنگ ایران و روس و بر اساس عهدنامه ی ترکمن چای، رسماً از تسلط ایران خارج شد.
امروز، ایروان به خاطر جاذبه های طبیعی زیبایش و تلاشی که در توسعه ی گردشگری آن صورت گرفته، شهری تماشایی در میان کشورهای همسایه است.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

سفر به ارمنستان، برای ایرانی ها نیازی به ویزا ندارد و مسیر کوتاه آن (چه با هواپیما و چه با اتومبیل) مسافران زیادی را به این شهر می کشاند.
پایتخت ارمنستان، آب و هوایی کوهستانی با رطوبت پایین و تابستان های گرم و زمستان های خیلی سرد دارد. بهترین زمان سفر، از اردیبهشت تا پایان تابستان است؛ مگر این که به هوای اسکی قصد سفر داشته باشید که از ابتدای زمستان تا اواخر فروردین امکانش وجود دارد.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

اگر با هواپیما به این شهر سفر کنید، از طریق فرودگاه زوارتنوتس وارد ایروان خواهید شد. فرودگاه بین المللی زوارتنوتس حدودا چهارده کیلومتر با مرکز شهر، یعنی میدان اپرا، فاصله دارد؛ برای رسیدن به شهر، هم تا کسی موجود است و هم اتوبوس. ولی از آنجایی که هزینه ی تا کسی خیلی گران نیست، بهترین گزینه برای رفت و آمد از فرودگاه و حتی داخل شهر برای مسیرهای طولانی، تا کسی ها هستند که مسافر را تا مقصد نهایی می رسانند. هزینه ی تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر معمولاً کمتر از ده هزار تومان خرج دارد. برای مسیرهای داخل شهر نیز، جاهای دیدنی خیلی از هم فاصله ای ندارند و آنقدری شهر تمیز و مرتب است که ترجیح می دهید بیشتر خیابانها را پیاده طی کنید، ولی ا گر خیلی هم راه طولانی بود، مترو، اتوبوس و مینی بوس هم وجود دارد. مطمئناً برای تاکسی بیشتر از سه هزار درام پرداخت نخواهید کرد ولی متروی ایروان هم بسیار تمیز و مدرن است.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

برای انتخاب محل اقامت در ایروان، کار سختی نباید انجام داد. از ویلاهای بزرگ و هتل های خارج شهر گرفته تا هتل های قدیمی و کوچک با ساختمان های زیبا در مرکز شهر ایروان پیدا می شود. ایروان به معماری، بناهای زیبا و مجسمه هایش معروف است. اگر اهل گشت و گذار در شهر هستید، یکی از هتل های میدان اپرا که ساختمان مشهور اپرا را در جوار خودش دارد یا میدان هاراپراک که دوس تداشتنی ترین جای ایروان برای توریست هاست، می توانند گزینه های خوبی باشند. هتل ماریوت در اطراف میدان هاراپراک یکی از بهترین هتل های ارمنستان است.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

از میدان هاراپراک به راحتی می توان به هر جای شهر رفت. ساختمان های زیبای اطراف میدان، نورپردازی آن ها در شب، کافه ها و رستوران های روباز، هاراپراک را یکی از محبوب ترین جاهای ارمنستان برای گشت زدن شبانه ساخته است. در طول روز نیز، گالری هنر ملی را با مجموعه ای از آثار هنرمندان بزرگ روس و ارمنی و همینطور موزه ی ملی تاریخ ارمنستان را در اطراف همین میدان نباید از دست داد.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

هر دوی اینها تا ساعت پنج عصر باز هستند. بازار سنتی شهر در نزدیکی میدان هاراپراک، بازاری بزرگ و دیدنی است که همه جور چیزی در آن پیدا می شود. بازار پاتوق هنرمندان است و کنار پیاده روها می توان موزیک زنده و بساط نقاشی را هم دید. ا گر هیچ چیزی از این بازار نخواستید بخرید، قهوه جوش سنتی ارمنی را نادیده نگیرید؛ قهوه جوش جازوه، ظرفی مسی با دسته ی چوبی است که لابد قهوه در آن جور دیگری درست می شود که تا این حد معروف شده است.
برای خرید اجناس خاص یا سر زدن به فروشگاه برندهای معروف باید به خیابان آبوویان بروید؛ خیابانی سنگ فرش که بیشتر برندهای معروف دنیا را می توانید اینجا پیدا کنید.

از میدان اپرا، بیست دقیقه ای که به سمت شمال پیاده روی کنید، بنای هزار پله را خواهید دید. هزار پله، چشم انداز زیبایی مخصوصاً در شب به ایروان دارد و برای یادبود فاجعه ی کشتار ارمنی ها به دست امپراطوری عثمانی، ساخته شده. نام هر کدام از کشته شده ها روی این پله ها نوشته شده است. بیشتر بازدیدکنندگان از آسانسور و پله های برقی کنار بنا برای بالا رفتن استفاده می کنند و پیاده پایین بر می گردند. مجسمه ی طلایی گندم که سمبل کشاورزی ارمنستان است در بالای هزار پله قرار دارد.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

یکی دیگر از بناهای یادبود پرطرفدار در ایروان، مجسمه ی مادر در خیابان مسروپ مشتوت است. مجسمه ی مادر بلندترین نقطه ی شهر به حساب می آید و در واقع بر روی ساختمان موزه ی مادر قرار گفته است. بازدید از این بنا تا ساعت پنج و نیم عصر امکان پذیر و رایگان است. اطراف این مجسمه، منطقه ی اعیان نشین ایروان با خانه های ویلایی و کوچه های خلوتش جلب توجه می کنند. پارک سرسبز حقتاناک نیز در کنار مجسمه ی مادر قرار دارد و چرخ و فلک بزرگش می تواند برای بچه ها خوشایند باشد.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

دیدنی های داخل شهر کم نیستند ولی دلیل نمی شود دریاچه ی زیبای سوان را در فاصله ی چهل کیلومتری شهر فراموش کنید. برای رفتن به سوان، هم می توانید اتوبوس سوار شوید و هم تا کسی بگیرید. در مسیر دریاچه، پارک آبی ایروان که یکی از زیباترین پارک های آبی با وسایل بازی جدید و هیجان انگیز است، وجود دارد و ا گر فصل تابستان باشد، از ده صبح تا هفت شب کار می کند و مخصوصاً به کوچک ترها خیلی خوش می گذرد. اطراف دریاچه سوان، ویلاهای خوبی برای اجاره می توان پیدا کرد. ا گر هوا مناسب باشد، امکان شنا، قایق سواری، جت اسکی و بازی های آبی دیگر هم وجود دارد.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

ارمنی ها از نظر ذائقه و طعم غذاهایشان شباهت زیادی به ایرانی ها و ترک ها دارند. غذای محبوب ارمنستان، چالاقاش یک جور کباب دنده است که بهترین هایش را در مرکز شهر اطراف میدان اپرا و هاراپراک می توان پیدا کرد. کسانی که قبلاً به ایروان سفر کرده اند، معتقدند اگر کافه ها و رستوران ها را از ایروان بگیرند، شهر نسبتاً خالی می شود. قیمت مناسب و منوهای مختلف و نوشیدنی های متنوع باعث شده ارمنستان یکی از مقاصد اصلی خوش خوراک ها باشد. مشابه لامعجونی را که در رستوران مافیای ایروان می خورید، تنها شاید بتوان در یکی از آشپزخانه های دربار عثمانی پیدا کرد. فضای زیبای رستوران جاز با موزیک زنده، خیلی کمتر از آن چیزی خرج دارد که ممکن است در هر شهر دیگری بپردازید.

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

مهمترین شهر ارمنستان، ایروان

رابطه ی خوب ارمنی ها با مسافران ایرانی، مهمان نوازی و طبیعت زیبای ارمنستان تا به حال کسی را ناراضی روانه ی خانه نکرده؛ مگر این که مسافری کلاً تور ارمنستان را اشتباهی انتخاب کرده باشد.