مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

کشور پهناور روسیه دارای آثار تاریخی و دیدنی بسیاری است که یکی از آن ها مجسمه معروف مام یا مادر میهن است. در اواخر دهه ۵۰ میلادی این مجسمه تاریخی به عنوان یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. این مجسمه غول آسا یادواره نبرد استالینگراد، در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین تندیس یادبود به ثبت رسیده است. گردشگران تور روسیه می توانند از دیدن این مجسمه ی عظیم لذت ببرند.

مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

این مجسمه با ۸۵ متر ارتفاع دو برابر مجسمه آزادی در امریکا بوده و در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین مجسمه تاریخی ثبت شده است، این زن نماد کشور روسیه است. از نوک شمشیر تا پایین ارتفاع این مجسمه ۸۵ متر، کل بدنه ۵۲ متر و ارتفاع شمشیر آن ۳۳ متر است. نام های شناخته شده مام میهن این اثر تاریخی بلند قامت؛ Motherland ،The Motherland و The Mamayev Monument می باشد.

مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

 این نماد یادبود در ولگوگراد (Volgograd) روسیه واقع است و ۲۰۰ پله از پایین تپه تا رسیدن به بنای مجسمه مادر میهن وجود دارد. ” یکی از مهلک ترین و سرنوشت سازترین نبردهای جنگ جهانی دوم و تمام تاریخ بشر، نبرد استالینگراد بود. ارتش آلمان نازی و متحدان آن در این نبرد به منظور فتح شهر استالینگراد از چندین ماه درگیری خونین، در سوم فوریه ۱۹۴۳ آلمان ها شکست خورده و این شهر توسط ژنرال روکوسوفسکی آزاد گردید و فیلدمارشال « فون پاولوس » (Von Paulus) به اتفاق ( ولگوگراد کنونی)، به آن یورش بردند که پس ۲۵۰۰ افسر عالی رتبه که ۲۴ نفر از آنها را ژنرال ها تشکیل می دادند، تسلیم ارتش شوروی شدند.”

مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

Yevgeny Vuchetich هنرمند و مجسمه ساز این بنای یادبود بوده که حدود ۷۹۰۰ تن بتن در این مجسمه بکار رفته است و در سال ۱۹۶۷ ساخته شد.

 

تصویر سه بعدی از مجسمه یادبود مادر میهن روسیه: