لحظه ی تحویل سال کجا باشیم؟

می توان گفت اکثر مردم ایران دوست دارند که لحظه تحویل سال را در خانه های خودشان باشند و زیر سایه عزیزانشان و افرادی که برایشان مهم هستند سال کهنه را با همه خوبی ها و بدی هایش به گذر زمان بسپارند. و دوست دارند در همان خانه ای پای سفره هفت سین بشینند که درسالی که گذشت، شاهد خوب و بدشان بوده، محرم اسرار شده و چه حرف هایی را که در دلش نگه نداشته است.

دیوارهایی که با عشق رنگ شدند و در قطره قطره رنگ هایشان، رنگ و بوی دستپخت لذیذ مامان، حمایت همیشگی بابا، نوازش های کودکانه فرزند یا نگاه های عاشقانه همسرشان جای گرفته است.

اما عده ای هم اهل سفر هستند و حتی دلشان می خواهد در لحظه تحویل سال جایی باشند که تفاوت را در آن احساس کنند. جایی که سال کهنه را به دست فراموشی بسپارند و حتی شاید به خاطر خاطرات نه چندان خوبش، همانجا دفنش کنند و دست در دست سال جدید به خانه برگردند.

برای گذراندن لحظات تحویل سال، اماکن دیدنی و تاریخی زیادی در ایران هست که هر ساله پذیرای گردشگرها می شوند و لحظات شاد و خوشی برایشان رقم می زنند.

لحظه ی تحویل سال کجا باشیم؟

لحظه ی تحویل سال کجا باشیم؟

حافظیه

حافظیه شیراز، از جمله اماکن دیدنی شیراز است که هرسال پر از گردشگر می شود. یکی از جاهایی که اگر شلوغی و رفت و آمد زیاد شما را اذیت می کند، توصیه می کنیم که برای گذراندن لحظات تحویل سال انتخابش نکنید.

اما اگر با جمعیت زیاد و سر و صدا مشکلی ندارید، حافظیه با فضای سرسبز و زیبایش و محیط معنوی که دارد، یکی از بهترین گزینه هاست. امسال هم مثل سال های قبل، برنامه های شاد و مفرحی در لحظلات شروع سال نو همراه با افراد مشهور در این مکان برگزار می شود.

حافظیه

آرامگاه فردوسی

زبان پارسی با نام ابوالقاسم فردوسی گره خورده است. شاعری بلند آوازه که سال ها برای نوشتن کتابش زحمت کشید تا بتواند زبان پارسی را حفظ کند. به همین دلیل است که این شاعر و آرامگاهش که در شهر طوس قرار دارد، یکی از مهمترین و پر رفت و آمد ترین اماکن در لحظه تحویل سال جدید است و البته برنامه هایی هم هرساله در آرامگاه فردوسی برگزار می شود.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

حرم امام رضا (ع)

نیاز به گفتن ندارد که حرم امام رضا (ع) همیشه یکی از پر جمعیت ترین اماکن ایران است. در هر مناسبتی چه شاد و چه غمگین، تعداد زائرها بیشتر و بیشتر میشوند. بنابراین تعجبی ندارد که در لحظه تحویل سال جدید، بسیاری از مردم ترجیح می دهند که آخرین راز و نیازهای سالشان را در گوش امام رضا (ع) زمزمه کنند و اولین حاجت های سال جدید را هم از ایشون طلب کنند. حرم امام رضا (ع) مکانی برای گرد هم آمدن عاشقان امامت است.

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع)

تخت جمشید

مگر می شود صحبت از سال نوی ایرانی به میان بیاید و اسمی از تخت جمشید برده نشود؟

هرسال در لحظه تحویل سال، عاشقان تمدن چند هزار ساله ایرانی در این بنای تاریخی دور هم جمع می شوند و سال نو را در کنار بقایای تاریخ و عظمت ایران، شروع می کنند. تخت جمشید یکی از اماکنی است که در روز اول فروردین، تراکم جمعیت بالایی دارد و برنامه هایی هم برای شادی و سرگرمی مردم در شروع سال جدید، تدارک دیده می شود.

تصویر سه بعدی از تخت جمشید:

پاسارگاد

یکی از محبوب ترین اماکن در لحظه ای که صدای شلیک توپ سال نو شنیده میشود، مقبره پادشاهی است که بعد از گذشت سال های سال هنوز مورد احترام ایرانیان و جهانیان قرار می گیرد، کسی که منشورش اولین نوشته مکتوب درباره حقوق بشر در دنیا بوده است. هرساله ایرانی های زیادی که عاشق فرهنگ و تاریخ کشورشان هستند، لحظه شروع سال را در کنار پاسارگاد جشن می گیرند.

تصویر سه بعدی از پاسارگاد: