راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به برزیل

راهنمای سفر به برزیل

سفر برزیل نیاز به ویزا دارد.

آب و هوای برزیل

تنوع آب‌و‌هوایی زیادی در برزیل وجود دارد اما بخش زیادی از این کشور دارای آب‌و‌هوای گرمسیری است و پوشیده از جنگلهای بارانی آمازون است که در حوضه آب‌ریز رود آمازون به وجود آمده‌اند. برزیل دارای پنج آب‌و‌هوا است که عبارتند از گرمسیری در مرکز، کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، استوایی در شمال و معتدل در جنوب.

از ماه دسامبر تا مارس، شلوغ‌ترین فصل سال در برزیل است چرا که ساکنان نیم‌کره‌ی شمالی برای فرار از سرمای زمستان، این کشور را به عنوان مقصد تعطیلات انتخاب می‌کنند. اگر می‌خواهید با کمترین هزینه به برزیل سفر کنید، از سفر در این ایام اجتناب کنید.

دمای هوای برزیل در بهار، به طور میانگین 23 درجه است. در گرمترین حالت به 16 درجه و سردترین حالت به 28 درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 20% است.

آب و هوای برزیل در بهار

آب و هوای برزیل در بهار

دمای هوای برزیل در تابستان، به طور میانگین 21 درجه است. در گرمترین حالت به 28 درجه و سردترین حالت به 14 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 11% است.

آب و هوای برزیل در تابستان

آب و هوای برزیل در تابستان

دمای هوای برزیل در پاییز، به طور میانگین 25 درجه است. در گرمترین حالت به 31 درجه و سردترین حالت به 18 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 14% است.

آب و هوای برزیل در پاییز

آب و هوای برزیل در پاییز

دمای هوای برزیل در زمستان، به طور میانگین 24 درجه است. در گرمترین حالت به 29 درجه و سردترین حالت به 19 درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 22% است.

آب و هوای برزیل در پاییز

آب و هوای برزیل در پاییز

انعام دادن در برزیل

33 درصد برزیلی ها می گویند که همیشه در روزهای تعطیل به کارکنان کافه ها و رستوران ها یا خدمتکاران خانگی انعام می دهند.

نوع برق شهری در برزیل

ولتاژ و فرکانس برق شهری در برزیل و انواع پریز به شرح زیر است:

127 ولت

220 ولت

60 Hz

دوشاخه و پریزهای برق در برزیل از نوع C و N هستند که تصویر آنها را مشاهده می‌کنید. برای شارژ کردن گوشی همراه خود به شکل پریز مورد نیاز دقت کنید:

برق شهری برزیل

برق شهری برزیل

هزینه‌ی خورد و خوراک برزیل

رستوران‌های کوچک و محلی قیمت‌های پایین تری دارند. هزینه‌ی یک وعده غذا در این رستوران‌ها که شامل نوشیدنی هم می‌شود، در حدود ۱۴ رآل است. غذاهای بهتر در رستوران‌های خوب با دکوراسیون شیک‌تر در حدود ۳۵ رآل هزینه دارند. در صورتی که بخواهید خودتان آشپزی کنید تهیه‌ی خورد و خوراک مورد نیاز بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود. برای یک هفته در حدود ۱۰۰ رآل باید بپردازید. همه‌ی این قیمت‌ها در ریودوژانیرو بالاتر هستند.

حمل و نقل عمومی در برزیل

اتوبوس‌ مسافت طولانی، بهترین، راحت‌ترین و ارزان‌ترین راه برای سفر داخل این کشور است. بلیط اتوبوس بین ۸ تا ۱۰ رآل به ازای هر ساعت سفر، هزینه دارد. یعنی مسیر بین ریودوژانیرو و سائوپائولو بین ۴۴۰ تا ۶۵۰ رآل هزینه دارد. مسیر ریودوژانیرو تا فلوریانوپلیس (Florianopolis)، بین ۱۶۰ تا ۲۴۰ رآل هزینه دارد. حتما بلیط خود را حداقل یک روز قبل خریداری کنید. حمل‌ونقل عمومی با قطار به قطارهای توریستی محدود می‌شود و بین دو شهر مهم و توریستی سائو ژائو دل ری و تیرادنتس حرکت می‌کنند. وسایل حمل‌ونقل عمومی داخل شهری بین ۲/۸ تا ۵ رآل به ازای هر سفر هزینه دارند. سرویس هم‌سفری آنلاین اوبر (Uber) یکی دیگر از روش‌های حمل‌ونقل داخل شهری است که در حال حاضر در ۱۱ شهر برزیل در دسترس است.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی در برزیل

