آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل

آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل، آبشار زیبای نعلی شکلی است که روی رود ایگواسو در مرز بین برزیل و آرژانتین قرار دارد. آبشار ایگواسو (آب بزرگ) با طول ۲.۷ کیلومتر در سال ۱۵۴۱ توسط مکتشف اسپانیایی به نام “آلوار نونز کابزا د واکا” کشف شد. این آبشار دو قسمت مجزا دارد که هر بخش از صدها آبشار کوچک‌تر (حدود ۲۷۵ آبشار با ارتفاعی بین ۳۰ تا ۴۰ و ۶۰ تا ۸۲ متر) تشکیل شده است. جالب اینکه آبشار ایگواسو حدود ۳ برابر از آبشار نیاگارا بزرگ‌تر است. وسعت این آبشار حتی از آبشار باشکوه ویکتوریا در آفریقا هم جلو می‌زند. البته حدود ۹۰۰ متر از طول ۲.۷ کیلومتری آبشار ایگواسو هیچ‌گونه ریزشگاه آبی ندارد.

آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل

آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل

حجم آب آبشار در فصل‌های پرباران به ۱۲.۷۵۰ مترمکعب بر ثانیه خواهد رسید. این آب در پایین‌تر درون دره‌ای ژرف و عمیق جمع‌آوری و به رود پارانا تخلیه می‌شود. بخش برزیلی آبشار (تنها ۲۰ درصد آن در برزیل و مابقی در آرژانتین واقع شده است) در شهر “فوز دو لوآچو” قرار دارد. بخش برزیلی آبشار ایگواسو در پارک ملی به همین نام (Iguaçu National Park) واقع شده است. اطراف بخش آرژانتینی را نیر پارک ملی ایگوازو (Iguazú National Park) فرامی‌گیرد. این پارک‌های ملی بزرگ میزبان گونه‌های با ارزش جانوری و گیاهی متنوعی شامل پگونیا، ارکیده، پرندگان رنگی مختلف و هزاران پروانه هستند. پارک ملی ایگواسو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. این آبشار همچنین در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان یکی از هفت عجایب طبیعی جدید دنیا انتخاب شد.

آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل

آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل

دسترسی به آبشار ایگواسو از هر دو کشور آرژانتین و برزیل امکان‌پذیر است. یادتان باشد دسترسی به این آبشار به‌هیچ‌وجه ارزان و راحت نیست. اما اطمینان می‌دهیم ارزشش را خواهد داشت. دسترسی به این آبشار در برزیل از طریق شهر “فوز دو لوآچو” امکان‌پذیر است. این شهر امنیت قابل قبولی دارد. یکی از راه‌های دسترسی به آبشار سفر به فوز دو لوآچو به وسیله‌ی هواپیما است.

اگر نیاز به انعطاف بیشتری در طول سفر دارید و همچنین می‌خواهید از بخش آرژانتینی آبشار هم دیدن کنید، بهترین راه اجاره‌ی اتومبیل و رانندگی است. اصلی‌ترین دفاتر کرایه‌ی اتومبیل در فرودگاه برزیلی شهر فوز دو لوآچو هستند. فقط یادتان باشد قبل از کرایه، ذکر کنید که قصد بازدید از بخش آرژانتینی آبشار را دارید. برای این کار نیاز به مجوز این شرکت‌ها دارید. بیمه‌ی این ماشین‌های کرایه‌ای برزیلی در آرژانتین نامعتبر هستند، بنابراین نیاز به تهیه‌ی یک کارت ویژه‌ی به نام “carta verde” در برزیل دارید. این کارت‌ها را می‌توانید در غرفه‌های لاتاری تهیه کنید.

همچنین اگر در یکی از هتل‌های واقع در پارک ملی ایگواسو اقامت داشته باشید، از آنجایی که این هتل‌ها تا آبشار فاصله‌ی چندانی ندارند، می‌توانید با پای پیاده اطراف پارک و آبشار را سیر کنید.

آبشار آیگواسو در منطقه‌ای گرمسیری واقع شده است، بنابراین ممکن است از چند ساعت تا چند روز شاهد ریزش باران شدید باشید.

تصویر سه بعدی از آبشارهای ایگواسو (Iguazu) در برزیل: