راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به چین

راهنمای سفر به چین

سفر چین نیاز به ویزا دارد.

آب و هوای چین

یکی از نکاتی که اطلاع از آن برای مسافران ضروری بوده و می توانند با توجه به آن زمان سفر خود را به درستی انتخاب کنند، شرایط آب و هوایی و زمان بارندگی در مقصدی که قصد سفر به آن را دارند، می باشد. چین یکی از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین کشور دنیاست که با توجه به اماکن دیدنی و مناطق زیبایی که دارد، گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید. در این مطلب بهترین زمان برای مسافرت به چین از طریق تور چین را برای رفاه حال شما مسافین ذکر می کنیم.

ماه های سپتامبر و اکتبر، بهترین زمان سفر به کشور چین است. به دلیل اختلاف دمای زیاد بین روز و شب در پکن، شب ها ممکن است خنک باشد، بنابراین همراه داشتن ژاکت گرم خالی از لطف نیست.

در شانگهای هم ماه هاي فروردين تا تير با هوايي بهاري و رويش شكوفه هاي بسيار زيبا تصاویر دل انگیزی را برایتان رقم خواهد زد.

از طرفی تابستان ها تا ماه مهر، داراي هواي بسيار گرم و شرجي خواهد بود. البته گاهي رطوبت تا 80 درجه خواهد رسید و غير قابل تحمل خواهد شد. همچنین بين ماه هاي مهر تا آذر همزمان با فصل پاييز نيز فصل مناسبي براي سفر به شانگهاي خواهد بود.

دمای هوای چین در بهار، به طور میانگین 10 درجه است. در گرمترین حالت به 28 درجه و سردترین حالت به 1 درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 8% است.

دمای هوای چین در بهار

دمای هوای چین در بهار

دمای هوای چین در تابستان، به طور میانگین 18 درجه است. در گرمترین حالت به 32 درجه و سردترین حالت به 20 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 13% است.

دمای هوای چین در تابستان

دمای هوای چین در تابستان

دمای هوای چین در پاییز، به طور میانگین 9 درجه است. در گرمترین حالت به 26 درجه و سردترین حالت به 0 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 7% است.

دمای هوای چین در پاییز

دمای هوای چین در پاییز

دمای هوای چین در زمستان، به طور میانگین -1 درجه است. در گرمترین حالت به 5 درجه و سردترین حالت به -8 درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 4% است.

دمای هوای چین در زمستان

دمای هوای چین در زمستان

ساعت کار در چین

مردم چین هر روز از ساعت 8:00 تا 18:00 سر کار هستند و از ساعت 12:00 تا 14:00 زمان ناهار آنهاست. اما ممکن است به دلیل سیاست‌ها و مسائل مربوط به اختلاف زمانی، این ساعت‌ها در شهرهای مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال در شهر شین جیانگ (Xinjiang) به دلیل طول جغرافیایی، روز کاری از ساعت 9:00 یا 10:00 آغاز می‌شود.

ساعات کاری شرکت‌های چینی ممکن است 8:00 تا 17:00، 8:30 تا 17:30 یا 9:00 تا 18:00 باشد. سازمان‌های رسمی مانند اداره‌های دولتی از ساعت 9:00 تا 17:00 مشغول به کارند، و 1 ساعت زمان برای خواب نیمروزی دارند و شنبه و یکشنبه نیز تعطیل هستند.

بیمارستان‌ها، اداره‌های پست، بانک‌ها و مراکز دیدنی هر روز از ساعت 8:30 یا 9:30 تا 16:00 یا 18:00 باز هستند، اما کلینیک‌ها و مراکز اورژانس بیمارستانی 24 ساعته هستند. هتل‌ها نیز در 24 ساعت شبانه روز آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به مسافران هستند. فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای هر روز و نیز در تعطیلات رسمی از ساعت 8:30 یا 9:30 تا 21:30 باز هستند. رستوران‌ها و بارها نیز عموماً از ساعت 10:00 تا دیر وقت شب یا حتی گاهی تمام شب باز هستند.

فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس نیز از اولین پرواز یا حرکت اولین اتوبوس تا آخرین پرواز یا اتوبوس باز هستند، اما برخی کانترهای داخل آنها ممکن است زودتر و حدود ساعت 21:00 یا 22:00 تعطیل کنند. ایستگاه‌های قطار 24 ساعته باز هستند زیرا قطارهای در تمام طول شبانه روز در رفت و آمدند، اما برخی کانترها مانند دفتر وسایل گمشده و جا مانده ممکن است بین ساعت 20:00 تا 23:00 تعطیل کنند. در اغلب شهرها ایستگاه‌ها و ترمینال‌های اتوبوسرانی بین ساعت 21:00 تا 23:00 تعطیل می‌شوند اما در شهرهای بزرگ مانند پکن، شانگهای و گوانگژو سرویس اتوبوسرانی در طول شب نیز دایر است. فعالیت تاکسی‌ها نیز 24 ساعته است اما در ساعت‌های اوج ترافیک (7:00 تا 9:00 و 17:00 تا 19:00) و ساعت‌های تغییر شیفت (حدود 18:00 در پکن، 17:30 تا 19:30 در گوانگژو و 15:00 تا 16:30 در شی‌آن Xian) پیدا کردن تاکسی دشوار است.

مردم چین علاوه بر تعطیلی معمول آخر هفته (شنبه و یکشنبه) شامل از تعطیلی روزهای فستیوال بهار، فستیوال چینگ مینگ، روز کارگر، فستیوال قایق اژدها، فستیوال روز نیمه‌ی پاییز، روز ملی چین و روز اول سال نو نیز برخوردارند. به عنوان مثال در فستیوال بهار می‌توانند بر اساس قوانین کشوری از 3 دسامبر تا 2 ژانویه بر اساس تقویم قمری چین به مدت 3 روز مرخصی بگیرند. به همین دلیل در این روزها اغلب اداره‌ها و سازمان‌ها تعطیل هستند. فقط برخی خدمات مانند امور بانکی، پست، شرکت‌های توریستی و ایستگاه‌های قطار بازند و فعالیت می‌کنند.

انعام دادن در چین

در بیشتر مناطق چین در رستوران ها سه درصد هزینه غذا به عنوان انعام پرداخت می شود. در هنگ کنگ این مبلغ ده تا پانزده درصد است. اما نیازی به دادن انعام به رانندگان تاکسی در چین نیست اما در هنگ کنگ باید از پول خرده باقیمانده  کرایه صرف نظرکرد و آن را به عنوان انعام به راننده داد. اما برعکس در ژاپن دادن انعام نوعی بی احترامی تلقی می شود و دریافت کننده از گرفتن انعام خودداری می کند.

هزینه‌های معمول

هتل و هاستل

هزینه‌ی یک اتاق خوابگاهی از ۴۰ یوان (۶ دلار) شروع می‌شود، اما در شهری مثل پکن به ۸۰ یوان (۱۲ دلار) برای هر شب اقامت نیز می‌رسد. برای اتاق خصوصی با حمام مشترک (بسته به شهر) ۱۲۵ یوان (۱۹ دلار) و برای اتاق با حمام خصوصی ۱۸۵ یوان (۲۸/۵ دلار) برای هر شب باید پرداخت کنید. هزینه‌ی هتل‌های ارزان قیمت با وسایل ساده اما کارآمد از شبی ۱۳۵ یوان (۲۰ دلار) شروع می‌شود. البته هزینه‌ی این هتل‌ها در هنگ کنگ بیشتر است و برای یک شب اقامت در اتاقی یک تخته باید ۱۴۵ یوان (۲۲ دلار) پرداخت کنید.

غذا

غذا در چین ارزان است. معمولا با پرداخت ۱ تا ۲ دلار می‌توانید از دستفروشان غذا تهیه کنید. با این قیمت می‌توانید نودل، برنج، گوشت خوک یا سوپ تهیه کنید. هزینه‌ی غذایی کامل در رستوران ۲ تا ۸ دلار است. به علاوه‌ی هزینه‌ای که باید برای یک کاسه برنج و همچنین ظروف تمیز پرداخت کنید (بله! تمیزی ظروف هزینه‌ای جداگانه دارد) معمولا ۵۰ سنت است. در صورت استفاده از غذا‌های محلی، قطعا پول کمتری پرداخت خواهید کرد. با پرداخت کمتر از ۱۰ دلار در روز می‌توانید غذا‌های محلی با کیفیتی تهیه کنید. در غرب و جنوب‌غرب چین این هزینه‌ها کمتر شده و با پرداخت کمتر از ۴ دلار در روز (نصف هزینه‌ی غذا در شهر‌های بزرگ) می‌توانید غذا تهیه کنید.

