بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان، دبی مال

بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان، دبی مال، که با نماد و خصوصیات خاص خود مورد توجه گردشگران زیادی از تور امارات قرار گرفته، در اصل  بخشی از پروژه‌ی ۲۰ میلیارد دلاری مجموعه‌ی “برج خلیفه” است و سعی شده همه چیز در بهترین حالت و کیفیت ممکن باشد. شرکت سازنده اِمار نام دارد و شرکتی بین المللی است و در حوزه ی مشاورین املاک نیز فعالیت می کنند.

ساخت این مرکز خرید حدود ۴ سال طول کشید یعنی از سال ۲۰۰۴ تا اواخر ۲۰۰۸ و به نظر مدت زمان کوتاهی برای ساخت این چنین بنای عظیمی به نظر می رسد.

دبی مال مساحتی برابر با ۵۰ زمین فوتبال، یعنی چیزی در حدود ۱،۱۲۴،۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و از این نظر توانسته لقب بزرگترین مرکز خرید دنیا را بعد از مرکز خریدی در پکن با ۶۸۰٫۰۰۰ متر مربع مساحت از آن خود کند.

البته این تنها افتخار این مرکز خرید نیست، بلکه توانسته ششمین مرکز خرید بزرگ در دنیا از نظر بیشترین مساحت قابل استفاده برای تجارت را نیز، از آن خود کند. مساحت قابل استفاده ی تجاری این مرکز خرید در حدود ۳۵۰٫۰۰۰ متر مربع است.

این ابر مرکز خرید در خود یک هتل لوکس جای داده است که ۲۵۰ اتاق دارد. ۲۲ عدد سینمای اسکرین پلاس و ۱۲۰ رستوران و کافه که یکی از جذابیت های این مرکز خرید به حساب می آیند.

۳ پارکینگ بزرگ در قسمت های مختلف این مرکز خرید ساخته شده است که گنجایش بیش از ۱۴۰۰۰ ماشین را دارند و همگی به سیستم بلیت هوشمند مجهز هستند.

حدود ۱۲۰۰ مغازه از برند های مختلف بین المللی در این مرکز خرید فعالیت می کنند و تمام برند ها را در این مکان می توانید ببینید طبق بررسی هایی که در مورد این مرکز خرید انجام شده، مشخص شده اند. دوبی مال توانسته گوی رقابت را از هم نوعان خودش در شهرهایی مثل نیویورک و لس آنجلس برباید و بازدیدکنندگان بیشتری در مقایسه با مراکز خرید این شهرها داشته باشد.

به همین دلیل انگار باید در آینده ای نزدیک به اولین شعبه از فروشگاه اپل در دبی مال به عنوان اولین شعبه ی اپل در خاورمیانه برویم.

این مرکز خرید ۴ طبقه دارد که هرکدام ویژگی ها و فروشگاه های مختلفی را در خود جای داده اند.

*دریاچه مصنوعی در کنار این مرکز خرید بسیار محل مناسبی برای کسانی است که از خرید خسته شده اند و می خواهند کمی استراحت کنند و از کافه ها و رستوران های موجود در این محوطه استفاده کنند.

*یکی دیگر از چیزهای عجیب در دبی مال، مربوط به بزرگترین فروشگاه شیرینی فروشی جهان با نام Candylicious با مساحت ۱۰٫۰۰۰ متر مربع است . این جا یک شیرینی فروشی ساده نیست، دنیایی است از آب نبات های مختلف تا کیک و شیرینی …

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

*بخش دیگر از قسمت های این مرکز خرید، پیست اسکی روی یخ آن است که تقریبا تمام استانداردهای جهانی در آن رعایت شده است.

در این زمین سیستم خنک کننده ای وجود دارد که می تواند یخی که بر روی این زمین با ضخامت ۵٫۱ اینچ قرار گرفته، خنک نگه دارد. این زمین یخی ظرفیت جای دادن ۲۰۰۰ نفر را به طور همزمان دارد.

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

*قسمتی از این مرکز خرید خیابان مد نام دارد که ۷۰ فروشگاه از برند های مطرح جهان را در خود جای داده است. دو ورودی برای وارد شدن به این قسمت وجود دارد که یکی  داخل مرکز خرید قرار دارد و دیگری که ورودی vip محسوب می شود از خیابان مجاور مرکز خرید به داخل راه دارد.

