راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به کانادا

راهنمای سفر به کانادا

سفر کانادا نیاز به ویزا دارد.

آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر جاها قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور و جزیره ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است. تورنتو نیز که از شهرهای مهم این کشور است از نظر پویندگی‌های بورسی در جهان بین ۱۰ کشور نخست از نظر بورس است. آب و هوای تورنتو سرد و جنگل‌های تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سی ان در تورنتو نخستین برج بلند مخابراتی جهان است. بیشتر بخش‌های کانادا، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و دراز و منتهای درجات دما را دارد. آب و هوای شمال دور قطبی است. در کران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان تنها کمی بالاتر از دمای یخ‌زدگی است. در بیشتر بخش‌های بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در دیگر جاهای کشور اندازه کل بارندگی میانگین یا کم است. کمابیش در همه کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.

دمای هوای کانادا در بهار، به طور میانگین 8 درجه است. در گرمترین حالت به 20 درجه و سردترین حالت به 2- درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 8% است.

آب و هوای کانادا در بهار

آب و هوای کانادا در بهار

دمای هوای کانادا در تابستان، به طور میانگین 21 درجه است. در گرمترین حالت به 26 درجه و سردترین حالت به 16 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 11% است.

آب و هوای کانادا در تابستان

آب و هوای کانادا در تابستان

دمای هوای کانادا در پاییز، به طور میانگین 11 درجه است. در گرمترین حالت به 22 درجه و سردترین حالت به 2 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 11% است.

آب و هوای کانادا در پاییز

آب و هوای کانادا در پاییز

دمای هوای کانادا در زمستان، به طور میانگین 6- درجه است. در گرمترین حالت به 4 درجه و سردترین حالت به 7- درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 8.5% است.

آب و هوای کانادا در زمستان

آب و هوای کانادا در زمستان

هزینه‌های معمول سفر به کانادا

 • هزینه‌های اقامت

بعد از دریافت ویزای کانادا و سفر به این کشور، اقامت مهم ترین مسئله خواهد بود. هزینه‌ی اقامت در کانادا به شهری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. به طور متوسط، برای اقامت در هاستل‌ها حدودا شبی ۳۰ دلار کانادا و اقامت در هتل‌های ارزان‌ قیمت باید حدود ۶۵ دلار بپردازید.

 • هزینه‌ی خورد و خوراک

اگر خودتان غذایتان را آماده کنید یا در کافه‌ها غذا بخورید، هزینه‌ی خورد و خوراک شما چندان زیاد نخواهد شد. اما در مقابل، یک وعده غذا در رستوران در حدود ۲۰ تا ۳۴ دلار هزینه دارد. ساندویچ‌های ارزان‌ قیمت و فست‌فودها انتخاب‌های به‌صرفه‌تری هستند و هر وعده کمتر از ۱۳ دلار قیمت دارند. اگر تصمیم دارید خودتان غذایتان را آماده کنید، هزینه‌ی تهیه‌ی مواد غذایی برای یک هفته در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار می‌شود.

 • هزینه‌های حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی

کانادا کشور بزرگی است بنابراین سر زدن به بخش‌های مختلف آن بدون وسیله ی نقلیه، امکان‌پذیر نیست. در محدوده‌ی شهرها می‌توانید از شبکه‌های حمل‌ و‌ نقل عمومی به خصوص مترو استفاده کنید که کم‌هزینه هستند. بلیت‌های تک‌سفره‌ی مترو ۳ دلار قیمت دارند. خط آهن VIA Rail نیز در سراسر کشور قابل دسترسی است و چشم‌اندازهای زیبایی را به نمایش می‌گذارد اما چندان ارزان نیست. شرکت‌هایی مانند Greyhound و Red Arrow نیز سرویس‌های مسافت طولانی اتوبوس را در سراسر کشور ارائه می‌کنند و کم‌هزینه هستند، اما معمولا شرایط راحتی ندارند و تعداد زیادی از سرقت در این اتوبوس‌ها گزارش شده است. پس در صورتی که از این سرویس‌ها استفاده می‌کنید مراقب خود و وسایلتان باشید. اگر می‌خواهید بین ایالت‌های مختلف رفت‌ و‌ آمد کنید یا چند روزی را در جایی بمانید می‌توانید با پرداخت مبلغ ۳۵ تا ۸۰ دلار در روز، یک ماشین کرایه کنید. نهایتا می‌توانید با هواپیما رفت‌ و‌ آمد کنید، اما از آن‌ جایی که این کشور تنها دو ایرلاین بزرگ، WestJet و Air Canada، دارد، قیمت‌ها بسیار بالا هستند.

 • هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی و ورزشی

در این کشور امکان انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی متعددی وجود دارد. فرقی نمی‌کند که کدام نقطه‌ی این کشور را برای اقامت انتخاب کنید، حتما تفریحی که به آن علاقه‌مند باشید خواهید یافت. هزینه‌ی استفاده از این امکانات تفریحی بین ۲۰ تا ۱۰۰ دلار و یا بیشتر است و به این بستگی دارد که چه فعالیتی را انتخاب کنید و اینکه به راهنما نیاز داشته باشید یا نه.

نکته‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

 • سایت‌های تخفیف را بررسی کنید

اگر از قبل می‌دانید که کجا اقامت می‌کنید، می‌توانید سایت‌های مختلف ارائه‌دهنده‌ی تخفیف از جمله Living Social و Groupon را بررسی کنید. در این سایت‌ها و موارد مشابه می‌توانید تخفیف‌های خوبی برای رستوران‌ها و مکان های گردشگری مختلف پیدا کنید.

 • در فستیوال‌های تابستانی شرکت کنید

از آنجایی که کانادایی‌ها در فصل زمستان خیلی کم از خانه خارج می‌شوند در فصل تابستان از آب و هوا نهایت استفاده را کرده و فستیوال‌های تابستانی متعددی برگزار می‌کنند. بسیاری از این جشنواره‌ها مثل Heritage Days در ادمونتون، Kits Days در ونکوور و Caribana در تورنتو رایگان هستند. می‌توانید به هر شهری که سفر می‌کنید درباره‌ی جشنواره‌هایی که قرار است برگزار شوند در اینترنت جست‌و‌جو کنید.

 • شرکت در فعالیت‌های تفریحی فضای باز

این کشور وسیع که جمعیت نسبتا کمی دارد، موقعیت‌های زیادی را برای انجام فعالیت‌های تفریحی و ورزشی برای گردشگران فراهم کرده است. می‌توانید وسایل مورد نیاز برای اسکی یا سایر ورزش‌ها را کرایه کرده و از مسیرهای رایگان دوچرخه‌سواری، قایق‌رانی، کوهنوردی و پیاده‌روی در تابستان استفاده کنید. هزینه‌ی کرایه‌ی بیشتر این تجهیزات از روزی ۸۰ دلار بیشتر نخواهد شد در عوض می‌توانید از دیدن مناطق گوناگون کشور بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی لذت ببرید.

متروی کانادا:

کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان زیرساخت های هوایی و راه‌آهن وسیعی دارد که به شهروندانش امکان مسافرت به سراسر کشور یا اطراف جهان را می‌دهد.

از آنجایی که خطوط LRT و مترو در اغلب نقاط کانادا به یکدیگر متصل می‌شوند و تفاوت میان آنها تنها از مسیر حرکتشان یعنی روی زمین، زیر زمین و گاه بالاتر از سطح زمین است در نتیجه LRTها و مترو در یک قالب شناخته می‌شوند. اگر تاریخچه ساخت آنها و شیوه‌های توجیه مهندسی‌شان با یکدیگر تفاوت دارند.