برای غذا‌های غربی پول بیشتری باید پرداخت کنید و البته اگر در شهری کاملا سنتی مانند هنگ کنگ باشید، این غذا‌ها اصلا با غذا‌های اصلی غربی قابل مقایسه نیستند و کیفیت آن‌ها را ندارند. هزینه‌ی ساندویچ‌های غربی ۶ دلار است و یک فنجان قهوه نیز تقریبا همین مقدار می‌شود.

از آنجایی که غذا بسیار ارزان است، نیازی به پخت غذا نیست و بهتر است از غذا‌های خیابانی یا رستوران‌ها استفاده کنید. به علاوه اکثر هتل‌ها خدمات آشپزخانه‌ای ارائه نمی‌دهند. حتی اگر مواد اولیه‌ی غذا را تهیه کرده باشد، موفق به پخت آن نمی‌شوید.

حمل و نقل

چین کشور بزرگی است، با این‌ حال سفر از گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر در این کشور ارزان و آسان است. اکثر افراد از اتوبوس برای عبور و مرور استفاده می‌کنند. هزینه‌ی اتوبوس‌ها بین ۱/۵ تا ۳ یوان (۰/۲ تا ۰/۴ دلار) است. شهر‌های بزرگ وسایل نقلیه‌ی دیگری نیز دارند که استفاده از آن‌ها کم‌تر از ۶ یوان (۱ دلار) برای هر طرف هزینه دارد. هزینه‌ی قطار‌های سریع‌السیر از پکن به شانگهای برای قطار درجه دو ۸۱ دلار، قطار درجه یک ۱۳۸ دلار و برای قطار‌های VIP باید ۲۶۷ دلار است. برای قطار‌های معمولی که هر سفر یک روز طول می‌کشد، برای قطار‌ درجه دو ۶۶ دلار و برای قطار درجه یک ۸۰ دلار باید پرداخت کنید. اتوبوس‌ها به‌طور معمول از قطار‌ها ارزان‌تر هستند. به‌عنوان مثال مسیر ۹ ساعته از پکن به آن‌شان با اتوبوس ۴ تا ۶ دلار است، در‌ حالی‌ که هزینه‌ی همین مسیر با قطار سریع‌السیر ۹ دلار است. همچنین هزینه‌ی مسیر ۲/۵ ساعته از شانگهای به هانگژو با اتوبوس ۱۱ دلار و با قطار سریع‌السیر ۱۴ دلار است.

فعالیت‌ها

به دلیل ارزان بودن، شما می‌توانید از همه‌ی مکان‌های دیدنی چین دیدن کنید. برای بازدید از دیوار چین و شهر ممنوعه کم‌تر از ۱۰ دلار باید پرداخت کنید. با اینکه دیوار بزرگ چین هیچ‌گاه در برابر حمله مهاجمان در امان نبوده، اما بسیار زیبا و دیدنی است و برای بازدید از آن‌ تنها ۷ دلار باید پرداخت کنید. همچنین بازدید از شهر ممنوعه ۱۰ دلار هزینه دارد. هزینه‌ی دیگر مکان‌ها همچون معابد و سایر فعالیت‌های تفریحی حدود ۲ دلار خواهد بود. در حالی که هزینه‌ی معابد و برخی فعالیت‌ها کمتر از ۱۰ دلار است، برای کوه‌نوردی و سایر فعالیت‌های این‌چنینی تا ۳۰ دلار باید پرداخت کنید. به‌عنوان مثال سفر به کوه‌ اژدها ۲۵/۶۰ دلار هزینه دارد. همچنین برای بازدید از دره‌ی جیوژایگو (Jiuzhai Valley) باید ۵۹ دلار بپردازید. هزینه‌ی یک سفر سه روزه به کوه‌های وویی در استان فوجیان ۴۰ دلار و هزینه‌ی بازدید از کوه‌های زرد در استان آن‌هویی ۳۷ دلار است.

نکاتی برای کاهش هزینه‌ها

به‌طور کلی چین کشوری ارزان است، اما با رعایت این نکات سفر شما به مراتب ارزان‌تر نیز خواهد شد.

