میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین

میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین واقع در گوانگ چنگ، میدانی بتنی است که در شهر قلب پکن قرار دارد. تیان آن من یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در تور چین می باشد. در مجاورت این میدان، ساختمان های دهه ۵۰ که به سبک چینی ساخته شده اند قرار دارد و اغلب پر از گردشگرانی است که همه جا در حال پرسه زدن هستند. از این میدان همیشه در راهپیمایی ها و تجمعات مردمی به عنوان یک سکو استفاده می شد. تجمع و اعتراضات دانشجویان در سال ۱۹۸۹ و قتل عام بی رحمانه آنها در همین میدان رخ داد و تصویر آن از نگاه این میدان جدا نشدنی است.

میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین

میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین

میدان تیان آن من مانند میدان سرخ مسکو و میدان نقش جهان اصفهان مستطیل شکل است و در هر ضلع آن یکی از عناصر اصلی حاکمیت قبلی و فعلی چین قرار دارند:

    • *در ضلع شمالی میدان تیان آن من دروازه شمالی به نام دروازه ی آرامش بهشتی (Gate of Heavenly Peace) قرار دارد.

    • *در ضلع جنوبی دروازه ی دیگری به شکل برج قرار دارد. این برج دیده بانی برای این بوده که از شهر ممنوعه محافظت کند.

    • *در ضلع جنوب شرقی میدان، ایستگاه قدیمی راه آهن قرار دارد. که به موزه ی راه آهن تبدیل شده است.

    • *در وسط میدان بنایی به عنوان یادبود قهرمانان چین ساخته شده است. اسامی قهرمانانی که در جریان انقلاب ۱۹۱۱ و ۱۹۴۹ به عنوان قهرمان ملی شناخته می شدند، بر روی این ستون یادبود نوشته شده است.

    • *در سمت غرب میدان، کنگره ی خلق چین قرار دارد (The great Hall of the People). این کنگره بیش از شش هزار نماینده از سرتاسر جمهوری خلق چین دارد که عمدتاً اعضای حزب کمونیست چین هستند.

میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین

میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین

میدان تیان آن من در طول حیات ۶۰۰ ساله اش شاهد وقایع تاریخی بسیاری بوده است. از برگزاری جشن های امپراطوران چین، اشغال چین توسط ژاپنی ها در جنگ جهانی اول و دوم، دخالت های دولت غربی در حاکمیت چین، جنگ های داخلی ۳۸ ساله بر سر کسب قدرت در چین از ۱۹۱۲، خیزش مردمی در چهارم ماه مه ۱۹۱۹، اعلام رسمی برقراری جمهوری خلق چین در اکتبر ۱۹۴۹ توسط مائو تسه دونگ، اعلام انقلاب فرهنگی در چین به سال ۱۹۶۶، اعتراضات مردمی به انقلاب فرهنگی در پنجم آوریل ۱۹۷۶، مراسم جشن سال نو چینی که همه ساله برگزار می شود و بالاخره تظاهرات دانشجویی که در سال ۱۹۸۹پس از حدود دو ماه اعتراض و اعتصاب غذا در چهارم ژوئن با به خاک و خون کشیدن تعدادی از دانشجویان و دستگیری، زندان و اعدام تعدادی دیگر خاتمه یافت، همه و همه جزئی از تاریخ پر نشیب و فراز کشور پهناور چین است.

تصویر سه بعدی از میدان تیان آن من، بزرگترین میدان جهان در چین: