راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به دبی

راهنمای سفر به دبی

سفر امارات نیاز به ویزا دارد.

آب و هوا

زمستان‌های دبی دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و دلپذیر است که زندگی در محیط بیرون از خانه را به امری لذت‌بخش تبدیل می‌کند. اگرچه هوای این شهر همیشه آفتابی است و حتی ممکن است با باد و طوفان شدید نیز همراه شود، اما به طور کلی، زندگی در این شهر به دلیل امکانات بالای رفاهی‌اش، راحت است. اگر در دبی باران ببارد، خیابان‌های سطح شهر را آب فرا می‌گیرد و حتی ممکن است آب داخل خانه ها نیز نفوذ کند؛ چرا که شیشه‌ی پنجره‌ی اکثر خانه‌ها، ضدآب و دوجداره نیست. در زمستان سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، در کوه هجر شهر رأس‌الخیمه‌ی امارات، برای اولین بار پس از ۴۰ سال، بارش برف نیز مشاهده شد.

آب و هوای دبی در طول ماه‌های خرداد تا مهر، شدیدا گرم و مرطوب است؛ دمای هوا طی این دوران تا ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت نیز تا ۹۰ درصد و بیشتر نیز می‌رسد که موجب بخار گرفتن عینک آفتابی‌تان نیز خواهد شد! خوشبختانه تمامی نقاط دبی مجهز به سیستم تهویه‌ی مطبوع است که تا حدودی گرمای تابستان را قابل تحمل می‌کند.توریست ها ترجیح می دهند در ماه های تابستان به دبی سفر نکنند زیرا گرمای هوا به آنها اجازه نمی دهد از گردش های خود لذت کافی ببرند.

دمای هوای دبی در بهار، به طور میانگین 29 درجه است. در گرمترین حالت به 38 درجه و سردترین حالت به 20 درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 2% است.

آب و هوای دبی در بهار

آب و هوای دبی در بهار

دمای هوای دبی در تابستان، به طور میانگین 37 درجه است. در گرمترین حالت به 42 درجه و سردترین حالت به 30 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 0% است.

آب و هوای دبی در تابستان

آب و هوای دبی در تابستان

دمای هوای دبی در پاییز، به طور میانگین 31 درجه است. در گرمترین حالت به 40 درجه و سردترین حالت به 23 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 0% است.

آب و هوای دبی در پاییز

آب و هوای دبی در پاییز

دمای هوای دبی در زمستان، به طور میانگین 22 درجه است. در گرمترین حالت به 27 درجه و سردترین حالت به 16 درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 2% است.

آب و هوای دبی در زمستان

آب و هوای دبی در زمستان

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اقامت در هاستل

هاستل چندان در دبی مرسوم نیست. تعداد کمی هاستل در دبی وجود دارد و قیمت آنها بابت اقامت در خوابگاه بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ درهم امارات (۸۹ هزار تا ۱۰۷ هزار تومان) است. اگر بخواهید در اتاق خصوصی اقامت کنید باید شبی ۲۵۰ تا ۳۷۵ درهم (۲۲۳ تا ۳۳۴ هزار تومان) بپردازید. بیشتر هاستل‌ها، وای فای رایگان و بعضی از آنها صبحانه‌ی رایگان هم دارند.

اقامت در هتل‌های ارزان

هتل‌های ارزان دبی از شبی ۲۰۰ تا ۲۵۰ درهم (۱۷۸ هزار تا ۲۲۳ هزار تومان) برای اتاق‌های یک تخته یا دوتخته با امکانات پایه شروع می‌شوند. همه‌ی آنها وای فای رایگان دارند و برخی از آنها امکانات دیگری مثل سرویس رایگان برای فرودگاه یا استخر هم دارند. هتل‌های میان‌رده از شبی ۲۵۰ درهم (۲۲۳ هزار تومان) شروع می‌شوند اما اگر به دنبال اقامتگاه لوکس‌تری هستید، قیمت هتل‌ها سقف ندارد. یکی دیگر از انتخاب‌های شما به عنوان اقامتگاه، استفاده از وب‌سایت Airbnb است. یک اتاق اشتراکی در Airbnb از شبی ۱۰۰ درهم (۹۰ هزار تومان) شروع می‌شود. کرایه‌ی یک آپارتمان کامل، ۴۰۰ درهم (۳۵۰ هزار تومان) هزینه دارد.