در تورنتو هزینه ۱۰ عدد بلیت LRT و اتوبوس حدود 20 دلار است و هزینه پرداخت نقدی حدود ۲/۲۵ دلار است. البته بلیت‌های مخصوص سفر بدون محدودیت یک روزه (Day Pass) و ماهانه (Monthly Pass) نیز وجود دارند که می‌توانید آنها از مراکز فروش بلیت یا ایستگاه‌های مترو تهیه کنید. برای استفاده از این بلیت‌ها داشتن کارت شناسایی عکس‌دار الزامی است. سالمندان، کودکان و محصلان می‌توانند از بلیت‌های مخصوص با تخفیف ویژه استفاده کنند. مبلغ قابل پرداخت بر مسافران بر اساس گروه سنی آنها متفاوت است.

راهنمای سفر کانادا

راهنمای سفر کانادا

   

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

 • نیمه اول سال : 10.5-

 • نیمه دوم سال : 9.5-

زبان رسمی

انگلیسی- فرانسه

واحد پول

دلار کانادا

نوع برق شهری

220 ولت شهری

انواع پریز برق

Type A Type B

شماره اضطراری

 • پلیس : 911

 • آتش نشانی : 911

 • آمبولانس : 911

جهت رانندگی

راست

پیش شماره

001

بزرگ‌ترین شهر

تورنتو

 رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول

 • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : کانادا

تومان

تعرفه مکالمه با ایران

1,000

تعرفه مکالمه دریافتی

1,000

تعرفه مکالمه داخلی

1,000

تعرفه ارسال پیام کوتاه

500

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

500

نوع ارتباط

ROGERS,Videotron

توضیحات :

 • کلیه نرخ ها به تومان می باشد.

• نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به تومان متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد. • هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

• مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

آداب و رسوم مردم کانادا

کانادا کشوریست که طبق آخرین آمار جمعیتی معادل ۳۵,۶۷۵,۸۳۴ نفر را در خود جای داده است. دین رسمی این کشور مسیحیت بوده و بعد مردم انگلیسی زبان، مردم فرانسوی زبان بیشترین قشر زبانی موجود در این کشور هستند. در این کشور آزادی دینی وجود داشته و جمعیتی حدود یک میلیون نفر از کانادا را مسلمانان تشکیل می دهند و جالبتر از آن، جمعیت ایرانی یک قشر قابل توجه و نسبتا زیاد در این کشور هستند. به همین دلیل درخواست برای ویزای کانادا بسیار بالاست.

مردم کانادا بعنوان یک کشور غربی متمدن از فرهنگ بالایی برخوردار هستند و باید گفت که پیرامون این فرهنگشان، وابسته به قانون نیستند، بلکه بصورت سنت های تثبیت شده، در رفتار مردم این کشور هویداست. در زیر چند مورد از مشهور ترین این آداب و رسوم را بیان می کنیم تا بعد از دریافت ویزای کانادا و سفر به این کشور، آنها را رعایت کنید:

 • چانه زدن برای تخفیف در خرید اصلا رایج نمی باشد و از این جهت، قیمت روی کالاها، قیمت قطعی خرید می باشد.

 • از نظر فرهنگی مردم این کشور همیشه در قرار ملاقات ها در زمان معین شده و یا کمی زودتر حاضر می گردند.

 • کانادایی ها در مواردی که باید نوبت را رعایت کنند، صف می کشند و در رعایت این نظم همه به آن تعهد دارند. در صورت عدم رعایت این نظم، موجب ناراحتی و عصبانیت دیگران می شود.

 • در شرکت ها یا اداره ها وقتی کسی به شما غذا، نوشیدنی و … تعارف می کند، اگر شما تمایل به پذیرش تعارف شخص ندارید در پاسخ می گویید : “I’m good” در اینجا یعنی میل ندارم و با این جمله ضمن تشکر از او به می گویید به اندزه کافی صرف شد یا میل خاصی به مصرف ندارید که البته این عادت محدود به اداره ها و شرکت ها نیست، اما در آن تقریبا همه به این صورت تعارفی را رد می کنند و در کل مردم این کشور اصرار و تعارف بیش از تمایل شما به غذا خوردن نمی کنند.

 • اگر به مغازه یا سوپر مارکتی بروید، صاحب آن جا با جملات how you are یا how can i help you (چگونه می توانم بهتون کمک کنم؟) برقراری ارتباط در راستا خریدتان را آغاز می کند و در واقع از این راه به دنبال ایجاد ارتباط دوستانه و گفتگو با مشتریان است. اگر نمی خواهید در همان اول به ارتباط یا خرید بپردازید باید بگویید : just browsing (فقط دارم نگاه و برنداز می کنم)

 • در رستوران بعد از غذا بشقاب یا ظرف بلافاصله جمع می گردد و اگر مقدار زیادی غذا در بشقاب شما باقی مانده باشد، گارسن معمولا از شما می پرسد : Are you still working on this’ یا ‘Is this done with’ معانی ای مانند ” صرف غذای شما تمام شده؟ ” می دهد و اگر شما هنوز مشغول غذا باشید می گویید: “I am still working on it” به معنای هنوز مشغول غذا خوردن هستم.

 • اکثر مردم این کشور وقتی در خیابان با شما برخورد می کنند لبخندی ملیح می زنند و به شما سلام می کنند یا حال شما را با جمله How’s it going? و امثال آن می پرسند. در کانادا بیشتر مخصوصا در برخورد با غریبه جواب های کوتاه پسندیده تر است و در جواب می توانید بگویید : I’m good که در کشوری مانند انگلیس بجای آن می گویند : I’m fine

 • در منازل شخصی از استعمال سیگار و دخانیات خودداری می کنند و برای مصرف سیگار در خانه دیگران، باید اجازه گرفت، پس اگر صاحبخانه از شما بخواهد در بیرون از خانه سیگار بکشید، تعجب نکنید !

 • اول از همه مهمتر، در هنگام ورود به خانه شخصی کفش خود را درآورید بدون اینکه از شما خواسته شود و وقتی به منزل کسی می روید و وقتی از شما درخواست می کند کفش خود را درآورید ناراحت نشوید.

 • مردم کانادا معمولا زود شام می خورند و به منزل خویش باز می گردند. وقتی شما به خانه یک کانادایی دعوت شوید احتمالا از شما درخواست گردد که در ساعت 17:30 و یا 06:00 تشریف بیاورید که این زمان با استاندارد و رسم معمول اروپایی متفاوت است و در اروپا ساعتی بین 7:30 یا 8:00 مورد انتظار است.

 • وقتی به مهمانی می روید هدیه ای مانند شکلات و یا نوشیدنی با خود ببرید و دیر نکنید و بیشتر از ساعت 10 هم نمانید، چرا که واقعا دیر است !!

 • پرسیدن سؤالات شخصی در کانادا مرسوم نیست.

 • وقتی با فرد جدیدی آشنا می شوید اگر در خارج از محیط های رسمی و اداری باشد اکثراً فرد از شما میخواهد که با نام کوچک صدایش کنید.

 • اکثرا در هنگام خداحافظی با یکدیگر دست نمی دهند.

 • معمولا مردها برای احوالپرسی یکدیگر را بغل نمی کنند و نمی بوسند.

 • اگر در خانه ی کسی هستید که قبل از غذا دعا می خوانند باید آنها را همراهی کنید حتی اگر خودتان این عادت را نداشته باشید.

 • پرسیدن سؤالاتی مانند مذهب، درآمد و سؤالات شخصی دیگر مناسب نیست.

 • در پله برقی افراد در سمت راست می ایستند، سمت چپ مخصوص افرادی است که عجله دارند.

 • در هنگام حرف زدن با افراد نباید سرتان را پایین بگیرید زیرا این کار نشانه ی بی صداقتی است.