از قطار‌های شبانه استفاده کنید

از آنجایی که شهر‌ها دور از یکدیگر واقع‌ شده‌اند، برای رفتن از شهری به شهر دیگر از قطار‌های شبانه،‌شامل تخت‌خواب‌های طبقه‌ای استفاده کنید تا از پرداخت هزینه‌ی جذا برای هتل یا هاستل اجتناب کرده باشید. طبقه‌های پایینی تخت‌ها کمی گران‌تر هستند، پس بلیت خود را چند روز زود‌تر تهیه کرده تا هزینه‌ی کمتری بپردازید. بعضی ایستگاه‌ها دارای دفاتر فروش بلیت برای خارجی‌ها هستند. شما می‌توانید در این دفاتر قطار و جایگاه مورد نظر خود را بیابید.

درخواست «زایو پن» (Xiao Pan) کنید

اگر تنها غذا می‌خورید درخواست زایو پن کنید. زایو پن تکه‌های کوچک غذا است. با وجود کوچک بودن غذای کاملی است و هزینه‌ی معقولی دارد.

از صندلی‌های سخت استفاده کنید

سفر روی صندلی‌های سخت اتوبوس‌ها و قطار‌ها که بر خلاف اسمشان سخت نیستند و امکانات ابتدایی مورد نیاز برای سفر را دارند هزینه‌ای مناسبی برای شما دارند.

اختلاف ساعت با تهران

 • نیمه اول سال : 4:30+

 • نیمه دوم سال : 5:30+

زبان رسمی

چینی ماندارین یا پوتونگ خوا

واحد پول

یوان

نوع برق شهری

220 ولت

انواع پریز برق

Type A Type C Type I

پیش شماره

0086

شماره اضطراری

 • پلیس: 110

 • آتش نشانی: 119

 • آمبولانس: 119

جهت رانندگی

راست

پایتخت

پکن

شهرهای بزرگ

گوانگ‌ژو، شانگهای، پکن

رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول
 • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : چین

ریال

تعرفه تماس دریافتی از ایران

27,545 + نرخ تعرفه زیرساخت

تعرفه تماس داخلی(داخل همان کشور)

27,545

تعرفه تماس با ایران

84,929

تعرفه ارسال هر پیام کوتاه

13,198

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

-

اپراتورهای طرف قرارداد

CHINA MOBILE- CHINA UNICOM

توضیحات :

•   کلیه نرخ ها به ریال می باشد.

•   نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به ريال متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد.

•  هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

•   نرخ تعرفه زیر ساخت به تعرفه تماس دریافتی اضافه می شود ، این نرخ برای هر کشور متفاوت می باشد.

•  مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

 • تعرفه رومینگ ایرانسل

نوع ارتباط

China Unicom

مکالمه داخلی

 2000 تومان

مکالمه با ایران

3000 تومان

دریافت مکالمه

2000 تومان

ارسال پیامک

1000 تومان

دریافت پیامک

-

اینترنت (به ازای هر مگابایت)

3000 تومان

متروی چین :

متروی چین و ازدحام جمعیت برای استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی در این کشور پر جمعیت همواره مورد توجه رسانه ها بوده و هر از گاهی ویدئوهای جالبی از آن منتشر می شود.

فکر ساخت مترو در پکن به سپتامبر 1953 بازمی گردد، این فکر توسط کمیته برنامه ریزی پکن و کارشناسان روسیه پیشنهاد شد. خط اصلی (خط یک) در اکتبر 1969 همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین با 16 ایستگاه و 21 کیلومتر مسافت تکمیل شد و پس از حدودا یک دهه تاخیر، در سال 1981 افتتاح شد. خط یک قدیمی ترین خط متروی پکن به شمار می رود و در مقایسه با خطوط جدید از امکانات و کیفیت پایین تری برخوردار است، اما یکی از مسیرهای اصلی شهر را طی می کند و به خطوط دیگر نیز متصل است، به همین دلیل یکی از پر استفاده ترین و شلوغ ترین خطوط متروی پکن به شمار می رود.

در زیر نقشه ی مترو پکن را مشاهده می کنید.

