آب و هوا و جغرافیای روسیه

به هر کجای دنیا که بخواهیم سفر کنیم، نیاز است که آبو هوا و جغرافیای آن منطقه را بشناسیم تا بتوانیم بهترین زمان سفر و مقصد سفر را انتخاب نماییم. کشور روسیه پهناورترین کشور جهان است، پس خوب است برای لذت بردن هرچه بیشتر از تور روسیه، با آب و هوا و جغرافیای روسیه آشنا شویم.

آب و هوا و جغرافیای روسیه

آب و هوا و جغرافیای روسیه

آب و هوای روسیه

آب و هوای روسیه به علت وسعت زیاد، در نقاط مختلف متفاوت بوده و در زمستان و تابستان دارای اختاف دمای بسیار زیادی است. ناحیه ی قطبی شمال، جلگه ی بی درخت و یخ زده است که خاک آن تقریبا همیشه منجمد است.

آب و هوا و جغرافیای روسیه

در بخشی از نواحی سیبری، دمای متوسط در زمستان، ۴۶ درجه ی سانتی گراد زیر صفر است. مناطق مرکزی روسیه، دارای ویژگی های آب و هوایی اروپای شرقی و مرکزی است. جنوب این سرزمین قطبی، ناحیه ای پوشیده از درخت های همیشه سبز، زمستان هایی طولانی و سخت و تابستان هایی کوتاه دارد. استپ های مناطق مرتفع مرکز روسیه، زمستان های سرد ولی تابستان های خشک و بسیار گرم دارند. ساحل دریای سیاه آب و هوای مدیترانه ای دارد.

در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و معتدل و خشک در نواحی جنوب شرقی برخوردار است.

جغرافیای روسیه

روسیه با مساحتی بالغ بر ۱۷۰۷۵۴۰۰ کیلومتر مربع و با وسعتی نزدیک به ۱۱ / ۵ درصد از خشکی های کره ی زمین، بزرگترین کشور جهان محسوب می شود. این سرزمین بیش از ۱۶۰ درجه ی طول جغرافیایی و ۱۰ منطقه زمانی را در بر گرفته است و اختلاف ساعت مسکو با شرقی ترین نقطه ی روسیه در شبه جزیره چوکچی و شبه جزیره ساخالین، ۹ ساعت است.
این کشور با در نظر گرفتن وسعت آن به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده که سلسله کوه های اورال آن ها را از یکدیگر جدا کرده است. کوه های اورال از شمال تا جنوب ۲۰۰۰ کیلومتر طول دارد. ا گر چه ۶۵ درصد خاک این کشور در بخش آسیایی قرار دارد، ولی تنها بیست و هشت درصد مردم روسیه در این نواحی زندگی می کنند.

آب و هوا و جغرافیای روسیه

آب و هوا و جغرافیای روسیه

روسیه از شمال با اقیانوس منجمد شمالی، دریای سفید، خلیج پچوا، دریای کارا، دریای بارنتس، دریای لاپتف، دریای سیبری شرقی، دریای چوکچی، فنلاند و نروژ، از غرب با دریای بالتیک و خلیج فنلاند، استونی، لتونی، لهستان، روسیه سفید و اوکراین، مرز مشترک دارد. مرزهای جنوبی روسیه عبارتند از دریای سیاه، گرجستان، آذربایجان، دریای خزر و قزاقستان. به طرف جنوب شرقی، در ماورای کوه های اورال، با سیبری و ایالت های شرقی قزاقستان، جمهوری خلق چین، مغولستان و در منتهی الیه قسمت جنوب شرقی، با کره شمالی و در ساحل شرقی با دریای ژاپن، دریای اخشک و اقیانوس آرام هم مرز است.
در شرق کوه های اورال جلگه ی وسیع سیبری غربی قرار دارد که قسمت اعظم آن را آبگیر رود اوب و شاخه هایش پوشانده است. فات مرکزی سیبری، بین رودهای ینی سی و لنا، تا حدود ۱۷۰۰ متر ارتفاع دارد. آن سوی رود لنا، کوه های شرق سیبری، از جمله کوه های چرسکی و نیز شبه جزیره ی کامچاتکا قرار دارد. قسمت اعظم جنوب سیبری کوهستانی است. کوه های آلتای در جنوب دریاچه بایکال و در امتداد مرز مغولستان جای دارد. بین دریای خزر و دریای سیاه، کوه های مرتفع قفقاز در مرز گرجستان و آذربایجان جای دارد. سرزمین کالینینگراد بین لهستان و لیتوانی در امتداد دریای بالتیک بخش جدا شده ای از روسیه است.

آب و هوا و جغرافیای روسیه

در شمال غربی روسیه در مجاورت فنلاند، تعداد زیادی دریاچه وجود دارد که مهم ترین آن ها دریاچه لادوکا بزرگترین دریاچه ی اروپاست و در مرزهای جنوبی این کشور دریاچه ی خزر که بزرگترین دریاچه ی جهان محسوب می شود، قرار دارد. دریاچه یبایکال با ۳۴۱۴۰ کیلومتر مربع وسعت، بزرگترین دریاچه ی روسیه، عمیق ترین دریاچه ی جهان با ۱۷۴۰ متر عمق و بزرگترین دریاچه ی آب شیرین آسیاست. رودهای عمده ی بخش اروپایی روسیه شامل رود ولگا با ۳۶۹۰ کیلومتر، بلندترین رود اروپاست که به دریای خزر می ریزد. دون، دنیپر، نمان، نوا، لینا و پچورا نیز در این منطقه جریان دارند. رودخانه های اورال، کوما و ترک نیز به دریای خزر می ریزند. در منطقه آسیایی روسیه رودهای اوب بلندترین رود روسیه و مینی سنی جریان دارند.
بلندترین نقطه ی روسیه قله ی البروس با ۵۶۴۲ متر ارتفاع، در شمال قفقاز و در جمهوری آستیای شمالی است که بلندترین نقطه ی اروپا نیز محسوب می شود. بلندترین نقطه ی کوه های اورال، قله ی نارودا با ارتفاع ۱۸۸۵ متر می باشد.

آب و هوا و جغرافیای روسیه

آب و هوا و جغرافیای روسیه