راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به آفریقای جنوبی

راهنمای سفر به آفریقای جنوبی

سفر آفریقای جنوبی نیاز به ویزا دارد.

آب و هوای آفریقای جنوبی

به دلیل اینكه اقیانوس این كشور را در بر گرفته است،‌ بطور كلی آب و هوای این كشور معتدل است. بارندگی مدیترانه ای زمستان در ایالت كیپ غربی، از طریق بادهایی است كه از سمت شمال و غرب وارد آفریقای جنوبی می شود. مناطق ساحلی این كشور در تمام سال بارانی است. حدود 80% از بارندگی ها در ماه های فصل تابستان، اكتبر (مهر و آبان) و مارچ (اسفند و فروردین) اتفاق می افتد كه اغلب بصورت تگرگ و توفان همراه با رعد و برق است. اگر چه میزان متوسط بارندگی سالانه در بیش از نیمی از مساحت آفریقای جنوبی 500 میلی متر است اما، بطور كلی 464 میلی متر میزان متوسط بارندگی سالانه در كل این كشور محاسبه شده است. در حالی كه این میزان در متوسط جهانی، 857 میلی متر است. این میزان در مناطق كوهستانی و رشته كوه ها به 2000 میلی متر هم می رسد اما، در مناطق ساحلی غربی این كشور، این میزان به 50 میلی متر كاهش می یابد. لازم به ذكر است همانند دیگر كشور های پایین صحرا، آفریقای جنوبی خشكسالی های شدید نیز را تجربه كرده است. آتش گرفتن بوته زارها، چمنزار ها و جنگل ها در زمستان های خشك آفریقای جنوبی نیز از دیگر عوامل طبیعی آب و هوای این كشور است. این حادثه بیشتر در استان های Limpopo، Mpumalanga و KwaZulu-Natal و در ماه های آگوست (مرداد و شهریور) و اكتبر (مهر و آبان) اتفاق می افتد. مهار این آتش سوزی بسیار دشوار است و تا جایی ادامه پیدا می كند كه همه چیز سوزانده شود.

بهترین زمان سفر به آفریقای جنوبی

سفر به آفریقای جنوبی در هر وقت از سال مطبوع است. اما ترجیحا فصل زمستان پیشنهاد می شود. بعضی از روز های تابستان گرم است، اما گرمای كشنده را در این كشور نخواهید یافت. مردم بسیاری، چه خارجیان و چه از اهالی آفریقای جنوبی، از راه رفتن در آفتاب درخشان آنجا، و اگر سفید پوست باشند، از برنزه كردن پوست بدن خود در پلاژها، لذت بسیاری می برند. تابستان های این كشور روی هم رفته آزار دهنده نیست. آفریقای جنوبی سرزمین جنگل های داغ و پر بخار نیست، بلكه كشوری است با دشت های پهناور، كه در آن بوته زار و علفزار به مراتب بیش از جنگل است. دشت های سبزه پوش آن را "فلات" (Veld) می نامند. در تابستان هوای این دشت ها بسیار گرم است ولی آزار دهنده نیست. فراموش نكنید كه قسمت عمده خاك آفریقای جنوبی اصلا در منطقه حاره نیست. با این همه، بهتر است در زمستان به آفریقای جنوبی بروید، زیرا بخشی از "پارك ملی كروگر" در مناطق حاره ای، پست و بسیار گرم فلات مركزی واقع شده است. مسئولان این پارك بسیار دیدنی و شگفت انگیز، برای جلوگیری از انتقال بیماری به بازدید كنندگان در اثر گرما، جز بخش كوچكی از پارك در جنوب، سراسر آن را بر روی بازدید كنندگان می بندند. البته توجه داشته باشید كه ماه های زمستان در آفریقای جنوبی مصادف با فصل بهار و تابستان در ایران است. زمستان در آنجا در اوایل فروردین ماه آغاز می شود. میانگین دما در آفریقای جنوبی در حدود 8 تا 30 درجه سانتیگراد در تغییر است. هنگامی كه می گوییم بهتر است در زمستان به آفریقای جنوبی بروید، دلیل بر آن نیست كه لباس های گرم فراوان با خود ببرید. البته بد نیست كه یك پالتو با خود داشته باشید، زیرا ممكن است در "ترانسول"، به خصوص در "ژوهانسبورگ"، كه نزدیك به 2000 متر بالای سطح دریا است، هوا سرد باشد.

دمای هوای آفریقای جنوبی در بهار، به طور میانگین 19 درجه است. در گرمترین حالت به 26 درجه و سردترین حالت به 11 درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 5% می باشد.

آب و هوای آفریقای جنوبی در بهار

آب و هوای آفریقای جنوبی در بهار

دمای هوای آفریقای جنوبی در تابستان، به طور میانگین 13.5 درجه است. در گرمترین حالت به 18 درجه و سردترین حالت به 9 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 2.5% می باشد.

آب و هوای آفریقای جنوبی در تابستان

آب و هوای آفریقای جنوبی در تابستان

دمای هوای آفریقای جنوبی در پاییز، به طور میانگین 17.5 درجه است. در گرمترین حالت به 24 درجه و سردترین حالت به 10 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 13% می باشد.

آب و هوای آفریقای جنوبی در پاییز

آب و هوای آفریقای جنوبی در پاییز

دمای هوای آفریقای جنوبی در زمستان، به طور میانگین 22.5 درجه است. در گرمترین حالت به 28 درجه و سردترین حالت به 17 درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 8% می باشد.

آب و هوای آفریقای جنوبی در زمستان

آب و هوای آفریقای جنوبی در زمستان

انعام دادن در آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی معمولا درباره کارکنان جایگاه‌های بنزین رسم دادن انعام اجرا و درباره نظافتچی‌ها و خدمه دستشویی‌های عمومی نیز در صورت تمیزی و مرتب بودن آن و رضایت مشتری رقمی به آنها پرداخت می‌شود 10 و الی 20 درصد در رستوران انعام داده می شود. و در یک ماشین کرایه ای هر روز به ازای هر نفر 20 دلار انعام بدهید.

متوسط قیمت مواد غذایی

خوشبختانه غذا و نوشیدنی در کیپ تاون قیمت هایی کاملا منطقی دارند و از این نظر مشکل چندانی را برای شما به وجود نخواهد آورد.

صبحانه: اگر هتل یا هاستل محل اقامتتان وعده‌ی صبحانه را ارایه نکرد، می توانید در اکثر محله‌های این شهر، غذاهای خوب و انتخاب‌های ساده ای را با قیمت های مناسب پیدا کنید. (۴۰ تا ۷۰ راند)

ناهار: اگر سری به فست‌فودها یا رستوران‌های معمولی بزنید می توانید ناهار را با قیمتی منطقی میل کنید. (۵۰ تا ۱۰۰ راند)

شام: بسته به محله‌ای که در آن توقف می کنید ممکن است زمان متفاوتی را برای پیدا کردن رستوران‌های خوب صرف کنید. (۸۰ تا ۱۵۰ راند) مک دونالد بیگ مک: بیگ مک معمولا در کیپ تاون در مقایسه با دیگر نقاط دنیا  کاملا ارزان است و برای آن دست از کسانی که محدودیت بودجه‌ای دارند خبر خوبی محسوب می‌شود. به طور معمول یک وعده غذا در رستوران‌های مک دونالد در بهترین حالت خود نباید بیشتر از ۲۵ راند برای شما هزینه داشته باشد. اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود۴۹۴و۳۶۹ راند آفریقای جنوبی تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

هزینه‌ی حمل و نقل در کیپ‌تاون

آفریقای جنوبی به خاطر فقدان سیستم حمل و نقل عمومی مناسب بد نام است. با این حال به نظر می‌رسد که سیستم حمل و نقل عمومی در کیپ تاون از شهرهای مجاورش بهتر است اما باز هم نباید انتظار سیستمی مشابه شهرهای اروپایی را داشت. خبر خوب اما این است که اتوبوس‌های این شهر یارانه ای هستند و برای کسانی که محدودیت بودجه ای دارند کاملا مقرون به صرفه است. پیشنهاد ما این است که برای سفر به حومه های شهر از قطار استفاده کنید. اگر قصد دارید چند روز در این شهر توقف کنید، بهتر است یک کارت کیپ‌تاون تهیه کنید که به خارجی ها دسترسی نامحدود به استفاده از همه‌ی اتوبوس‌های گلدن اَرو و خطوط قطار شبه جزیره را می دهد. هزینه‌ی انواع وسایل نقلیه‌ی مرسوم در کیپ تاون به شرح زیر است:

 • تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر                              ۱۸۰ تا ۲۴۰ راند

 • اتوبوس Myciti از فرودگاه تا مرکز شهر                   ۶۲ تا ۶۴ راند

 • هر ۳ کیلومتر جابجای با تاکسی در کیپ‌تاون           ۲۴ تا ۴۰ راند

 • اتوبوس عمومی                                                  ۶.۸۰ تا ۷.۹۰ راند

 • کارت کیپ‌تاون ۴ روزه                                         ۳۵ راند

 • کارت کیپ‌تاون ۷ روزه                                         ۵۵ راند

اختلاف ساعت با تهران

 • نیمه اول سال : 1:30-

 • نیمه دوم سال : 00:30-

زبان رسمی

انگلیسی، آفریکانس

واحد پول

راند

نوع برق شهری

220 ولت

انواع پریز برق

Type C Type D Type M Type N

پیش شماره

0086

شماره اضطراری

 • پلیس: 10111

 • آتش نشانی: 10111

 • آمبولانس: 10177

جهت رانندگی

چپ

پایتخت

پرتوریا( پایتخت اداری)، کیپ تاون

فرودگاه

(Cape Town International Airport (CPT

رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول
 • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : آفریقای جنوبی

ریال

تعرفه تماس دریافتی از ایران

0 + نرخ تعرفه زیرساخت

تعرفه تماس داخلی(داخل همان کشور)

15,217

تعرفه تماس با ایران

41,002

تعرفه ارسال هر پیام کوتاه

7,609

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

-

اپراتورهای طرف قرارداد

CELLC-MTN

توضیحات :

•   کلیه نرخ ها به ریال می باشد.

•   نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به ريال متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد.

•  هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

•   نرخ تعرفه زیر ساخت به تعرفه تماس دریافتی اضافه می شود، این نرخ برای هر کشور متفاوت می باشد.

•  مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

 • تعرفه رومینگ ایرانسل

نوع ارتباط

MTN

مکالمه داخلی

 2000 تومان

مکالمه با ایران

2000 تومان

دریافت مکالمه

2000 تومان

ارسال پیامک

1000 تومان

دریافت پیامک

-

اینترنت (به ازای هر مگابایت)

1500 تومان

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در اين شهر بسیار نادر و اغلب ناقص است، مترو نيز خطرناک مي باشد. در اين شهر تاكسي به سختي پيدا مي شود و با وجود مجهز بودن تاكسي ها به سيستم تاكسي متر، قيمت ها توافقي است. براي به خدمت گرفتن تاكسي بهتر است از محل اقامت خود با شركتهاي تاكسيراني تماس بگيريد تا براي شما تاكسي بفرستند كه در اين صورت نرخ بر اساس تاكسي متر محاسبه مي گردد.
وسيله ديگر ميني بوس است ولي پيشنهاد ميگردد كه در اين شهر از ميني بوس ها استفاده نشود زيرا مسيرهاي منظمي نداشته و اكثرا باعث گيج شدن مسافران مي گردد.

متروی آفریقای جنوبی

متروی آفریقای جنوبی

آداب و روسوم مردم آفریقای جنوبی

به علت تنوع نژادی در کشور آفریقای جنوبی، فرهنگ " واحدی " در این کشور نمی‌توان یافت. امروزه تنوع غذایی در این کشور که متأثر از فرهنگ‌های مختلف حاضر در آن است باعث شده جهانگردان و حتی به سرمایه گذاری در تهیه آن دست بزنند. علاوه بر غذا، موسیقی و رقص هم از نمادهای فرهنگی این کشور هستند.

