موزه واتیکان | Vatican Museums | رم

Vatican Museums

موزه‌های واتیکان (به ایتالیایی: Musei Vaticani) از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان هستند. موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است. این موزه که آثار هنری تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است را در خود جای داده، سالیانه پذیرای حدود ۴ میلیون بازدید کننده است. این موزه در سال ۱۵۰۶ میلادی توسط پاپ ژولیوس دوم بنیان نهاده شد. گفتنی است که در داخل موزه واتیکان بیش از هرجای دیگری در جهان آثار برهنه وجود دارد. موزه‌های واتیکان در حوالی کلیسای سنت پیتر، قرار دارد که یکی از بهترین موزه‌های دنیاست. مقبره‌ تمام پاپ‌های گذشته و کلیسای کوچک «سیستین» در این موزه قرا دارد.

در کلیسای سیستین، به بالا که نگاه کنید، سقف و دیوارهایی اعجاب‌انگیز و پر از نقاشی‌های مذهبی معروفی مثل آفرینش آدم، داستان زندگی حضرت موسی و حضرت عیسی می‌بینید که همه از شاهکارهای میکل آنژ هستند.موزه واتیکان توسط ژولیوس دوم در اوایل قرن ١۶ بنا نهاده شد و توسط کشیش های مختلف طی سالیان سال گسترش پیدا کرده است. موزه واتیکان یکی از بزرگترین و کاملترین موزه مجموعه آثار هنری دنیا که در طول قرون متوالی توسط پاپ ها جمع آوری شده است بشمار می رود. آثار این موزه از مومیایی های دوران مصر تا اتروسک برنز متعلق به دوران قدیم و همین طور نقاشی های مدرن تشکیل شده است. اما اکثر آثار برجسته آن مربوط به مجسمه سازی های دیدنی کلاسیک و نقاشی های دیواری میکل آنژ در کلیسای سیستین است. هزینه اصلی و همین طور مرکزیت این موزه به قسمت هال و گالری پلازو آپوستولیکو واتیکان تعلق دارد. وسعت این مجموعه در حدود ۵.۵ هکتار متشکل از دو قصر کاخ واتیکان (در نزدیکی سنت پیتر) و کاخ بلودر که به دو گالری طولانی متصل است، می باشد. در داخل این مجموعه سه حیاط وجود دارد که شامل: کورتیلی دلا پیگنا،و کورتیلی دلا بیبلیوتکا می باشند.

Vatican Museums

موزه واتیکان

گردشگران تور اروپا قطعا برای بازدید از این مجموعه باید بیشتر از یک روز زمان بگذارند، چرا که زمان برای بازدید کل آن که حدود ٧ کیلومتر نمایشگاه است، محدود است. پس به ناچار بهتر است قبل از رفتن به این مجموعه راجب آن مطالعه کرده و بنا به سلیقه خود انتخاب کنید. در کل یکی از نقاط ضعف این مجموعه علامت های راهنما و برچسب هاست؛ پس توصیه می شود که برای بازدید یا بسته راهنمای صوتی موزه واتیکان رم که قیمت آن ٧ یورو و یا یک راهنما که قیمت آن ١۴ یورو می باشد، تهیه کرده تا بتوانید از دیدن آثار بیشتر لذت ببرید. موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است. این موزه که آثار هنری تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است را در خود جای داده، سالیانه پذیرای حدود ۴ میلیون بازدید کننده است.