 قیمت بلیط مسابقات فوتبال از ۳۵ رآل شروع می‌شود و به جایگاه صندلی شما بستگی دارد. ورودی آبشار ایگواسو در حدود ۴۲ رآل است. سفرهای دریایی یا کروز در رود آمازون بسته به طولانی بودن و سفر و میزان لوکس بودن آن، بین چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است. موزه‌ها و جاذبه‌های مشابه بین ۱۰ تا ۲۰ رآل هزینه دارند.

سر قیمت تاکسی به توافق برسید

قبل از اینکه سوار تاکسی شوید، سر قیمت با راننده به توافق برسید. خیلی از رانندگان تاکسی‌متر را روشن نمی‌کنند و سعی می‌کنند به هر نحوی که شده، سرتان کلاه بگذارند. بهتر است که تا جایی که ممکن است به جای تاکسی از اتوبوس استفاده کنید.

کوشینیا (Coxinha) را حتما امتحان کنید

یکی از بهترین غذاهای حاضری و مختصر که می‌توانید در سفرهای طولانی با اتوبوس از آن‌ها استفاده کنید، کوشینیا است. این غذا نوعی کراکت مرغ است که در روغن سرخ می‌شود و بسیار ارزان و خوش مزه است.

 

اختلاف ساعت با تهران

  • نیمه اول سال : 5:30-

  • نیمه دوم سال : 6:30-

زبان رسمی

پرتغالی

واحد پول

رئال یا "رآل" یا "رآل برزیلی" (نشانه $R کد: BRL)

نوع برق شهری

127 ولت

220 ولت

60 Hz

انواع پریز برق

Type C Type N

پیش شماره

0055

شماره اضطراری

  • پلیس: 190

  • آتش نشانی: 193

  • آمبولانس: 192

جهت رانندگی

راست

پایتخت

برازیلیا

فرودگاه‌های بین‌المللی

  • فرودگاه سانتا ماریا (سرژیپه)، آراکاخو

  • فرودگاه بین‌المللی ول د کائس، بلم

  • فرودگاه بین‌المللی تانکردو نوس، بلو هوریزونته

رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول
  • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : چین

ریال

تعرفه تماس دریافتی از ایران

33,575 + نرخ تعرفه زیرساخت

تعرفه تماس داخلی(داخل همان کشور)

59,250

تعرفه تماس با ایران

138,250

تعرفه ارسال هر پیام کوتاه

33,575

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

-

اپراتورهای طرف قرارداد

TIM

توضیحات :

•   کلیه نرخ ها به ریال می باشد.

•   نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به ريال متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد.

•  هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

•   نرخ تعرفه زیر ساخت به تعرفه تماس دریافتی اضافه می شود، این نرخ برای هر کشور متفاوت می باشد.

•  مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

  • تعرفه رومینگ ایرانسل

نوع ارتباط

Oi

مکالمه داخلی

 10000 تومان

مکالمه با ایران

10000 تومان

دریافت مکالمه

4000 تومان

ارسال پیامک

2000 تومان

دریافت پیامک

-

اینترنت (به ازای هر مگابایت)

44.032 تومان

متروی برزیل :

مترو برازیلیا -پایتخت برزیل- دارای 21 ایستگاه با 2 خط سبز و نارنجی به طول 75 کیلومتر و 20 قطار 4 کابینه است. ایستگاه‌ها دارای آسانسور و پله‌برقی هستند.