میانگین هزینه‌ی غذا

در دبی می‌توانید غذای ارزان در حدود ۳۰ درهم (۲۷ هزار تومان) پیدا کنید و قیمت فست‌فود ۲۵ درهم (۲۳ هزار تومان) است. وعده‌های غذایی در رستوران‌های میان‌رده حدود ۱۰۰ درهم (۸۹ هزار تومان) هزینه دارند. اگر قصد دارید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ی خرید مواد اولیه برای یک هفته بین ۱۷۵ تا ۲۲۵ درهم (۱۵۶ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان) می‌شود. اگر می‌خواهید غذای ارزان بخورید بهتر است در محله‌ی قدیمی دبی به دنبال رستوران بگردید. وعده‌های غذایی در رستوران‌های این منطقه بین ۲۰ تا ۳۰ درهم (۱۸ هزار تا ۲۷ هزار تومان) قیمت دارند. در نزدیکی ایستگاه متروی Al Fahidi یک رستوران ایرانی به نام Al Ustad وجود دارد.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

متروی دبی گرچه گسترده نیست، یک وسیله‌ی حمل و نقل عمومی مناسب برای گشت و گذار در شهر است. بلیط‌های تک سفره ۴ تا ۸/۵ درهم (۴ هزار تا ۸ هزار تومان) هزینه دارند. قیمت بلیط‌ها به مسافتی که قرار است طی کنید بستگی دارد. بلیط‌های یک روزه ۲۰ درهم (۱۸ هزار تومان) هزینه دارند. تاکسی‌های دبی هم نسبتا ارزان هستند البته استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل Uber هم در دبی رایج است. هزینه‌ی استفاده از اتوبوس به مقصد ابوظبی حدود ۴۰ درهم (۳۶ هزار تومان) است و البته همین مسیر را با تاکسی هم می‌توانید بروید که هزینه‌ی آن ۲۹۰ درهم (۲۵۸ هزار تومان) می‌شود.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۳۰۰ درهم (۲۶۷ هزار تومان)

البته این هزینه در شرایطی است  که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید، فعالیت‌های تفریحی رایگان انجام دهید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌های سفر خود را از این مقدار هم کمتر کنید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

گشت و گذار در شهر

دبی جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد که خیلی از آنها هزینه‌ی ورودی ندارند. مثلا یک روز از سفرتان را می‌توانید در مراکز خرید بگذرانید؛ مراکز خریدی که در نوع خود بهترین در دنیا هستند. اگر دبی را بدون سر زدن به این مراکز خرید و بازارها ترک کنید، بعدا پشیمان می‌شوید.

حمص بخورید

یکی از غذاهای ارزان و لذیذی که در دبی می‌توانید بخورید حمص است. قیمت آن بسیار ارزان است و حتی چند پرس از آن را می‌توانید سفارش دهید بدون اینکه نگران قیمت آن باشید.

در ساعاتی غیر از زمان غروب آفتاب، از برج خلفه دیدن کنید

اگر می‌خواهید برج خلیفه را ببینید، این کار را به زمانی غیر از غروب آفتاب موکول کنید چون در این ساعت، بلیط ورودی آن گران‌تر می‌شود. اگر بیخیال تماشای غروب آفتاب شوید، می‌توانید بلیطی ۳۰ درصد ارزان‌تر بگیرید.

از اهالی شهر راهنمایی بگیرید

مردم دبی بسیار مهمان‌نواز هستند. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از آنها راهنمایی بگیرید و در مورد جاذبه‌های گردشگری و رستوران‌های ارزان و خوب سوال کنید. رابطه برقرار کردن با اهالی شهر باعث می‌شود که آداب و رسوم و فرهنگ دبی را بیشتر بشناسید و سفری متفاوت را تجربه کنید.

محل اقامت خود را با دقت انتخاب کنید

در هتل‌هایی اقامت کنید که در نزدیکی ایستگاه مترو قرار دارند. مترو بسیار ارزان است و اگر بتوانید در نزدیکی ایستگاه مترو اقامت کنید و پیاده خود را به ایستگاه برسانید، به هر نقطه‌ای از شهر که خواستید با کمترین هزینه خواهید رفت.

برای سافاری بیابان از تور استفاده نکنید

اگر در دبی دوست و آشنایی دارید از او بخواهید تا کسی را برای همراهی شما در سفر به بیابان معرفی کند. تورهای کویرگردی معمولا گران هستند. بسیاری از اهالی شهر در فصل‌های سرد سال کویرگردی می‌کنند. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید کسی را پیدا کنید که شما را همراه خود به کویر ببرد.

اختلاف ساعت با تهران

 • نیمه اول سال : 0.5+

 • نیمه دوم سال : 0.5-

زبان رسمی

عربی

واحد پول

درهم

نوع برق شهری

220 ولت شهری

انواع پریز برق

Type C Type D Type G

شماره اضطراری

 • پلیس : 999

 • آتش نشانی : 997

 • آمبولانس : 999

جهت رانندگی

-

پیش شماره

00971

بزرگ‌ترین شهر

دبی یکی از شهرهای کشور امارات متحده عربی است.

 رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول

 • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : امارات متحده عربی

ریال

تعرفه تماس دریافتی از ایران

14,009 + نرخ تعرفه زیرساخت

تعرفه تماس داخلی(داخل همان کشور)

35776

تعرفه تماس با ایران

64656

تعرفه ارسال هر پیام کوتاه

20474

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

100000

اپراتورهای طرف قرارداد

ETISALAT-DU

توضیحات :

•   کلیه نرخ ها به ریال می باشد.

•   نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به ريال متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد.

•  هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

•   نرخ تعرفه زیر ساخت به تعرفه تماس دریافتی اضافه می شود، این نرخ برای هر کشور متفاوت می باشد.

•  مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

 • تعرفه رومینگ ایرانسل

نوع ارتباط

DU (Emirates integrated Telecom)

ETISALAT

مکالمه داخلی

2000تومان

10000تومان

مکالمه با ایران

2000تومان

10000تومان

دریافت مکالمه

2000تومان

4000تومان

ارسال پیامک

1000تومان

2000تومان

دریافت پیامک

-

-

اینترنت (به ازای هر مگابایت)

500تومان

44032تومان

متروی دبی :

مترو دبی یک شبکهٔ خطوط خودکار مترو در دبی، امارات متحده عربی است. این شبکهٔ مترو دارای ۴ خط قرمز، سبز، آبی و بنفش است که توسط ۴۷ ایستگاه به هم متصل می‌شود. تمام ایستگاه‌ها دارای سیستم پیشرفتهٔ تهویهٔ هوا است. مترو دبی ارزان‌ترین خطوط متروی جهان پس از متروی تهران است.

مترو دبی

مترو دبی

آداب و رسوم مردم دبی

فرهنگ دبی ریشه مستحکمی در سنت اسلامی اعراب دارد. اسلام چیزی بیش از یک سنت است. این شیوه زندگی است که کلیه امور روزمره دنیوی از پوشیدن تا خوردن و آشامیدن را هدایت می کند. بنابراین، فرهنگ و میراث امارات متحده رابط های نزدیکی با مذهب آن  دارد.

 • عروسی ها در امارات مراسمی بسیار بزرگ و جدی هستند خانه ها سراسر بوسیله لامپ های سفید پوشانده می شوند و جشن ها تا دوهفته طول می کشد و مردان و زنان جداگانه جشن می گیرند که معمولاً در سالن هتل یا مرکز اجتماعات است که به شمار مهمان ها بستگی دارد.

 • امروزه همه چیز در دبی شیک و مدرن به نظر می‌رسد، با این‌حال هنوز هم نشانه‌هایی از فرهنگ و سنت عربی و اسلامی در شهر دیده می‌شود. هر روز پنج بار صدای اذان از مناره‌های بلند مساجد پخش می‌شود و مردم مسلمان برای نماز خواندن به مسجد می‌روند.

 • تعطیلات آخر هفته در دبی جمعه و شنبه است تا هم مسلمانان دبی، مثل همه مسلمان‌ها، روز جمعه را تعطیل باشند و هم روز شنبه با تعطیلات در کشورهای غربی هماهنگ باشد.

 • بر خلاف ایران تعداد تعطیلات رسمی در دبی خیلی کم است، مهم‌ترین تعطیلات در دبی روزعید فطر و روز ملی امارات (سالگرد شکل‌گیری امارات) است.

 • مردان و زنان بومی دبی از لباس محلی از جنس کتان یا پشم به نام کاندورا یا دشداشه و عبایه (چادر عربی) استفاده می‌کنند که تمام بدنشان را می‌پوشاند. با این حال، حجاب در دبی اجباری نیست و انواع پوشش‌ها در این شهر دیده می‌شود.

 • فرهنگ و میراث امارات متحده عربی رابطه ی نزدیکی با مذهب آن دارد. با این حال خارجی ها در انجام مراسم مذهبی خود آزاد هستند، الکل در هتل ها سرو می شود و پوشیدن لباس آزادانه است.

 • دبی دارای بزرگترین بازار طلای دنیا است.

 • هم چنین دارای بلندترین زمین تنیس دنیا است.

 • در دبی داشتن حیواناتی نظیر شیر سفید، ببر سفید، جکوار سیاه و چیتا رواج داد. نگه‌دارای این حیوانات برای نمایش ثروتمندی رایج است.

 • جمعیت دبی ۲ میلیون نفر است اما تنها ۱۵ درصد آنها شهروند امارات هستند.

 • نرخ جرم در دبی تقریباً صفر است.

 • ترمینال شماره ۳ فرودگاه دبی یکی از بزرگترین ترمینال‌های دنیا است.

 • برج الخلیفه بزرگترین برج دنیاست.

 • دبی مال بزرگترین مال دنیاست.

 • جی‌دبلیو ماریوت مارکوئیز دبی (JW Marriott Marquis Dubai ) بزگترین هتل دنیاست.

 
بارگذاری بیشتر لیست ها