همان طور که می دانید آفریقایی های سنت های عجیب زیادی دارند و ما در این بخش به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم:

آدم دزدی و ازدواج!

قبیله ای به نام «لاتووکا» (Latwoka) در سودان رسم بسیار عجیبی برای ازدواج دارند. اگر پسری قصد ازدواج با دختری را داشته باشد او را می‌دزدد! بعد از دزدیدن دختر بزرگان فامیل پسر نزد پدر دختر رفته و از او درخواست کمک به دخترش را می‌کنند. اگر پدر دختر با ازدواج موافق بود، به عنوان نشانه موافقتش آن پسر را کتک می‌زند! و اگر موافق نبود پسر دزد به زور با دخترش ازدواج می‌کند! من فکر می‌کنم همه دخترها به خاطر اینکه در «لاتووکا» به دنیا نیامده اند باید خدا را شکر کنند.

رسم «شارو» (Sharo)

به نظر من رسم «شارو» یکی از احمقانه ترین و غیرانسانی‌ترین رسومی‌ است که کسی می‌تواند انجام دهد. بعضی از مردم مالی، نیجریه و کامرون پسری که به سن ازدواج رسیده و قصد زن گرفتن دارد را در انظار مردم کتک می‌زنند. یک فرد قلدر پسر را کتک می‌زند و این پسر جوان مجبور است علائم درد و رنج خود را پنهان کند. اگر او بتواند با موفقیت کتک‌ها را تحمل کند پس تبدیل به مرد شده است و اگر شکست بخورد نمی‌تواند همسری اختیار کند! تعداد بسیار زیادی از پسرها درحین ثابت کردن مردانگی شان جان خود را از دست داده اند.

سنت «چووا» (Chewa)

آیین زشت دیگری به نام «چووا» در میان مردم «چووا» از آفریقا شهرت دارد. طبق این سنت وقتی کسی که اهل «چووا» است می‌میرد، بستگانش جسد او را به محل ترسناکی می‌برند، چاقویی برداشته و گلویش را می‌برند. سپس از محل برش آب را با فشار به داخل شکمش سرازیر می‌کنند تا همه کثیفی‌های بدن بیرون بیاید. آنها زمانی کار را متوقف می‌کنند که آب تمیز از بدن بیرون بیاید!

مراسم Khweta

یکی دیگر از رسومی‌ که مربوط به پسران می‌شود، در زمانی که آنها قصد ازدواج کردن دارند و باید مردانگی خود را ثابت کنند. در مراسم Khweta پسران بالغ را در فصل زمستان در جایی منزل داده و آنها را ختنه کرده در همین حین آنها باید کارهای سخت و کشنده ای را انجام دهند مثل رقصیدن‌های مداوم... که اغلب این کارهای سخت منجر به مرگ پسران می‌شود.

سنت «لوبولا» Lobola

«لوبولا» سنت دیگری است که به ازدواج مربوط می‌شود. اگر عروس یا داماد با این سنت موافق نباشند خانواده‌هایشان آنها را تنبیه می‌کنند. طبق این رسم بین خانواده عروس و داماد مذاکره ای صورت می‌گیرد و در مورد قیمتی صحبت می‌کنند که داماد باید برای ازدواج با دختر مورد علاقه اش بپردازد. اغلب این مذاکره پیچیده می‌شود و دو خانواده سندی را امضا می‌کنند و تعهد می‌دهند به آن عمل کنند. مثلا اگر دو خانواده نزدیک یکدیگر زندگی کنند نباید تلفنی اقدام به این کار کنند یا ملاقات کوتاهی داشته باشند بلکه باید حضوری ملاقات کرده و مذاکره حتما در نوشته ای ذکر شود. آنها اعتقاد دارند اگرچه یک خانواده ممکن است سال‌ها یکدیگر را بشناسند اما در مورد رسم «لوبولا» نظر یکدیگر را نمی‌دانند. به عبارت دیگر آنها همدیگر را در زمینه تعهد و وفاداری و تقدس ازدواج نمی‌شناسند.

 
بارگذاری بیشتر لیست ها