عملیات احداث این مترو در سال 1992 آغاز و درسال 2001 رسما افتتاح شد.

این مترو در ماه‌های اول تنها 32 کیلومتر را در 11 ایستگاه در ساعاتی خاص از روز یعنی 16-10 طی می‌کرد. اما امروزه ساعت کار آن از 6 بامداد الی 23 شب و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 19 است.

مترو برازیلیا خیلی جامع نیست و استفاده از اتوبوس راه‌حل بهتری برای رسیدن به مرکز شهر است. مترو فقط به سمت جنوب شهر حرکت می‌کند و مناطق اداری و توریستی را پوشش نمی‌دهد.

هدف اصلی مترو خدمات‌دادن به شهرک‌های اطراف است که بیشتر ساکنانشان از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنند.

نقشه ی متروی برازیلیا در زیر آورده شده است :

متروی برزیل

متروی برزیل

آداب و رسم در برزیل

فرهنگ برزیل به عنوان کشوری چند نژاده، تأثیرات زیادی را پذیرا بوده است. سرخ‌پوستان برزیل بر زبان و آشپزی این کشور تأثیر گذاشته و آفریقایی ها نیز که به عنوان برده به این کشور وارد شده بودند نیز بیشتر بر موسیقی، رقص، آشپزی و زبان برزیل تأثیر گذاشتند. مهاجران ایتالیایی، آلمانی و مهاجرانی از دیگر کشورهای اروپایی نیز در تعدادی بسیار به برزیل گام گذاشتند و تأثیر آنان بیشتر در جنوب شرقی و جنوب برزیل مشهود است.

در این کشور که همیشه زیر سلطه ی سفید پوستان بوده است، تعیین سهم سرخ پوستان و سیاه پوستان در فرهنگ امروز آن بسیار مشکل است. سهم آنان در این فرهنگ با توجه به تاریخ هر منطقه و ساختار موجود در روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی متفاوت است. به همین دلیل تأثیر سرخ پوستان در ناحیه آمازون، به مراتب از سایر نواحی بیشتر و نفوذ فرهنگی سیاهان در سراسر ساحل، بویژه در ایالتهای ریودوژانیرو، بامبیا، میناس ژرایس، نیرومند و فعال است. نباید فراموش کرد که سرخ پوستان و سیاهان، همواره بعنوان بردگان و رعایای محروم از حقوق انسانی در حیات برزیل سهیم بوده اند ولی به رغم همة این بی‌عدالتی‌ها شجاعت کافی برای پیکار و مقاومت داشته‌اند.

برخی از دانستنی‌ها درباره‌ی فرهنگ مذاکره در این کشور عبارتند از:

• پیش از دیدار و گفتگو، طرفین باید دست یکدیگر را فشرده و در چشمان یکدیگر نگاه کنند.

• برای بازرگانان برزیلی شناسایی فرد مذاکره‌کننده و جایگاه او بسیار مهم است. در این شرایط فرد مذاکره‌کننده مهم‌‌تر از شرکت اعزام‌کننده فرد است.

• بازرگانان برزیلی دیدار و گفتگوی رو در رو را به مکاتبات تجاری ترجیح می‌دهند.

• دستپاچه‌شدن فرد در هنگام دیدار باعث می‌شود که اعتبار او خدشه‌‌دار شود.

• اجازه دهید تجار برزیلی بحث همکاری را آغاز کنند.

• دیدارها معمولاً غیررسمی بوده و از چارچوب خاصی پیروی نمی‌‌کند.

• ایجاد وقفه در گفتگوی فرد مقابل، کاری ناپسند به شمار نمی‌‌رود.

• در هنگام گفتگو صبر و حوصله داشته باشید و از بروز نشانه‌‌های بی‌حوصلگی و عجله خودداری کنید.

• شاید برای مرور مطالب عنوان‌شده زمان بسیاری صرف شود. از این رو آمادگی روبرو شدن با چنین وضعیتی را داشته باشید.

