فواره تروی | Trevi Fountain | رم

Trevi Fountain

فواره تروی (به ایتالیایی: Fontana di Trevi) در منطقه تروی در رم ایتالیاست. ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. تروی بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف ترین آبنماهای جهان است. فواره دختر دوشیزه یا فواره تروی در حدود ۲۵۶ سال پیش در ۳۵ کیلومتری شرق شهر روم ساخته شده است ، ارتفاعش ۲۶٫۳ متر و ۴۹٫۱۵ متر هم پهنا دارد و همچنان میلیون ها بازدیدکننه تور اروپا را به خود جذب می کند.

حدودا ۳ قرن از شروع اولین قدم برای بنای این آبنما می گذرد، در سال ۱۶۲۹ میلادی پاپ آربن ( Pope Urban ) دستور به ساخت این آبنما را به بهترین و زیبا ترین شکل ممکن داد اما ساخت این پروژه در سال ۱۶۴۴ میلادی همزمان با مرگ پاپ متوقف شد و به صورت متروکه باقی ماند ؛ از آن روز تا به حال سازندگان مختلفی بر روی این بنا کار کرده اند اما هیچ گاه کامل و به صورت امروزی نشده بود، همچنین در سال ۱۶۲۹ پاپ اوربان هشتم هم طراحی این آبنما بار دیگر تغییر کرد به دلیل این که او طراحی قدیمی را هیجان انگیز نمی دید وی از جیان برنینی خواست تا طرحی نو برای آبنما پیاده کند اما بار دیگر با مرگ پاپ این پروژه ناتمام رها شد. امروزه این آبنما دقیقا در وسط یک سه راه قرار گرفته است و حاصل چشمه ای قدیمی است که آب همه ی روم را تامین می کرده است.

برای این فواره افسانه ای وجود دارد داستان این افسانه به ۱۹ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد روزی که سربازان رومی در ۱۳ کیلومتری تا ۲۲ کیلومتری شهر روم از تشنگی و نبود آب پاک درحال تلف شدن بودند. گفته می شود دختر دوشیزه ای از این مکان آنها را سیراب می کند و از مرگ نجات می دهد به همین دلیل این مکان به چشمه ی دخترک دوشیزه معروف می شود که به آن آکوآ ورجن ( Aqua Virgo ) گفته می شود. این نام گذاری به افتخار کمک این دختر به رومی ها انتخاب شده است.

فواره تروی

فواره تروی

اهالی روم اعتقاد دارند که اگر پشت به حوضچه و با دست راستشان از روی شانه هایشان سکه به درون آب این حوضچه بیاندازند خدای اقیانوس ها به آنها قدرت و خدای نعمت به آنها ثروت و خدای طب به آنها سلامتی میدهند و همچنین خدایان آروزهایشان را برآورده می کنند. همین رسم باعث شده که روزانه حدود ۳۰۰ یورو در این حوضچه سکه جمع شود. پول های جمع شده برای گرسنگان مصرف می شود، خوب است بدانید برداشتن پول از این حوضچه ممنوع است اما با این وجود عده ای روزانه تلاش می کنند پول ها را از این مکان بدزدند.

زمینه ی پشت آبنما ظاهر ساختمان دو طبقه ای را نشان می دهد که با ستون هایی که به سبک قرنتی ساخته شده اند به فضای آبنما که به صورت دایره و میدانی ساخته شده است پیوند می خورد، مانند طاق نصرت باشکوه و عظیم. در فضای آبنما مجسمه های مختلفی وجود دارند و همه ی مجسمه های موجود در آبنما سمبولیک هستند و داستانی دار با خود دارند، جنس بیشتر سنگ های استفاده شده در حوضچه ی دوشیزه از سنگ تراورتن است و مجسمه ها خدایان رومی را نشان می دهند. سنبلی از خدای تریویا ( Tirivia) ، نمادی از دیانا ( diana ) ، نمادی خدای یونان ( که در اصل سه سر دارد ) در این بنا تراشیده شده اند تا از مردم روم حفاظت کنند.