ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

میدان جمهوری ایروان که سابقا با نام میدان لنین (Lenin) شناخته می‌شد، یکی از دیدنی‌ترین مناطق ایروان پایتخت زیبای ارمنستان است. علاوه بر موقعیت قرار گرفتن آن در مرکز که توسط خیابان‌های اصلی قطع می‌شود و در بسیاری از موارد از آن عبور می کنید، یکی از مکان‌هایی است که هر گردشگر تور ارمنستان که به آنجا سفر می‌کند یک‌بار از آن دیدن خواهد کرد. این میدان بیضی شکل، در سال‌های اخیر نیز به محلی برای برگزاری مهم‌ترین کنسرت‌های موسیقی و اجرای آهنگ‌های مختلف که البته محدود به آهنگ‌های ارمنی نمی‌شود، تبدیل شده است که سبب شده افراد از سراسر ارمنستان برای شرکت در این مراسم جذاب به این مکان بیایند.

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

 سبک معماری میدان جمهوری ارمنستان

به طورکلی، میدان‌ها درشهرهای مختلف به طرق گوناگون ساخته می‌شوند، برخی از آنها توسط یک معمار طراحی می‌شوند و همیشه سبک خود را حفظ می‌کنند (مانند la Place de vogues که توسط Claude de chastillon در پاریس طراحی شده است)، در حالی که تعدادی از آنها ممکن است در طول دهه‌های مختلف ساخته شوند، بدین معنا که نه تنها معماران مختلف بر ساخت آنها نظارت دارند بلکه سبک‌های معماری مختلفی را نیز شامل‌ می‌شوند. به عنوان مثال میدان Saint Mark در ونیز یا میدان Palace در لنینگراد. میدان جمهوری هم که ۱۴۰۰۰ مترمربع مساحت دارد، دارای یک سبک معماری واحد است.

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

میدان به ‌وسیله‌ی ۷ ساختمان مهم احاطه شده است.

  • ۱.گالری ملی و ساختمان موزه‌ی تاریخ ( درقسمت شمالی): گالری ملی هنر شامل بیش از ۲۵۰۰۰ نقاشی از هنرمندان ارمنی، روسی و اروپایی است.موزه‌ی تاریخ نیز در بردارنده‌ی ۴۰۰۰۰۰ قطعه از میراث ارمنستان است.

  • ۲.وزارت دارایی ( در جنوب شرقی)

  • ۳.خانه دولت: در برگیرنده‌ی ادارات مهم دولتی ارمنستان است. تامانیان برای طراحی خانه‌ی دولت، معماری سنتی ارمنستان را مطالعه کرد و یک اثر به یاد ماندنی خلق کرد.

  • ۴.اداره‌ی پست مرکزی ارمنستان ( در جنوب شرقی): شامل امکاناتی مانند تلگرام، تلفن‌های راه دور، تبدیل پول، کارت پستال‌هایی برای خرید، ارسال و دریافت بسته‌های پستی است.

  • ۵.هتل Marriott Armenia ( جنوب غربی): این هتل در حال حاضر تنها هتل بین‌المللی در ایروان است.

  • ۶.وزارت امورخارجه (شمال غربی)

  • ۷.وزارت انرژی و منابع طبیعی (جنوب غربی)

ساختمان‌ها عمدتا از سنگ tufa ارمنی و به رنگ قرمز و سفید ساخته شده‌اند. زمانی که وارد میدان می‌شوید، ساعت بسیار بزرگی در ساختمان دولت توجه شما را جلب خواهد کرد که در مسکو ساخته شده و در سال ۱۹۱۴ به ایروان آورده شده است. قطر صفحه آن در حدود ۴ متر است و عقربه‌ی بزرگ آن ۱۸۸ سانتی‌متر و عقربه‌ی کوچک ۱۷۰ سانتی‌متر است.

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square)

فواره‌های موزیکال میدان جمهوری

در هنگام عصر این میدان بسیار شلوغ است، خصوصا در اوایل بهار و اواخر پاییز، زیرا در این بازه‌های زمانی است که این فواره‌های موزیکال که توسط مهندس و دانشمندی به نام Abram Abramyan طراحی شده است، راه‌اندازی می‌شوند و یک نمایش نورانی زیبا را درست در مقابل گالری هنر و موزه‌ی تاریخ به نمایش می‌گذارند. نمایش معمولا در ساعت ۹ یا ۱۰ شب آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۱ ادامه دارد. رنگ‌های فواره‌ها مطابق با ریتم آهنگ‌ها تغییر می‌کنند. همچنین جریان‌های آب به نوبت تغییر مسیر می‌دهند. این نمایش واقعا سرگرم‌کننده و جذاب است و ارزش بازدید را دارد.

فواره‌های موزیکال میدان جمهوری

فواره‌های موزیکال میدان جمهوری

البته در سال ۲۰۰۷ سیستم این فواره‌ها پیشرفت کرد و امروزه توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند. در کل میدان جمهوری یک مکان فوق‌العاده مهم برای تمامی مردم ارمنستان بوده و یک مقصد جالب و سرگرم‌کننده برای گردشگران به شمار می‌رود. میدانی که هم در طول روز و هم در هنگام شب باید ازآن بازدید کرد و در ساعات مختلف چشم‌اندازها و احساسات متفاوتی را از بودن در آن احساس خواهید کرد. در هنگام شب، میدان بسیار جذاب و تاثیرگذار خواهد بود و در طول روز شما این شانس را خواهید داشت که از ساختمان‌های مهم آن بهره‌مند شوید، موزه‌ی تاریخ ملی ( که معمولا تا ۵ بعدازظهر بازاست) را ببینید، با آثار هنرمندان ارمنی و دیگر کشورها آشنا شوید و البته به کافه‌ها و مراکز خرید در نزدیکی آن بروید.

تصویر سه بعدی از ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (Republic Square):