از برند های موجود در این قسمت از مرکز خرید می توان به ورساچه، باربری، گوچی، دلچه و گابانا، لویی ویتون، شانل، کریستین دیور و جرجیو آرمانی اشاره کرد .

*بازار طلای دبی یکی از بزرگترین مراکز فروش طلا در جهان است که حدود ۳۰۰ فروشگاه دارد. شما این جا می توانید مطمئن باشید که هر چیزی که می خواهید مهیاست، از طلا، نقره، پلاتین گرفته تا الماس و انواع طلاها از ۱۸ عیار گرفته تا ۲۴ عیار.

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

*یکی از زیباترین، بی نظیر ترین و محصور کننده ترین آب نماهایی که در دنیا وجود دارد، در محوطه ی بیرونی مرکز خرید دوبی مال، با چشم انداز برج الخلیفه در دریاچه ی مصنوعی به مساحت ۳۰ هکتار قرار گرفته است.

این آب نما را همان شرکتی طراحی کرده که یکی از زیباترین آب نماهای لاس وگاس را طراحی کرده است، یعنی همان شرکت WET که در کالیفرنیا قرار دارد.

این پروژه بالغ بر ۸۰۰ میلیون درهم یا ۲۱۸ میلیون دلار آمریکا هزینه در برداشت. نام این آب نما در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۸ در مسابقه ای که شرکت سازنده ی دبی مال با نام اِمار برگزار کرد، انتخاب شد.

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

*یکی از بهترین قسمت های مرکز خرید دبی مال پارکی باشد که در طبقه ی دوم آن واقع شده است. پارکی که ما را یاد خاطرات کودکی و بازی های سگا می اندازد. پارک سگا یا SEGA Republic یک پارک سرپوشیده در زمینی به مساحت ۷۶٫۰۰۰ متر مربع در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد، این پارک یک مرکز بازی های الکترونیک در مرکز خرید دبی مال است و این امکان را به بازدید کنندگان می دهد که بتوانند ۱۵۰ نوع بازی سگا که در کودکی تجربه کردند، این جا به چشم ببینند و از نزدیک لمس کنند.

بیشتر از هر چیزی اینجا بهشت کسانی است که به بازی سونیک علاقه داشتند چرا که بیشتر تمرکز این پارک و امکانات آن روی این بازی است. می توانید بعد از خرید به این پارک بروید و ساعاتی هیجان و خاطره را تجربه کنید. البته این را هم در نظر بگیرید که رفتن و استفاده از امکانات این پارک برایتان هزینه دارد. مثلا هر یک از وسایلی بخواهید از آن استفاده کنید بین ۱۵ تا درهم برای بلیط آن در نظر بگیرید و یا این که از پکیج های موجود استفاده کنید.

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال

رکورد های جهانی و دستاورد ها

۱) بزرگترین مرکز خرید در جهان.

۲) بزرگترین آکواریوم جهان در این مرکز خرید ساخته شده است.

۳) رکورد بیشترین بازدید در ۱ ماه که ۵ میلیون نفر بازدید کننده داشته است.

۴) در سال اول بازگشایی ۳۷ میلیون نفر بازدید کننده داشته است.

۵) در سال ۲۰۱۱ به عنوان پر بازدید ترین مرکز خرید در جهان شناخته شد.

دسترسی به دبی مال:

این مرکز خرید در مرکز شهر دبی قرار دارد و راه های دسترسی به آن آسان است.

۱) بوسیله ی مترو در مدت زمان کوتاهی به مقصد خواهید رسید و فقط کافی است به سمت ایستگاه دبی مال حرکت کنید.

۲) اتوبوس نیز می تواند گزینه ی خوبی باشد. تقریبا هر ۱۵ دقیقه اتوبوس ها به ایستگاه ها می رسند و با در نظر نگرفتن ترافیک های احتمالی در مدت زمان کوتاهی به مرکز خرید خواهید رسید.

۳) اگر قصد دارید که اتومبیلتان را همراه خودتان برید باید از طریق اتوبان شیخ زائد به سمت دبی مال حرکت کنید و بوسیله ی تابلو های راهنما به مقصد برسید.

 نمایی سه بعدی از بزرگترین مرکز خرید جهان، دبی مال: