راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به مالزی

راهنمای سفر به مالزی

اطلاعات ضروری

سفر مالزی نیاز به ویزا دارد.

آب و هوای مالزی

بین ماه های سپتامبر و آوریل فصل باران های موسمی است. آب و هوای بارانی در کوالالامپور بسیار عادی است اما با این حال هوا همچنان گرم باقی می ماند. ماه های اکتبر و نوامبر بارانی ترین ماه های سال هستند زیرا میزان بارش های آنها در حدود 270 میلیمتر است در حالیکه در ژانویه و جون که خشک ترین ماه ها هستند، میزان بارش 180 و 127 میلیمتر می باشد.

در طی باران ها شدید، جاری شدن سیل یکی از معضلات شهر کوالالامپور است مخصوصا در نواحی مرکز شهر و مناطقی که پایین تر از سطح آب دریا قرار دارند. هرچند در بارانی ترین ماه ها نیز هوا گاهی صاف شده و نور آفتاب مشاهده می شود.

اواسط ماه ژانویه و فوریه که خشک ترین دوره ی سال است، بهترین زمان سفر به کوالالامپور و تور مالزی می باشد. در این زمان معمولا درجه حرارت هوا کاهش پیدا می کند و هوا خنک تر و رطوبت کمتر می شود.

دمای هوای مالزی در بهار، به طور میانگین 29 درجه است. در گرمترین حالت به 34 درجه و سردترین حالت به 25 درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 17% می باشد.

آب و هوای مالزی در بهار

آب و هوای مالزی در بهار

دمای هوای مالزی در تابستان، به طور میانگین 29.5 درجه است. در گرمترین حالت به 34 درجه و سردترین حالت به 25 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 17% می باشد.

آب و هوای مالزی در تابستان

آب و هوای مالزی در تابستان

دمای هوای مالزی در پاییز، به طور میانگین 29 درجه است. در گرمترین حالت به 33 درجه و سردترین حالت به 25 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 22.5% می باشد.

آب و هوای مالزی در پاییز

آب و هوای مالزی در پاییز

دمای هوای مالزی در زمستان، به طور میانگین 29 درجه است. در گرمترین حالت به 33 درجه و سردترین حالت به 25 درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 20% می باشد.

آب و هوای مالزی در زمستان

آب و هوای مالزی در زمستان

پلیس گردشگری

راه خود را گم کرده‌اید؟ به کمک نیاز دارید؟ دنبال افسر پلیس گردشگری بگردید. این افسرهای پلیس را می‌توانید توسط نوار شطرنجی روی کلاهشان، شلوار و پیراهن آبی تیره و حرف «i» (مخفف اطلاعات) بر روی نشان روی جیب سینه‌شان (با رنگ قرمز و آبی) شناسایی کنید.

تعطیلات رسمی

به خاطر جمعیت چند قومیتی مالزی، این موضوع تعجب انگیز نیست که تقریبا هر ماه در آن جا جشنواره‌ای را ببینید. برخی از این جشن‌ها به عنوان تعطیلات رسمی در نظر گرفته می‌شوند. چون این جشن‌ها سال به سال با هم تفاوت دارند، بهتر است که قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، به نزدیک‌ترین دفتر گردشگری مالزی رفته و از تاریخ‌ آن آگاه شوید.

تعطیلات مدارس

در مدارس مالزی، پنج فرجه برای ترم‌های مختلف در نظر گرفته شده است. این فرجه‌ها از استان به استانی دیگر تا حدودی فرق دارند. به طور کلی، این فرجه‌ها در آخر ماه‌های ژانویه (۱ هفته)، مارس (۲ هفته)، می (۳ هفته)، آگوست (۱ هفته) و اکتبر (۴ هفته) تقسیم بندی می‌شوند.

آب

عموما استفاده از آب شیر در آن مالزی هیچ مشکلی ندارد و سالم است. به هر حال، آب‌ معدنی در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها در دسترس است.

ولتاژ برق

برای شارژ وسایل برقی و الکترونیکی لازم است بدانید که برق مالزی ولتاژی برابر ۲۴۰ ولت ۵۰ سیکل دارد.

روزنامه‌ها

روزنامه‌های به زبان انگلیسی در مالزی موجود است، مثل The New Straits Times، The Star، Business Times، Malay Mail، Daily Express، Sabah Daily News و Sarawak Tribune. روزنامه‌های بین‌المللی نیز در اکثر کتاب‌فروشی‌ها و باجه‌های روزنامه‌فروشی موجود است. برخی روزنامه‌ها به زبان‌های دیگر نیز در دسترس هستند، شامل Utusan Melayu، Berita Harian، Nanyang Siang Pan، Sin Chew Wit Poh و Tamil Nesan. هفته نامه‌هایی نیز چون Leader و Straits Shipper موجود هستند.

خدمات پزشکی

در مواقعی که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشید، کلینیک‌های خصوصی در اکثر محله‌ها وجود دارند. بهتر است قبل از سفر بیمه‌ی درمانی بگیرید، چون مالزی با دیگر کشورها موافقت‌نامه‌ی خدمات درمانی و بهداشتی ندارد. برای داروهای بدون نسخه، داروخانه‌ها و «سالن‌های پزشکی چینی» موجود هستند.

مقررات بهداشت

درسفر به مالزی هیچ واکسیناسیونی برای وبا و آبله مورد نیاز نیست.

پوشاک

همان طور که مالزی معمولا در طول سال آفتابی است، لباس نازک برای آن جا مناسب است. برای بانوان نیز توصیه می‌شود که هنگام ورود به مساجد و معابد، از لباس‌های پوشیده و گشاد استفاده کنند.

ساعت

ساعت مالزی ۸ ساعت جلوتر از ساعت گرینویچ (GMT) است و ۱۶ ساعت نیز جلوتر از ساعت استاندارد آمریکا است. درشش ماهه اول سال شمسی ساعت رسمی مالزی ۳/۵ ساعت جلوتر از ساعت رسمی ايران و در شش ماه دوم سال به علت تغيير رسمی در ايران ۴/۵ ساعت جلوتر از ساعت رسمی در ايران است.

 

اختلاف ساعت با تهران

 • نیمه اول سال : 4.5+

 • نیمه دوم سال : 3.5+

زبان رسمی

مالایی

واحد پول

رينگيت

نوع برق شهری

بین 220-240 ولت

انواع پریز برق

Type A Type C

پیش شماره

0060

شماره اضطراری

 • پلیس : 999

 • آتش نشانی : 994

 • آمبولانس : 999

جهت رانندگی

چپ

پایتخت

کوالالامپور

بزرگ‌ترین شهر

کوالالامپور، پنانگ، لنکاوی، جوهورباهرو، کوتاکینابالو

 رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول
 • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : مالزی

ریال

تعرفه تماس دریافتی از ایران

17,832 + نرخ تعرفه زیرساخت

تعرفه تماس داخلی(داخل همان کشور)

9,451

تعرفه تماس با ایران

89,159

تعرفه ارسال هر پیام کوتاه

10,877

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

20,000

اپراتورهای طرف قرارداد

-

توضیحات :

•   کلیه نرخ ها به ریال می باشد.

•   نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به ريال متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد.

•  هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

•   نرخ تعرفه زیر ساخت به تعرفه تماس دریافتی اضافه می شود، این نرخ برای هر کشور متفاوت می باشد.

•  مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

 • تعرفه رومینگ ایرانسل

نوع ارتباط

Maxis

مکالمه داخلی

10000تومان

مکالمه با ایران

10000تومان

دریافت مکالمه

4000تومان

ارسال پیامک

2000تومان

دریافت پیامک

-

اینترنت (به ازای هر مگابایت)

44032تومان

 متروی مالزی

در این کشور 2 نمونه قطار و مترو وجود دارد. اول قطار بیرون شهری که  KTM نامیده می شود. در واقع یک نوع قطار اتوبوسی می باشد، که شباهت زیادی با متروهای ایران دارد. هزینه ی این قطارها بسیار ارزان است، به طور مثال بلیط یک فاصله 15 کیلومتری  حدود 2 تا 3 رینگیت است. البته همه شهرهای مالزی این قطار را ندارند ولی معمولا  اکثر  شهرهای دانشگاهی این قطار را دارند .

نمونه دیگر متروها فقط در شهر کوالالامپور وجود دارند که بر خلاف KTM یا همون قطار بیرون شهری، برقی هستند و خیلی سریع السیر هستند. که با نام های، Monorail و LRT و Rapid KL در شهر کوالالامپور در خدمت شما هستند. هزینه این مترو ها هم تقریبا 2 برابر قطار بیرون شهری است. فقط کافیست به اولین ایستگاه قطار که رسیدید، نقشه قطارها را از اطلاعات ایستگاه بگیرید. این نقشه شامل کل نقشه قطارهای بیرون شهر و متروی داخل شهر می شود.متروی مالزی

متروی مالزی

آداب و رسوم مردم مالزی

افرادي كه براي اولين بار به مالزي می روند، اغلب به خاطر وجود فرهنگ هاي مختلف گيج مي شوند. با يك قدم زدن كوتاه در هر خيابان شما با چهره ها و زبان هاي مختلف روبرو مي شوند چرا كه مالزي يكي از بي نظير ترين كشورهاي جنوب شرق آسياست كه داراي تركيبي از فرهنگ هاي مختلف مالايي، چيني و هندي است.

اگرچه فرهنگ مالايي به طور حتم اصلي ترين فرهنگ در مالزي است اما فرهنگ هاي ديگر آزادانه در مالزي زندگي مي كنند و به دليل وجود همين فرهنگ ها مالزي به كشوري متفاوت در ميان منطقه تبديل شده است. مردم هر نژاد خيلي آزاد مي توانند فستيوال ها و جشن هاي مربوط به گروه هاي مذهبي و محلي خاص خود را در مالزي برگزار كنند و به طور كلـي مي توان گفت همه مردم مالزي صرف نظر از مذاهبشان اين فستيوال ها را با يكديگر جشن مي گيرند. اين يكپارچگي و اتحادي كه در ميان نژاد ها و اقوام گوناگون بر قرار است الگويي ويژه براي كل جهان محسوب مي شود. تعدد نژاد در مالزي تنوع جالبي از آداب و رسوم و فرهنگ هاي مختلف ايجاد كرده كه اين تنوع فرهنگ نيز در نوع خود بي نظير مي باشد.

 • تنها قمار خانه کشورهای مسلمان در این کشور و در بلندای تله کابین شهر گنتینگ و ورود مسلمانان مالائیبه آن ممنوع است.

 • «تایپوسام» یکی از جشن‌های آیین هندوست که در آن افراد برای ادای احترام و نشان دادن هواخواهی خود نسبت به «موروگان» از خدایان آیین هندو بخش‌های مختلف بدن خود را سوراخ می‌کنند.

 • آیین تیدانگی به زوج تازه ازدواج کرده امر می‌کند که در خانه شان بمانند و تحت هیچ شرایطی ۳ روز و ۳ شب به دستشویی نروند.

 • براساس اطلاعات منتشر شده در تارنمای خبری دولت ترانگانو، گردشگران به ویژه گردشگران زنی که از این ایالت دیدن می کنند باید لباس هایی را که دستور العمل این دولت ابلاغ می کند، استفاده کنند.

 
بارگذاری بیشتر لیست ها