شیوع ویروس کوکساکی در ترکیه و خطرات آن برای گردشگران ایرانی

بنا به اعلام وزارت بهداشت کشورمان، تاکنون گزارشی مبنی بر شیوع بیماری کوکساکی بین گردشگران ایرانی در کشور ترکیه به وزارت بهداشت اعلام نشده است.

محمود نبوی معاون مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت:

بیماری‌ های ویروسی خطرناک در کشور‌های دیگر باید از طریق مرزبانی، رصد و به وزارت بهداشت اعلام شود تا با پیشگیری از ورود آن به کشور جلوگیری و آمادگی‌های لازم برای وقوع احتمالی بیماری در کشور فراهم شود.

وی ادامه داد که تاکنون خبری مبنی بر شیوع بیماری‌های ویروسی خطرناک در شهر‌های استانبول و آنتالیای ترکیه به وزارت بهداشت گزارش نشده و نمی‌توان درباره اخبار منتشر شده به قطعیت اظهار نظر کرد.

نبوی بیان کرد:

کوکساکی یک ویروس از گروه آنترو ویروس‌ها است که براساس شدت به دو گروه A و B تقسیم می‌شود و عوارضی چون بیماری تنفسی، مننژیت آسپتیک و بیماری‌های تب‌دار را در بدن ایجاد می‌کند.

معاون مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت که ویروس کوکساکی در مواقع معدودی منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود، اما نمی‌توان آن را به‌عنوان علائم دائمی و همیشگی این بیماری محسوب کرد.

نبوی گفت که تاکنون گزارشی مبنی بر شیوع ویروس کوکساکی در کشور ترکیه به وزارت بهداشت اعلام نشده است، این در حالی است که این ویروس از جمله بیماری‌های تابستانی است و در مواقعی هم این ویروس در کشور ما شایع می‌شود، اما نمی‌توان تمامی ویروس‌های موجود و علائم آن را به این بیماری نسبت داد.

وی در پایان گفت:

در صورت اعلام رسمی شیوع این بیماری در کشور اقدامات لازم جهت پیشگیری و درمان آن صورت می‌گیرد بنابراین در حال حاضر هیچ خطری برای گردشگران ایرانی در کشور ترکیه وجود ندارد.

شیوع ویروس کوکساکی در ترکیه و خطرات آن برای گردشگران ایرانی

شیوع ویروس کوکساکی در ترکیه و خطرات آن برای گردشگران ایرانی

ولی روسیه از شهروندان خود خواست به ترکیه نروند.

در پی ابتلای صدها گردشگر روس در ترکیه به ویروس کوکساکی، سازمان نظارت بر بهداشت روسیه رسما از شهروندان خود خواست که از سفر به ترکیه خودداری کنند.

سازمان نظارت بر بهداشت روسیه در بیانیه‌ای به شهروندان این کشور هشدار داده که سفر به ترکیه با توجه به گسترش روزافزون ویروس کوکساکی و آلوده شدن صدها گردشگر روس برای سلامتی خطرناک است.

در این بیانیه اعلام شده است که:

در روزهای اخیر حدود ۵۰۰ گردشگر روس بر اثر آلودگی به ویروس کوکساکی بیمار شده‌اند. بر پایه اطلاعات انتشار یافته، منطقه گردشگری آنتالیا خطرناک‌ترین وضعیت را از نظر انتشار ویروس کوکساکی دارد.

آنژین تبخال، بیماری دست، پا، دهان و التهاب ملتحمه چشم هموراژیک حاد نیز توسط برخی از سروتیپ‌های کوکساکی ویروس گروه A ایجاد می‌شود. پریکاردیت و بیماری های ژنرالیزه در کودکان هم با برخی از کوکساکی ویروس‌های گروه B ایجاد می‌شود و افزون‌بر این برخی از سروتیپ‌های گروه A و B هم می توانند مننگوانسفالیت و نوعی فلج تولید کنند که ماندگار نیست و سلامتی قابل برگشت است.

کوکساکی ویروس‌ها، خاصیت بیماری‌زایی بیشتری نسبت به اکوویروس‌ها دارند. ویروس‌های کوکساکی گروه B شایع‌ترین عوامل بیماری‌های قلبی در انسان نیز شناخته شده‌اند.