نقشه ی مترو پکن

نقشه ی مترو پکن

آداب و رسوم مردم چین

هر کشوری فرهنگ و رسوم خاص خود را دارد. بنابراین لازم است افراد پیش از سفر به هر کشوری اطلاعاتی راجع به آداب و رسوم مردم آنجا به دست بیاورند تا رفتار آنها مبادی آداب کشور مقصد باشد و به رسوم آنها بی‌احترامی نکنند. پس قبل ار سفر از طریق تور چین، این موارد را حتما مطالعه کنید.

 •  مردم چین در احترامات رسمی هستند و افراد مسن تر باید در ابتدا مورد احترام قرار گیرند.

 •  هدایا به صورت کلی در مناسبت هایی چون سال نو، عروسی، تولد نوزاد و اخیراً نیز روزهای تولد اهدا می شوند. یک بسته زیبای شکلات به همراه یک غذای خوشمزه چینی، به عنوان یک هدیه مناسب شمرده می شود. از دادن اشیای تیز همچون چاقو به عنوان هدیه خودداری شود، زیرا نمایانگر خشونت در روابط می باشد.

 •  چینی ها ترجیح می دهند که به جای خانه خود، در اماکن عمومی از مهمان پذیرایی نمایند، بخصوص زمانی که مهمان خارجی داشته باشند. اگر کسی را برای پذیرایی به خانه خود دعوت نمایند، نشانه آن است که احترام بسیاری برای او قائل شده اند.

 •  نحوه استفاده از چوب های غذاخوری را یاد بگیرید. صبر کنید تا به محل نشستن دعوت شوید. مهمانان محترم، مقابل در دعوت به نشستن می شوند. میزبان ابتدا شروع به غذا خوردن می نماید. هر چیزی که به شما پیشنهاد می شود را امتحان نمایید.

 •  هرگز آخرین تکه باقی مانده در سینی غذایتان را نخورید.

 •  اگر یک چینی غذا را با سر و صدا می خورد، ناراحت نشوید. این امر نشان دهنده آن است که از خوردن غذا لذت می برد.

 •  در ارتباط با انعام دادن نیز می توان اذعان نمود که این کار پیش پا افتاده تر شده، بخصوص برای کارگران جوانتر. اگرچه کارگران مسن همچنان این کار را توهین می دانند. دادن چند سکه به عنوان انعام کافی است.

 •  هرگز چاپستیک را به شکل عمودی داخل کاسه برنج نگذارید؛ این موضوع برای چینی‌ها ناخوشایند است، زیرا یادآور مراسمی است که برای مردگانشان برگزار می‌کنند.

 •  بادگلو زدن در چین نشانه سپاسگزاری و رضایت از غذا و درود بر سرآشپز است؛ بنابراین اگر سر میز شام چنین اتفاقی افتاد، تعجب نکنید.

 •  میزبان به‌طور متناوب، فنجان خالی‌شده چای را پر می‌کند و شخصی که فنجانش پر می‌شود به‌رسم تشکر، ضربه آرامی به میز می‌زند.

 •  در صورت اهدای هدیه به کسی، از پذیرفتن هدیه چندین بار امتناع می‌شود؛ سپس پذیرفته می‌شود.

 •  اگر در خیابان یا اماکن عمومی فردی را درحال تف کردن دیدید، تعجب نکنید؛ اگرچه مردم چین سعی می‌کنند کمتر چنین عملی انجام دهند ولی کار بی‌ادبانه‌ای محسوب نمی‌شود، حتی اگر داخل وسایط نقلیه عمومی یا منزل باشد.

 •  در چین پلیس به‌جای سگ‌ نگهبان، از غاز استفاده می‌کند.

 •  اشاره کردن در فرهنگ چین امری بی‌ادبانه است.

 •  رد کردن تعارف در چین امری عادی است چون راحت پذیرفتن آن، نشانه غرور است.

 •  افراد بومی در چین از گردشگران درخواست می‌کنند تا با آن‌ها عکس بگیرند.

 •  چرت زدن در چین رایج است. معمولا مردمی را می‌بینید که در قطار، اتوبوس، ماشین یا اماکن غیرمعمول خوابیده‌اند. این عمل به‌قدری شناخته‌ شده است که وب‌سایت های زیادی به عکس‌های خوابیدن مردم چین در اماکن غیرمعمول اختصاص‌یافته است.

 
بارگذاری بیشتر لیست ها