• در صورتی که به زبان پرتغالی تسلط ندارید، از مترجم استفاده کنید.

• آقایان بهتر است از پیراهن رسمی و کت مشکی برای دیدارها استفاده کنند.

• تنها در صورتی می‌‌توان با یک خانم دست داد که ایشان، خود برای دست‌دادن پیش‌قدم باشد.

• تجار برزیلی علاقه بسیاری به ایجاد روابط و برگزاری نشست‌‌های متعدد تجاری دارند. این کار نباید با عدم توجه بازرگانان خارجی روبرو شود، زیرا موجب ناراحتی تجار برزیلی می‌‌شود.

• بهتر است برای مذاکره برنامه‌ای از پیش تهیه شود و هنگام برگزاری نشست ابتدا درباره‌ی موضوعاتی که از اهمیت بیشتری برخوردارند صحبت شود.

• کارت ویزیت در زمان معرفی طرفین مبادله می‌شود. در صورت امکان کارت ویزیت دوزبانه به همراه داشته باشید و آن را از سمت پرتقالی‌ زبان ارایه کنید.

• با توجه به وجود سنت‌ها و باورهای مردم برزیل، تخطی از تعهدات موجب بدنامی فرد یا شرکت خواهد شد. از این رو مردم و به ویژه بازرگانان برزیلی تلاش فراوانی برای اجرای تعهدات دارند.

رعایت این موارد، چه برای خرید کالا از برزیل، چه فروش کالا به این کشور ضروری است.

هدایا و سوغات

هدایا و سوغات به عنوان یک مولفه اجتماعی، در برزیل از اهمیت اجتماعی بالایی برخوردار است. برخی از این ویژگی‌‌ها عبارتند از:

• در صورتی که فردی به منزل فرد برزیلی دعوت می‌شود، بهتر است گل یا هدیه‌ای کوچک برای خانم‌ها به همراه داشته باشد. اگر در هنگام دیدار هدیه به همراه نداشته باشید، می‌توانید در روز بعد از ملاقات دسته گلی را به منزل فرد برزیلی ارسال کنید.

• از دادن هدایای دارای رنگ مشکی یا بنفش یا دستمال خودداری شود، زیرا این موارد برای مراسم عزاداری استفاده می‌شوند.

• در این کشور بهتر است کادو در برابر دیدگان هدیه‌‌دهنده باز ‌شود.

بخشی از آداب و رسوم اجتماعی مهم مردم برزیل عبارتند از:

• مردم برزیل خود را متعهد به حفظ سنت‌های دیرین می‌دانند و در این زمینه با همه‌ی توان خود تلاش می‌کنند.

• خانواده اساس ساختار اجتماعی بوده و موجب پایداری زندگی مردم است. از این رو تعداد اعضای خانواده‌ها در حال افزایش است.

• افراد مجرد تحت حمایت کامل خانواده‌ها هستند.

• برزیلی‌‌ها اگر به مهمانی شام دعوت شوند، معمولاً با تاخیر زمانی نیم ساعت به محل ملاقات وارد می‌‌شوند.

• افراد سالخورده در جامعه برزیل از ارزش و جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و احترام به آنها در هر شرایطی الزامی است.

• به دلیل تنوع نژادی در برزیل، طبقات فرهنگی و اجتماعی فراوانی در میان مردم کشور مشاهده می‌شود. برخی از این طبقات بر اساس شرایط اقتصادی و رنگ پوست از یکدیگر جدا می‌شوند. بسیاری از مردم برزیل ورزشکار و دوستدار ورزش هستند. برخی از ورزش‌‌ها مانند فوتبال، والیبال و والیبال ساحلی با نام این کشور در جهان شناخته می‌‌شود.

• مردم برزیل از اوقات فراغت برای حضور در مهمانی‌‌های خانوادگی، مطالعه، خرید و … استفاده می‌‌کنند. آن‌ها می‌‌کوشند تا از اوقات فراغت خود به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری کنند.

بعد از سفر به این کشور از طریق تور برزیل،حتما این موارد ذکر شده را رعایت کنید.