آب و هوا و جغرافیای ارمنستان

هر شخصی قبل از سفر، باید از آب و هوا و جغرافیای آن کشور اطلاعاتی داشته باشد تا بتواند لباس ها و وسایل مورد نیاز سفر را متناسب با مقصد ببرد.

در این مطلب، برای سهولت در سفر تور ارمنستان، آب و هوا و جغرافیای ارمنستان را توضیح می دهیم.

آب و هوا و جغرافیای ارمنستان

آب و هوا و جغرافیای ارمنستان

جغرافیای ارمنستان

ارمنستان در قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می شود. همسایگان ارمنستان در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان، و در جنوب ایران و جمهوری خودگردان نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) می باشند.
ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و نیز یک کشور محاط در خشکی است. بزرگ ترین دریاچه این کشور دریاچه سوان است که آب شیرین دارد و پهنه نسبتاً بزرگی از بخش میانی کشور را پوشانده است. پهناوری ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومتر مربع (۱۴۲ ام در جهان) است و حدود ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ تن جمعیت دارد. مردم ارمنی پیرو آیین مسیحیت هستند.

مهمترین دریاچه ارمنستان دریاچه سوان (Sevan)، در شرق این کشور واقع شده است و نقش بسیار چشمگیری در اکوسیستم منطقه ایفا می کند و چون در ارتفاع ۱۹۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته است، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است.
با توجه به کوهستانی بودن این کشور رودهای ارمنستان اکثرا کوتاه و دارای جریان بسیار سریع هستند. ا کثر رودهای ارمنستان از طریق رود ارس یا رودهای کورا یا آخوریان به دریای خزر سرازیر می شوند. رودهای این کشور ا گرچه می توانند به عنوان منبع خوبی برای تامین انرژی الکتریسته و آب مصرفی کشور به کار روند، ولی به واسطه وجود آبشارها، سرعت زیاد آب جاری و پهنای کم آن ها قابلیت کشتیرانی ندارند.

– کوه ها

فلات ارمنستان سرزمین بلندی است که قسمتی از شرق ترکیه، جنوب گرجستان، جنوب غربی جمهوری آذربایجان، و تمامی اراضی جمهوری ارمنستان
را در برمی گیرد. مساحت تقریبی این فلات ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع است. سطح آن را فلات توف و گدازه نوزیستی (قره باغ)، چاله های زمین ساختی (آرارات) و رشته کوه های چین خورده (زنگ هزور، دره ل هَیز) و کوه های آتش فشانی (جاواختی، آرسیان) تشکیل می دهد. این فلات دارای تعدادی کوه آتش فشانی است (آرارات بزرگ به ارتفاع ۵۱۶۵ متر، سبحان ۴۴۳۴ متر، آرا گاتس ۴۰۹۰ متر). فلات ارمنستان از خاک های بلوطی روشن، زرد و بلوطی پررنگ پوشیده شده است و در این فلات مواد معدنی ارزشمندی از جمله کرومیت، آلونیت، طا، مس، سیانور، منگنز، فلزات پلی متال، نمک سنگ و تعدادی دیگر وجود دارد.

– آب و هوا

اقلیم فلات ارمنستان قاره ای نیمه مداری است. میانگین دمای آن در ژانویه بین ۳- تا ۱۵- درجه سانتی گراد و در ژوئن بین ۱۵ تا ۲۰ درجه و در چاله ها تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. میانگین بارندگی سالانه آن ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر است که در چاله ها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی متر در سال در نوسان است.

آب و هوا و جغرافیای ارمنستان

آب و هوا و جغرافیای ارمنستان

آب و هوای ارمنستان معتدل و در زمستان بسیار سرد می باشد. آب و هوای این کشور به غیر از مناطق کوهستانی آب و هوایی بسیار معتدل و مناسب دارد که همین مزیت ارمنستان را به کشوری توریستی تبدیل کرده است. تابستان های ارمنستان دارای آب و هوایی بسیار خوب است که به ۲۵ درجه سانتیگراد می رسد. این دما در نواحی کوهستانی آرارات به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد. ارمنستان به عنوان کشوری آفتابی شناخته شده است. زمستان در ارمنستان به مراتب سرد و برفی است. دمای هوا در زمستان حتی از دمای انجماد نیز پایین تر است. آب و هوای پاییزی در ارمنستان طولانی است و به حیات رنگارنگ گیاهان شهرت دارد، در حالی که بهار کوتاه است.

– رودها و دریاچه ها

سرچشمه رودهای ارس، کُر، زاب بزرگ (شاخه چپ رودخانه دجله) و فرات در فلات ارمنستان قرار دارد. دریاچه های مهم فلات ارمنستان عبارتند از: سوان و وان.
دریاچه سوان در شرق این کشور واقع شده است و نقش بسیار چشمگیری در اکوسیستم منطقه ایفا می کند و چون در ارتفاع ۱۹۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته است، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است.

– پوشش گیاهی و محیط زیست

پوشش گیاهی در چاله ها، گیاهان بیابانی خشک و نیمه بیابانی کوهستانی و در امتداد رودها، چمنزارها و بیشه زارهاست. اراضی واحدهای پرجمعیت، آبیاری می شود. در دامنه های مرطوب کوه ها، در ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ متری، دشت های کوهی و در ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۲۳۰۰ متری، جنگل های بلوط و کاج، چشم انداز غالب را شکل می دهد. قله های آرارات بزرگ و سبحان، از برف های دائمی و یخچال های طبیعی پوشیده شده است. از جانوران این فلات می توان از جوندگان و خزندگان، آهو، بز کوهی، قوچ و میش وحشی، خرس، ببر (انقراض در اوایل قرن بیستم) و کفتار راه راه نام برد.

آب و هوا و جغرافیای ارمنستان

آب و هوا و جغرافیای ارمنستان